Vasistas nedir, Vasistas ne demek

Vasistas; kökeni fransızca dilinden gelmektedir.

  • Pencere veya kapının üst yanında bulunan ve oda havasının değiştirilmesine yarayan, açılır kapanır bölüm

"Vasistas" ile ilgili cümleler

  • "Başucundaki vasistası açar, kapıyı da aralık bırakırdı cereyan yapsın diye." - A. Kulin

Vasistas kısaca anlamı, tanımı:

Vasi : Ölen bir kimsenin vasiyetini yerine getirmekle yükümlü olan kimse. Bir yetimin veya akılca zayıf, hasta birinin malını yöneten kimse.

Pencere : Yapıları veya tren, vapur vb. ulaşım araçlarını aydınlatmak, havalandırmak amacıyla yapılan, çerçeve, cam, panjur, perde gibi eklentilerle daha kullanışlı bir duruma getirilen açıklık.

Kapı : Bu açıklıktaki açılıp kapanan kanat. Osmanlı Devleti'nde resmî görev yeri. Gidere yol açan gereksinim. Devlet dairesi. Tavla oyununda iki pul üst üste getirilerek karşı oyuncunun o haneyi kullanmasına engel olunan yer. Sadece bir konuda yoğunlaşmış bilgilerin yer aldığı Genel Ağ sayfası, portal. Ev gezmesi için gidilen yer. Gelir, geçim, kısmet sağlayan yer, kaynak veya imkân. Bir yere girip çıkarken geçilen ve açılıp kapanma düzeni olan duvar veya bölme açıklığı.

Havas : Duyumlar, duygular. İleri gelenler, seçkinler. Kendilerini halktan ayrı ve üstün sayan, kendilerinde bir tür ayrıcalık gören kimseler, avam karşıtı. Nitelikler, özellikler.

 

Değiştirilme : Değiştirilmek işi.

Kapan : Pazara satılmak üzere gelen yiyecek maddelerinin tartıldığı resmî büyük kantar ve bu kantarın bulunduğu yer. Bazı hayvanları yakalamak için kullanılan, hayvanın ayağının değmesiyle işleyen tuzak. Düzen, hile.

Bölüm : Bölme işlemi sonunda elde edilen sayı. Bir kuruluşun yönetim birimlerinden her biri, departman, seksiyon. Bir bütünü oluşturan parçaların her biri, kısım. Çağ, devir. Bir okul veya üniversitenin herhangi bir bilim ve uzmanlık dalında eğitim sağlayan birimlerinden her biri, departman. Canlıların bölümlenmesinde filumların bir araya gelmesiyle oluşan birlik.

Diğer dillerde Vasistas anlamı nedir?

İngilizce'de Vasistas ne demek? : [vasistas (m) ] n. fanlight, window above a door; transom, crosspiece in a structure (across the top or middle of window, structural crosspiece in boat or bridge)

n. transom, crosspiece in a structure (across the top or middle of window)

Fransızca'da Vasistas : [le] vasistas

Almanca'da Vasistas : Oberlicht

Rusça'da Vasistas : n. фрамуга (F), форточка (F)