Kombinasyon nedir, Kombinasyon ne demek

Kombinasyon; kökeni fransızca dilinden gelmektedir.

  • Birleştirme.
  • Tertip

Bilgisayar Terimi olarak kelime anlamı:

[Bakınız: birleşim]

İngilizce'de Kombinasyon ne demek? Kombinasyon ingilizcesi nedir?:

combination

Kombinasyon hakkında bilgiler

Kombinasyon, bir nesne grubu içerisinden sıra gözetmeksizin yapılmış olan seçimlerdir. Nesne grubunun tekabül ettiği kümenin alt kümeleri olarak da tanımlanabilir. Çünkü alt kümelerde sıra önemli değildir.

Bir A kümesinin herhangi bir alt kümesine A kümesinin bir kombinasyonu denir. Mesela 52 iskambil kartı arasından seçilen dört kart, kartları seçme sırası önemli olmadığından bir kombinasyon problemidir.

Kombinasyon ile ilgili Cümleler

  • Onun iyi bir kombinasyon olduğunu düşünmüyor musun?
  • O kombinasyonu seviyorum.
  • İyi bir kafa ve iyi bir kalp her zaman müthiş bir kombinasyondur. Fakat buna bir okuryazar dil yada kalem eklediğinizde, o zaman çok özel bir şeyiniz vardır.
  • Enerji içecekleri ile karışık bir alkol tehlikeli bir kombinasyon olabilir.
  • Ben bu kombinasyonu hatırlayamıyorum.
  • Nasıl bu renk kombinasyonunu beğendiniz mi?
  • İlk bakışta Totoro çok benzemeyen bir genetik kombinasyonu çalar saat, termos, kedi, tavşan ve penguen gibi.

Kombinasyon anlamı, tanımı:

Kombi : Isıtmada kullanılan yakıtı düzenli ve ayarlı biçimde yakan araç.

 

Birleştirme : Birleştirmek işi, kombinasyon.

Tertip : Hile, düzen, komplo. Doktorun hastaya verdiği ilaç düzeni. Askere alınma dönemi. Uygun bir sıraya, düzene koyma, sıralama. Düzenleme. Düzenleniş, sıralanış biçimi, kombinasyon. Dizgi.

Nesne : Geçişli fiili bütünleyen yalın veya belirtme durumunda bulunan tümleç. Öznenin dışında kalan her konu, obje. Belli bir ağırlığı ve hacmi, rengi olan her türlü cansız varlık, şey, obje.

Gözetmek : Önem vermek, göz önünde bulundurmak, ayrı tutmak. Kollamak, beklemek. Bir sonuca giderken bütün ayrıntı ve etkenleri dikkate almak. Korumak, bakmak, özen göstermek, himaye etmek. Kayırmak.

Seçim : Kanunlar, yönetmelikler uyarınca bir veya daha çok aday arasından belli birini veya birkaçını seçme, intihap. Seçme işi.

Tekabül : Karşılık olma, karşılama, yerini tutma. Karşı olum.

Küme : Koşularda, kendiliğinden oluşan yarışçı gruplarının her biri. Bir sınıfta öğrencilerin, belli bir eğitim ve öğretim amacıyla bir süre için oluşturdukları takım veya öbek. Tümsek biçimindeki yığın. Tomar. Birbirine benzer veya aynı cinsten olan şeylerin oluşturduğu bütün, takım, öbek, grup. Durum ve nitelikleri göz önünde bulundurularak belli sayıdaki takımdan oluşturulan alt grup.

Diğer dillerde Kombinasyon anlamı nedir?

İngilizce'de Kombinasyon ne demek? : n. combination

Almanca'da Kombinasyon : die Kombination