Fiberglas nedir, Fiberglas ne demek

Fiberglas; kökeni ingilizce dilinden gelmektedir.

  • Plastik maddelerden, özellikle polyesterden parçalar yapımında kullanılan sağlamlaştırma maddesi

Fiberglas hakkında bilgiler

Cam elyafı (fiberglas), çok ince cam telciklerinden üretilen bir maddedir.

Yalıtım ile dokuma ürünlerinde yaygın olarak kullanılır. Ayrıca birçok plastik üründe güçlendirici olarak da kullanılır ve ortaya çıkan bileşik maddelere de (örneğin, GRP "camla güçlendirilmiş plastik") halk arasında "Cam elyafı" adı verilir. Cam elyafı genellikle polyester reçineleri veya vinil ester reçineler ile farklı yöntemlerle (el yatırması, SMC, BMC, RTM, Fitil sarma, Reçine İnfüzyon gibi) takviye edilerek geleneksel kompozit CTP parçalar elde edilmektedir.

Eritilmiş haldeki camın küçük deliklerden akıtılıp katılaştırılması sonucu üretilir. Isıl iletim katsayıları düşük olduğundan yalıtım malzemesi olarak kullanılırlar. Ayrıca yüksek mukavemet değerleri nedeniyle diğer malzemelerle birleştirilerek kompozit malzeme üretiminde kullanılır.

Bunun yanında mayın kasası yapımında bolca kullanılmaktadır. Bunda en önemli neden cam elyafından üretilen mayının metal tarama aygıtlarına yakalanmamasıdır.

Fiberglas ile ilgili Cümleler

  • Fiberglas paslanmaz.
  • Hirofumi tavanda fiberglas yalıtım döşedi.
 

Fiberglas anlamı, kısaca tanımı:

Plastik : Bu maddeden yapılan. Isı ve basınç etkisiyle biçim verilen, organik veya sentetik olarak yapılmış olan madde.

Madde : Bir cismi oluşturan öge, öz. Kendi içinde bütünlüğü olan anlatım. Molekül. Duyularla algılanabilen nesne. Para, mal vb. ile ilgili şey. Sözlük ve ansiklopedilerde tanımlanan, anlatılan kelime, ad veya konulardan her biri. Boşlukta yer kaplayan, bir kütlesi olan her türlü varlık, özdek. Yasa, sözleşme, antlaşma vb. metinlerde, her biri başlı başına bir yargı getiren ve çoğu kez rakamla belirtilen bölüm.

Polyester : Tahta üzerine sürüldüğünde koruyucu, parlak bir katman oluşturan poliasidin doymamış alkollere veya glikollere etkimesiyle elde edilen kimyasal madde.

Parça : Pasaj. Bir bütünden ayrılan, ayrı sayılan veya artakalan şey. Güzel, alımlı kız veya kadın. Birkaçı bir araya geldiğinde bir bütünü oluşturan şeylerin her biri, modül. Nesne. Tane. Bir bütünden kopma, kırılma, yırtılma vb. yoluyla ayrılmış bölüm, lime. Müzik eseri. Küçümseme ve değersiz sayma bildiren bir söz.

Fiber : Sıkıştırılmış bitki tellerinden yapılmış mukavva veya tahta.

Sağlamlaştırma : Sağlamlaştırmak işi.

Elyaf : Genellikle iplik durumuna getirilebilir lifli madde. Bu maddeden yapılmış.

İnce : Zayıf. İyiden iyiye, enikonu, ayrıntılı. Aşırı özen gerektiren, kaba karşıtı. Ayrıntılı. Taneleri ufak, iri karşıtı. Düşünce, duygu veya davranış bakımından insanın sevgi ve saygısını kazanan, zarif, kaba karşıtı. Tiz (ses), pes karşıtı. Akışkanlığı çok olan, yoğun ve koyu olmayan (sıvılar). Kendi cinsinden olanlara göre dar ve kalınlığı az olan, kalın karşıtı. Hafif, gücü az.

 

Yalıtım : Elektrik, ses ve ısı akımını engelleme, izolasyon. Elektrik akımının olumsuz etkilerini önlemek için iletkeni kauçuk, lastik, porselen vb. ile kaplama, yalıtma, tecrit, izolasyon.

Dokuma : Minder örtüsü, yatak kılıfı vb. için kullanılan ve boyalı pamuk ipliğinden dokunan bez. Kumaş olabilen, kumaş yapılabilen. Dokumak işi, tekstil. Yapı, oluşum. Tezgâhta dokunarak elde edilen (kumaş).

Ürün : Doğadan elde edilen, üretilen yararlı şey, mahsul. Bir tutum veya davranışın ortaya çıkardığı şey. Eser. Türlü endüstri alanlarında ham maddelerin işlenmesiyle elde edilen şey.

Yaygın : Sınırı genişlemiş. Çoğu kimselerce duyulmuş, öğrenilmiş, kullanılmış veya benimsenmiş olan. Herhangi bir bölgede çok görülen, bulunan.

Diğer dillerde Fiberglas anlamı nedir?

İngilizce'de Fiberglas ne demek? : [Fiberglass] n. fiberglass, material made from very fine glass fibers

n. fiberglass, material made from very fine glass fibers

n. fiberglass, fibreglass

Fransızca'da Fiberglas : fibre de verre

Almanca'da Fiberglas : n. Fiberglas

Rusça'da Fiberglas : n. стекловолокно (N)