Kolit nedir, Kolit ne demek

Kolit; bir tıp terimidir. kökeni fransızca dilinden gelmektedir.

  • Kalın bağırsak yangısı

Kolit hakkında bilgiler

Kolit kalın barsağın iltihaplanması ile karakterize edilen bir sindirim sistemi hastalığıdır.

Kolit kelimesi Latince Kol kelimesinden türemiştir. Kolon, yani barsak kelimesinin köküdür. Ülseratf kolit aslen stres kaynaklı bir hastalıktır. Tespit edilmiş kesin bir tedavisi yoktur. Kullanılan ilaçlar sadece hastalığın ilerlemesini önlemeye yönelktir. Ömür boyu düzenli ilaç kullanmayı gerektirir. Dikkat edilmezse ileri safhası kolon kanseridir.

Kolit tanımı, anlamı:

Kalın : Mayalı hamurun parçalara ayrılıp tandırda pişirilmesiyle elde edilen ekmek türü. Yoğun, akıcılığı az olan. Etli, dolgun. Gelin olacak kıza erkek tarafından verilen para veya armağan, ağırlık. Cisimlerde uzunluk ve genişlik dışında üçüncü boyutu çok olan (cisim), ince karşıtı. Pes (ses). Enli ve gür (kaş).

Koli : Posta paketi. İçinde türlü eşya bulunan çeşitli büyüklükte paket.

Bağırsak : Sindirim organının mideden anüse kadar olan, ince bağırsak ve kalın bağırsaktan oluşan bölümü.

Yangı : Vücudun mikroplara karşı koymak için herhangi bir yerine fazla kan hücumu ile orada şişkinlik, kırmızılık, ısı ve ağrı ile beliren irin toplaması, iltihap, enflamasyon.

 

İltihaplanma : Yangılanma.

Karakterize : Ayırıcı niteliği ortaya konulmuş, ayırt edilmiş.

Sindirim : Besinlerin çeşitli enzimlerle eritilerek, parçalanarak ince bağırsakta emilebilir, kana karışabilir duruma gelmesi için uğradıkları fiziksel ve kimyasal değişikliklerin bütünü, hazım.

Sistem : Dizge. Bir sonuç elde etmeye yarayan yöntemler düzeni. Düzen. Yol, yöntem. Bir aracı oluşturan düzen, düzenek, tertibat. Model, tip.

Hasta : Zihinsel yetenekleri bozulmuş olan. Parasız, züğürt. Aşırı düşkün, tutkun. Hastalık, kaza veya yaralanma dolayısıyla fizik veya ruh sağlığı bozulmuş ve tedavi edilmesi gereken kimse, rahatsız.

Kolitis : Kalın bağırsaklardan, kolonun yangısı.

Kolitis kistika profunda : Derin kistikkolon yangısı.

Kolitis x : Nedeni bilinmeyen kolon yangısı.

Diğer dillerde Kolit anlamı nedir?

İngilizce'de Kolit ne demek? : n. colitis

Fransızca'da Kolit : colite [la]

Rusça'da Kolit : n. колит (M)