Bana nedir, Bana ne demek

Bana; Dil bilgisi yönünden Türkçe'de zamir olarak kullanılır.

 • Ben zamirinin yönelme durumu eki almış biçimi

Bana anlamı, kısaca tanımı:

Bana bak : "beni dinle" anlamında kullanılan bir seslenme ve gözdağı sözü.

Bana dokunmayan yılan bin yaşasın : "birçok kimse, kendilerine kötülüğü dokunmayan kişiye ilişmek istemez" anlamında kullanılan bir söz.

Bana mısın dememek : Hiçbir şey etkili olmamak, hiçbir şeye aldırış etmemek.

Dokunmabana : Kanser.

Bana da demesinler : Bir işin kesinlikle yapılacağını belirtmek için söylenen bir söz.

Banak : Ekmek parçası, lokma.

Banal : Bayağı, sıradan. Herkesçe kullanılan, anlaşılan.

Banallik : Banal olma durumu.

Banaz : Uşak iline bağlı ilçelerden biri.

Ada bana adayım sana : "sen bir kimse için fedakârlıkta bulunursan o da senin için fedakârlıkta bulunur" anlamında kullanılan bir söz.

Bugün bana ise yarın sana : "bugün birinin başına gelen kötü bir durum, daha sonra başka birinin de başına gelebilir" anlamında kullanılan bir söz.

Güttüğüm domuzu bana öğretme : "yıllardır tanıdığım bir kimsenin huylarını da bilirim" anlamında kullanılan bir söz.

Sana yalan bana gerçek : "söylediğim şeyi sen bilmiyorsun ancak doğrudur, ben biliyorum" anlamında kullanılan bir söz.

 

Zamir : Kişi, dönüşlülük, gösterme, soru ve belirsizlik kavramları vererek varlıkların yerini tutan söz, adıl. İçyüz.

Yönelme : Yönelmek işi, yönlenme.

Durum : Duruş biçimi, konum, tavır. Bireyin toplum içindeki ilişkileriyle belirlenen yeri. Bir şeyin içinde bulunduğu koşulların hepsi, vaziyet, hâl, keyfiyet, mevki, pozisyon. Ad soyundan kelimelerin birbirleriyle edatlarla ve fiillerle ilişkilerini belirleyen biçim, hâl.

Biçim : Tarz. Herhangi bir şeyin benzeri. Biçme işi. Yakışık alan şekil, uygun şekil. Bir nesnenin dış çizgileri bakımından niteliği, dıştan görünüşü, şekil, eşkâl. Şiirlerin kuruluş ve uyak düzenlerine göre olan dış görünüşü, şekil. Yazı ve simgelerin bilgisayarda kullanılmaya elverişli çerçevesi, düzeni, format. Sanat ve edebiyat eserlerinde dış görünüş, form. Disket vb.nin bilgisayarda kullanılabilir durumu.

Bana ile ilgili Cümleler

 • Açıkçası sen göt korkundan kuyruğunu apış arana sıkıştırmışken ben canımı ortaya koydum sonra kalkmış bana hain, korkak ve önemli değilsin diyorsun; seninle ben aynı kalibrede değiliz; sen benimle konuşabilecek insan değilsin bunları algıla artık.
 • Ben öğrenmeye çalışıyorum. Peki ben sizi hiç mi sevmedim yoksa siz mi böyle algıladınız? Yoksa hiç mi paylaşmadım sizinle bir şeyimi ya da bana zarar vereceğinizden mi korktum?
 • 2010'dan beri canımı yakmakla uğraşıyorsunuz; doğduğumdan beri fizikçinin yalanlarını duyuyorum; bana hiç yardım etmiyorsunuz sonra benden yardım bekliyorsunuz bu adaletli değil.
 • Hocam tezimi hemen onaylıyor o arada annemin diş problemi oluyor onun kaplaması değişirken doktorumuz birinin işe alınacağını söylüyor ben araştırıp tezde bana yardım eden kızı öneriyorum sonra sohbetimiz ilerliyor tezde bana yardım edeceğini söylüyor yardım ediyor ve okul bitiyor neyse ondan sonra atamalar açıklanıyor ben bana yardım edeni değil sevdiğimin hayatını kurtarmak istiyorum onu unutuyor muyum acaba?
 • yazıyorsun okuyorum kanlı bıçaklı düşmanım olsan bile senin bu rütbe alçabildiğinden korkuyorum ne ben sezarım ne sen brütüssün sen bana düşman olabilecek kapasitede değilsin.
 • "Tak tak, evde kimse var mı?" "Defol git!" "Seni duyamıyorum." "Tamam, ne var" "Kendimi tanıtmama izin ver.Ben Geronimo Stilton." "Ne istiyorsun?" "Ekselansları, Krallığınızdan geçmeme izin verin böylece ben-" "Reddedildi." "Ama-" "Eğer gerçek bir savaşçı değilsen." "İnan bana şövalye değilim." "Öyleyse hiç kılıcın yok? "Bir tane bile yok." " Şövalye değilim." "Triforce parçası için ne diyeceksin?" "Şövalye değilim!" "Web sitende bulduğum bu resimde bir şövalyeye benziyorsun." "Şövalye değilim!" "Hadi defol git." "Ama... Tamam."
 • Jale'nin kedisi o kadar tatlı ki onun kucağımda kıvrılıp yatmasını gerçekten umursamıyorum fakat pençeleriyle bacaklarımı ovmakta ısrar etme tarzı bana iğne yastığı gibi hissettiriyor.
 • Oda arkadaşım yirmi yaşında ve ben bir hafta öncesine kadar bir klitorisin ne olduğunu bilmiyordum. O, onun bilgi eksikliğinin onun bir gey olmasından dolayı aşikar olduğunu düşünüyor, fakat bana sökmez. Sanırım bu burada halk eğitim sisteminin ne kadar boktan olduğunu göstermeye yeter.
 • İlk olarak bir C kursu aldığım zaman sınıfta açıklanan tek bir şeyi anlayamadım. Allah'a şükür ki bütün topluluğun nasıl çalıştığını bana açıklamak için bir programcı olan bir arkadaşım var.
 • Michelangelo Sistine Kilisesinin tavanına bazı figürler çizebilsin diye, Shakespeare bazı konuşmaları ve Keats şiirlerini yazabilsin diye, bana öyle geliyor ki sayısız milyonlarcasının yaşamış olmalarına ve acı çekmiş olmalarına ve ölmüş olmalarına değer.
 

Diğer dillerde Bana anlamı nedir?

İngilizce'de Bana ne demek? : [Bana] v. wash, bathe; imbrue; dip

pron. me, to me

v. dip, dunk, soak

Fransızca'da Bana : me, moi, à moi

Almanca'da Bana : PROn. mir

Rusça'da Bana : pron. мне