Kuvars nedir, Kuvars ne demek

Kuvars; bir jeoloji terimidir.

  • Billurlaşmış silisin doğada çok yaygın bir türü

Kimya'daki anlamı:

SiO2, silisyum dioksit, silika. 1.Camsı veya kristalimsi doğal silika. 2.Küçük kuvars kristallerinin sulu sodyum hidroksit çözeltisine ekilmesi ve ardından otoklavlanması ile yapay olarak elde edilebilen silisyum dioksit.

Sinema ve Televizyon dünyasındaki anlamı:

Kırılcaları, çok yüksek yinelenimlere erişen basınç elektriği üretebilen arı silis.

Bilimsel terim anlamı:

Hızlı sıcaklık değişmelerine ve asit etkisine dayanıklı deneylik aygıtların yapımında kullanılan, renksiz ya da ak , doğal silis örütü.

İngilizce'de Kuvars ne demek? Kuvars ingilizcesi nedir?:

quartz

Fransızca'da Kuvars ne demek?:

quartz

Kuvars kısaca anlamı, tanımı:

Kuvarsit : Kum taşı.

Billur : Bazı cisimlerin aldıkları geometrik biçim. Kesme cam, kristal. Koç yumurtası. Bu maddeden yapılmış. Duru, temiz ve akıcı.

Silis : Kum, çakmak taşı, kuvars vb. silisyumun oksijenli birleşimleri.

Yaygın : Herhangi bir bölgede çok görülen, bulunan. Sınırı genişlemiş. Çoğu kimselerce duyulmuş, öğrenilmiş, kullanılmış veya benimsenmiş olan.

Çakmak : Anlamak, bilmek. Çivi ile tutturmak. Sınavda başarısız olmak. Kuruduğunda kalın kabuk bağlayan kabarcıklarla beliren ve genellikle yüzde çıkan bir deri hastalığı. Kabul etmeyeceği bir şeyi kurnazlıkla kabul etmesini sağlamak. Kazık çakıp hayvan bağlamak. Sezinlemek, anlamak, farkına varmak. Tabanca veya tüfeklerde bulunan tetik düzeni. Bir şeyi başka bir şeye sürtmek, vurmak veya çarpmak. Vurmak. Parıldamak, ışık vermek. Çelik, taş, cam, plastik vb. maddeden yapılmış gaz veya benzinle dolu tutuşturma aleti. Vurarak sokup yerleştirmek. Saplamak. İçki içmek. Taşa vurulup kıvılcım çıkarılan çelik parçası.

 

Kuvars ışıtacı : S. Dingin bir atmosferde tuzverenleri (iyot ya da brom) kullanan, ufak boyda olmalarına karşın güçlü olan, özenci sinemasında başlıca aydınlatma aracı olarak yararlanılan ışıtaç. (Genellikle kuvars-halojen ışıtaçları diye adlandırılır).

Kuvars lambası : Cıva buharı lambası.

Kuvars saati : Kuvarz moleküllerinin titreşimlerine göre çalışan zaman saati.

Kuvarslı : İçinde kuvars bulunan. İlgili cümle: "“Küçük ölçüde kuvars kristalinin titreşimleri olmasa, hepimizin kullandığı kuvarslı saatler yapılamazdı.”" A. Boysan.

Kuvarssız : İçinde kuvars olmayan.

Kuvars ile ilgili Cümleler

  • Küçük kargalar benim büyük kuvars sfenksimi seviyorlar.
  • Bazı değerli taşlar akuamarin, ametist, zümrüt, kuvars ve yakuttur.

Diğer dillerde Kuvars anlamı nedir?

İngilizce'de Kuvars ne demek? : n. quartz

Fransızca'da Kuvars : quartz [le]

Almanca'da Kuvars : n. Quarz

Rusça'da Kuvars : n. кварц (M)

adj. кварцевый