Varsaymak nedir, Varsaymak ne demek

  • Bir olgunun sonuçlarından yararlanabilmek, bu sonuçlar üzerine düşünce üretebilmek için onu olmuş veya olacak saymak, farz etmek

"Varsaymak" ile ilgili cümleler

  • "Öyle ya içgüdü, ilgili bilim adamlarına göre, insandan çok hayvan türlerinde varsaydığımız bir özellik." - N. Uygur

İngilizce'de Varsaymak ne demek? Varsaymak ingilizcesi nedir?:

assume

Osmanlıca Varsaymak ne demek? Varsaymak Osmanlıca'da ne anlama gelir?:

farzetmek

Varsaymak anlamı, tanımı:

Varsay ki : "bunları hesaba katmasak da" anlamında kullanılan bir söz.

Olgun : Tamamlanmış, iyice işlenmiş (yazı, düşünce vb.). Bilgi, görgü ve hoşgörüsü gereği kadar gelişmiş, ağırbaşlı (kimse), kâmil. Yenecek duruma gelmiş (meyve).

Sonuç : Bir olayın doğurduğu başka bir olay veya durum, netice. Sürmekte olan veya biten bir yarışmanın veya spor karşılaşmasının sayı bakımından durumu, skor. Öz, özet. Yazının veya sözün bitim bölümü. Bir gelişim veya girişimden elde edilen şey.

Yarar : Yarayan, elverişli, uygun. Bir işten elde edilen iyi sonuç, fayda, avantaj. Çıkar.

Düşünce : Tasa, kaygı, sıkıntı. Uzay ve zamanın ötesinde, öznenin dışında, kendiliğinden var olan, duyularla değil, yalnızca ruhen algılanabilen asıl gerçeklik, mütalaa, fikir, ide, idea. Niyet, tasarı. İlke, yönetici sav. Dış dünyanın insan zihnine yansıması.

 

Olacak : Olmasının önüne geçilemeyen durum. Olması, yapılması uygun olan. Olma, gerçekleşme olasılığı bulunan şey.

Saymak : Ödemek, peşin vermek. Herhangi bir sıraya koymak, herhangi bir sırada yer aldığını kabul etmek. Geçer tutmak. Gibi görmek, kabul etmek. Değeri, üstünlüğü, yaşlılığı, yararlılığı dolayısıyla bir kimseye değer vermek, hürmet etmek. Varsaymak, tutmak, farz etmek. Arka arkaya söylemek, sıralamak. Bir şeyin kaç tane olduğunu anlamak için bunları birer birer elden veya gözden geçirmek, sayısını bulmak. Sayıları arka arkaya söylemek. Önemsemek. Hesaba katmak, dikkate almak. Herhangi bir şey, yerine koymak veya herhangi bir şey gözüyle bakmak, addetmek.

Farz : Müslümanlıkta, özür olmadıkça yapılması zorunlu, yapılmaması günah sayılan ibadet. Yapmak zorunda kalınan şey, boyun borcu.

Diğer dillerde Varsaymak anlamı nedir?

İngilizce'de Varsaymak ne demek? : v. conjecture, count, deem, hypothesize, posit, presume, reckon as, reckon for, say, suppose

Fransızca'da Varsaymak : présumer, supposer, mettre

Almanca'da Varsaymak : annehmen

Rusça'da Varsaymak : v. предполагать, предположить