Kombinezon nedir, Kombinezon ne demek

Kombinezon; kökeni fransızca dilinden gelmektedir.

  • Bir işi başarıya ulaştırmak için alınan önlemler, düzenleme
  • Kadınların giydikleri kısa ve kolsuz iç çamaşırı.

"Kombinezon" ile ilgili cümle

  • "Meçhul kadın, piyanoya doğru hayretle bakarak ellerini kombinezonun omuz başlarına götürür." - N. F. Kısakürek

Kombinezon hakkında bilgiler

Kombinezon (Fransızca: combinaison) kadınların giydikleri kısa, askılı, genel olarak saten olan kısa ve kolsuz iç çamaşırı.

Savaş ekonomisinin egemen olduğu 1940'lı yıllarda naylondan yapılmış kombinezonlar sıklıkla kullanılmıştır. Kombinezonların renk çeşitliliği 1960'larda artış göstermeye başlamıştır.

Kombinezon anlamı, tanımı:

Kadın : Hizmetçi bayan. Analık veya ev yönetimi bakımından gereken erdemleri, becerileri olan. Erişkin dişi insan, hatun, hatun kişi, zen. Bayan.

Kolsuz : Kolu olmayan. Kol geçirilmemiş olan (giysi).

Çamaşır : Kirli eşyaları yıkama işi. İç giysisi.

Kombine : Toplu. Bir spor dalında değişik türdeki yarışmaların sonuçlarına göre birleştirilmiş derecelendirme, toplam puana göre değerlendirme.

Kombi : Isıtmada kullanılan yakıtı düzenli ve ayarlı biçimde yakan araç.

Ulaştırmak : Ulaşmasını sağlamak.

Önlem : Kötü veya yanlış bir şeyi önleyecek yol, tedbir.

 

Düzenleme : Düzenlemek işi, tertip, organizasyon. Belirli sesler, çalgılar veya topluluklar için yazılmış bir eserin, başka sesler, çalgılar veya topluluklar tarafından söylenip çalınabilmesi için o eserde yapılmış olan değişiklik, aranjman. Düzene koyma, kodifikasyon, regülasyon. Yayımlanan mevzuatın derlenip toplanması ve mevzuatta yapılmış olan değişikliklerin ilgili ana mevzuata işlenmesi, kodifikasyon. Belirli bir düzene göre bir araya getirilmiş olan nesne, aranjman.

Askılı : Askısı olan.

Genel : Yetkisi ve sorumluluğu çok olan. Bir şeye veya bir kimseye özgü olmayıp onun bütün benzerlerini içine alan, umumi. Herkesin yararlanabileceği (yer, nesne). Ayrıntıları göz önüne alınmayarak bütünü bakımından ele alınan. Bir genelleme sonucunda elde edilen.

Saten : Parlak, pamuklu kumaş. Bu kumaştan yapılmış. Atlas.

Savaş : Uğraşma, kavga, mücadele. Bir şeyi ortadan kaldırmak, yok etmek amacıyla girişilen mücadele. Devletlerin diplomatik ilişkilerini keserek giriştikleri silahlı mücadele, harp, cenk, cidal.

Kombinezonlu : Kombinezonu olan. İlgili cümle: "“Kızların ikisi japone kollu, üçüncüsü resmen kombinezonlu idi.”" H. Taner.

Kombinezonsuz : Kombinezonu olmayan.

Diğer dillerde Kombinezon anlamı nedir?

İngilizce'de Kombinezon ne demek? : n. petticoat, shift, shimmy, chemise

Fransızca'da Kombinezon : combinaison [la]

Almanca'da Kombinezon : n. Unterkleid

Rusça'da Kombinezon : n. комбинация (F)