Alaimisema nedir, Alaimisema ne demek

Alaimisema; kökeni arapça dilinden gelmektedir.

  • Gökkuşağı

Alaimisema hakkında bilgiler

Alaimisema, Eski Türkçe'de Gökkuşağı anlamına gelen, pop ve rock şarkıcısı Mabel Matiz'in 2013 tarihinde yayınlanan 2. stüdyo albümü Yaşım Çocuk'dan çıkan LGBT temalı teklisi. Sözleri ve müziği Mabel Matiz'e ait olan şarkı DMC yapımcılığında, etiketi ile yayınlanmıştır.

Alaimisema anlamı, tanımı:

Gökkuşağı : Düşmekte olan yağmur damlacıklarında güneş ışınlarının kırılıp yansımasıyla gökyüzünde oluşan yedi renkli, kemer biçimindeki görüntü, alkım, ebekuşağı, ebemkuşağı, eleğimsağma, hacılarkuşağı, meryemanakuşağı, alaimisema.

Türkçe : Türkiye Türkçesi. Genel Türk dili.

Şarkıcı : Şarkı söyleyen, şarkı söyleme yeteneği olan veya mesleği şarkı söylemek olan kimse, okuyucu, hanende, muganni, muganniye.

Matiz : İki halatı ek yeri kalınlaşmayacak biçimde birbirine ekleme işi. Orta oyununda ve Karagöz'de sarhoş. Çok sarhoş.

Tarih : Toplumları, milletleri, kuruluşları etkileyen hareketlerden doğan, olayları zaman ve yer göstererek anlatan, bu olaylar arasındaki ilişkileri, daha önceki ve sonraki olaylarla bağlantılarını, karşılıklı etkilenmeleri, her milletin kurduğu medeniyeti inceleyen bilim. Tarih dersi. Bir konuyu geçmişi ve gelişimi içinde inceleyen anlatı. Bir olayın gününü, ayını ve yılını bildiren söz. Tarih kitabı.

 

Yayın : Radyo ve televizyon aracılığıyla halka sunulan, duyurulan, iletilen eser, program, neşriyat. Basılıp satışa çıkarılan kitap, gazete vb., neşriyat.

Stüdyo : Sinema, televizyon ve radyo için film çekilen, ses alınan ve yayın yapılmış olan yer. Sanat çalışmaları için düzenlenmiş oda. Fotoğrafçının çalıştığı oda, alan, fotoğrafçı işliği. Bir odalı daire.