Zooloji nedir, Zooloji ne demek

Zooloji; kökeni fransızca dilinden gelmektedir.

  • Hayvan bilimi

Biyoloji'deki anlamı:

(Yun. zoon: hayvan; logos: bilim) Hayvanların sınıflandırılması, dağılımı, davranışı, yapıları ve görevleri ile ilgili bilim dalı.

Su ürünleri alanındaki kelime anlamı:

Hayvanları inceyen bilim dalı.

Zooloji alanındaki anlamı:

Hayvanlar bilimi; Biyolojinin hayvanların yapı, görev, davranış, hayat hikâyeleri, sınıflandırılması ve yeryüzündeki, sınıflandırılmaları ve yeryüzündeki yaşayışlariyle uğraşan bir dalı

İngilizce'de Zooloji ne demek? Zooloji ingilizcesi nedir?:

zoology

Osmanlıca Zooloji ne demek? Zooloji Osmanlıca'da ne anlama gelir?:

ilm-i hayvânât

Zooloji anlamı, kısaca tanımı:

Hayvan : Duygu ve hareket yeteneği olan, içgüdüleriyle hareket eden canlı yaratık. Akılsız, duygusuz, kaba, hoyrat (kimse). At, eşek, katır gibi türlü hizmetlerde kullanılan yaratık. Kızılan bir kimseye söylenen bir söz.

Bilim : Genel geçerlik ve kesinlik nitelikleri gösteren yöntemli ve dizgesel bilgi. Evrenin veya olayların bir bölümünü konu olarak seçen, deneye dayanan yöntemler ve gerçeklikten yararlanarak sonuç çıkarmaya çalışan düzenli bilgi, ilim. Belli bir konuyu bilme isteğinden yola çıkan, belli bir amaca yönelen bir bilgi edinme ve yöntemli araştırma süreci.

 

Zoolojik : Hayvan bilimsel.

Hayvan bilimi : Biyolojinin, hayvanların yapı, görev, davranış ve sınıflandırmaları, yeryüzündeki dağılışlarıyla uğraşan bilim dalı, hayvanat, zooloji.

Diğer dillerde Zooloji anlamı nedir?

İngilizce'de Zooloji ne demek? : n. zoology

Fransızca'da Zooloji : zoologie [la]

Almanca'da Zooloji : n. Zoologie

Rusça'da Zooloji : n. зоология (F)

adj. зоологический