Selamet; kökeni arapça dilinden gelmektedir.

 • Esen olma durumu, esenlik
 • Anlatıma temel olan düşüncenin her bakımdan doğru ve sağlam olması.
 • Her türlü korku, tasa ve tehlikeden uzak, güvende olma durumu.
 

"Selamet" ile ilgili cümle örnekleri

 • "Sizinle bu mesele etrafında karşılaşmamayı sizin selametiniz namına temenni ederim." - N. Hikmet

Yerel Türkçe anlamı:

Selamet

Edebi terim anlamı:

(Divan edebiyatı terimi) (Söz sanatı terimi) Fikrin her cihetten doğru olma hali.

Selamet isminin anlamı, Selamet ne demek:

Kız ismi olarak; Esenlik. Her türlü korku, tasa ve tehlikeden uzak, güvenlik içinde olma. Kurtulma, kurtuluş. Erkek ismi olarak; Esenlik. 2.Her türlü korku, tasa ve tehlikeden uzak, güvenlik içinde olma. Kurtulma, kurtuluş.

Gezilecek görülecek bir yer, şehir olarak tanımı:

Sivas şehri, Yıldızeli ilçesi, merkez nahiyesine bağlı bir yer. Rize kenti, Güneysu ilçesi, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim yeri. Tokat ili, Zile ilçesi, merkez bucağına bağlı bir bölge.

Selamet anlamı, kısaca tanımı:

Selamete çıkmak : Esenliğe kavuşmak, kurtulmak.

Sağ selamet : Sağ salim.

Selam : Bir kimseyle karşılaşıldığında, birinin yanına gidildiğinde veya yanından uzaklaşıldığında kendisine söz ve işaretle bir nezaket gösterisi yapma, esenleme, merhaba.

Selametlemek : Yolcuyu, konuğu uğurlamak, geçirmek.

Sen sağ ben selamet : İyi veya kötü bir sonuçla biten bir iş karşısında artık yapacak bir şey kalmadığını anlatan bir söz.

Esen : Ruhsal ve bedensel olarak sağlıklı, sıhhatli, salim.

Durum : Duruş biçimi, konum, tavır. Ad soyundan kelimelerin birbirleriyle edatlarla ve fiillerle ilişkilerini belirleyen biçim, hâl. Bireyin toplum içindeki ilişkileriyle belirlenen yeri. Bir şeyin içinde bulunduğu koşulların hepsi, vaziyet, hâl, keyfiyet, mevki, pozisyon.

Esenlik : Esen olma durumu, sağlık, afiyet, sıhhat, selamet, hastalık karşıtı.

Türlü : Çeşitli sebzelerle pişirilen yemek. Çok çeşitli özellikleri olan, çeşit çeşit, muhtelif.

Korku : Kötülük gelme ihtimali, tehlike, muhatara. Bir tehlike veya tehlike düşüncesi karşısında duyulan kaygı, üzüntü. Gerçek veya beklenen bir tehlike ile yoğun bir acı karşısında uyanan ve coşku, beniz sararması, ağız kuruması, kalp, solunum hızlanması vb. belirtileri olan veya daha karmaşık fizyolojik değişmelerle kendini gösteren duygu.

Tehlike : Büyük zarar veya yok olmaya yol açabilecek durum, muhatara. Gerçekleşme ihtimali bulunan fakat istenmeyen sakıncalı durum.

Uzak : Eli, gücü veya hükmü yetişmez. Arada çok zaman bulunan. Ayrı, birbiriyle yakın ilgisi olmayan. İhtimali az olan. Gidilmesi çok süren, çok ötelerde bulunan, ırak, yakın karşıtı. Yakın olmayan yer.

Olma : Olmak işi.

Selametle : Esenlikle.

Selametleme : Selametlemek işi.

Selametli : Ankara şehri, Gölbaşı ilçesinde, merkez bucağına bağlı bir yer. Kocaeli ili, Akçaova bucağına bağlı bir yerleşim bölgesi.

Selamettin : (selâ:mettin) Bir erkek ismi olarak anlamı; Dinin kurtuluşu.

Selamet ile ilgili Cümleler

 • Eski giysilerimden bazılarını Selamet Ordusu'na verdim.
 • Eve selametle varmanı görmek harika. Avustralya nasıldı?
 • Sabrın sonu selamettir.

Diğer dillerde Selamet anlamı nedir?

İngilizce'de Selamet ne demek? : n. safety, security, salvation

Fransızca'da Selamet : salut [le]

Almanca'da Selamet : Heil

Rusça'da Selamet : n. благополучие (N), спасение (N), невредимость (F)

Selamet ile ilgili yorumlar  

Bu kısımda Selamet nedir? Selamet ne demek? gibi ya da benzeri soruları üye olmadan pratik bir biçimde hemen sorabilir, daha sonra kısaca Selamet tanımı, açılımı, kelime anlamı hakkında ansiklopedik bilgi verebilir veya dilerseniz Selamet hakkında sözler yazılar ile ingilizce veya almanca sözlük anlamı paylaşabilir, diğer web sitelerinden de birçok kaynaklar sunabilirsiniz. Spam veya çok kısa yazılan mesajlar yayınlanmayacaktır.

Popüler Konular

En Son Yorumlar

 • Difüzyon: DİFÜZYON (YAYINMA) OLAYI Ne demek? Farklı yoğunlukta iki ayrı fazda bulunan iki madde moleküllerinin birbiri içine yayılması...
 • Endikasyon: İki anlamı vardır. Herhangi bir hastalığa ilişkin izlenmesi gereken tedavi yöntemlerini ve tedavi içindeki sürecin gidişati...
 • Ekosistem: Ekosistemdeki bozulmaların çevreye etkileri nelerdir? Ekosistemdeki bozulma bir bütün olan çevrenin yapı ve işleyişini olumsu...
 • Ekosistem: Ekosistemlerin belirgin özelikleri nelerdir? Bir ekosistem biyosferin, bir bölümü ya da parçasıdır ; büyüklüğü ya da geni...
 • Yolantı: ..yolantı kelimesi YOLAK veya ( dağda ) patikadan çok farklı değil sanırım....( muğla ) yerkesikde patika az kullanılır..b...