Çarkıfelek nedir, Çarkıfelek ne demek

Çarkıfelek; kökeni arapça, farsça dillerine dayanır.

  • Yakıldığında dönerek kıvılcım saçan donanma fişeği.
  • Çarkıfelekgillerden, güzel, büyük, parlak kırmızı çiçekleri olan, duvar kenarlarına ve kameriyeler çevresine ekilen tırmanıcı bir süs bitkisi, fırıldak çiçeği, saat çiçeği (Passiflora caerulea).
  • Talih, kader.
  • Bir tür talih oyunu

Çarkıfelek tanımı, anlamı:

Çark : Herhangi bir askerî birliğin, biçimini ve düzenini bozmadan kanatlarından biri çevresinde dönerek yön değiştirmesi. Bir eksenin döndürdüğü tekerlek biçimindeki makine parçası.

Çarkıfelekgiller : Ayrı çanak yapraklı iki çeneklilerden, örneği çarkıfelek olan bir bitki familyası.

Döner : Dönmekte olan, dönen, dönecek biçimde düzenlenen. Bir eksene geçirilmiş etlerin döndürülerek pişirilmesiyle yapılmış olan kebap, döner kebap.

Kıvılcım : Güneş yüzeyinde düzensiz aralıklarla görülen parlama. Demir, taş vb. maddelerin güçlü çarpışmasından sıçrayan ateş durumundaki parçacıkları. Harekete geçiren etken. Yanmakta olan bir maddeden sıçrayan küçük ateş parçası, alev, çakım, çakın, çıngı, şerare.

Donanma : Belli bir amaçla kullanılan gemilerin bütünü. Donanmak işi. Bir devletin deniz kuvvetleri, armada.

 

Fişe : Bazı mobilya kilitlerinin içinde bulunan, birbirinin benzeri fakat farklı ölçüdeki uçları yaylı kilit elemanı.

Talih : Şans.

Oyun : Müzik eşliğinde yapılmış olan hareketlerin bütünü. Hile, düzen, desise, entrika. Seslendirilmek veya sahnede oynanmak için hazırlanmış eser, temsil, piyes. Bedence ve kafaca yetenekleri geliştirmek amacıyla yapılan, çevikliğe dayanan her türlü yarışma. Güreşte rakibini yenmek için yapılmış olan türlü biçimlerde şaşırtıcı hareket. Tiyatro veya sinemada sanatçının rolünü yorumlama biçimi. Yetenek ve zekâ geliştirici, belli kuralları olan, iyi vakit geçirmeye yarayan eğlence. Kumar. Şaşkınlık uyandırıcı hüner. Teniste, tavlada taraflardan birinin belirli sayı kazanmasıyla elde edilen sonuç.

Kader : Yazgı. Genellikle kaçınılmaz kötü talih.

Bir : Bir kez. Tek. Eş, aynı, bir boyda. Beraber. Aynı, benzer. Ancak, yalnız. Bu sayıyı gösteren 1 ve I rakamlarının adı. Sayıların ilki. Değer, önem bakımlarından birbirinden farksız, birbirine eşit, birbirine benzer. Bu sayı kadar olan. Ortaklaşa olan, birleşik, müşterek. Herhangi bir varlığı belirsiz olarak gösteren (sayı). Sadece.

Tür : Dolaşma. Bir sonuca ulaşıncaya kadar yapılmış olan iş. Başladığı noktada biten, bir veya daha fazla yere önceden belirlenmiş bir programa göre yapılmış olan seyahat.

Diğer dillerde Çarkıfelek anlamı nedir?

İngilizce'de Çarkıfelek ne demek? : n. Catherine wheel; passionflower, the wheel of fortune, Wheel of Fortune

Fransızca'da Çarkıfelek : (fi

Almanca'da Çarkıfelek : n. Passionsblume