Dirgen nedir, Dirgen ne demek

Dirgen; kökeni rumca dilinden gelmektedir.

  • Genellikle harmanda sapları yaymaya yarayan demirden, çatallı bir tarım aracı, diren

Yerel Türkçe anlamı:

Çatal.

Demir yaba

Dayama direği

Harmanda sapları yaymaya yarayan demir ya da tahtadan yapılmış ucu çatallı tarım aygıtı.

(

Zanaat Ticaret alanındaki sözlük anlamı:

Harmanda ekini, sapları toparlayan, aktaran demir ya da ağaç, ağzı çatallı araç. (Dereköy *Uluborlu, Akçaşar *Yalvaç, Beyköyü *Şarkikaraağaç, Gönen -Isparta; *Kemalpaşa -İzmir. Öveçler *Kırkağaç -Manisa; Esat Çiftliği *Terme -Samsun; Güllüce *Gümüşhacıköy, Sonusa *Taşova, Boğazköy -Amasya; Salman, Kuzköy *Akkuş -Ordu; -Sivas; Meyvebükü *Güdül, Yurtbeyi *Çankaya -Ankara; Beyağıl *Ulukışla, Yeşilova *Aksaray -Niğde; Yukarıbozkuyu -Adana; Gürmedere *Fethiye -Muğla) [demirdirgen] : (*Kemalpaşa -İzmir) [diren] : (Araç *Perşembe, Miri *Fatsa -Ordu; Gücünkaya *Aksaray -Niğde)

[demirdirgen, diren]

öküzleri yürümeleri için dürtmekte kullanılan ucu çivili deynek. (Çağaköyü, Afşar *Güdül -Ankara)

Dirgen anlamı, tanımı:

Dirgenlemek : Dirgenle yaymak.

Harmanda dirgen yiyen sıpa yılına kadar acısını unutmaz : "uygunsuz davranışlarından dolayı cezalandırılanlar uzun süre aynı davranışı göstermezler" anlamında kullanılan bir söz.

 

Genel : Herkesin yararlanabileceği (yer, nesne). Ayrıntıları göz önüne alınmayarak bütünü bakımından ele alınan. Yetkisi ve sorumluluğu çok olan. Bir şeye veya bir kimseye özgü olmayıp onun bütün benzerlerini içine alan, umumi. Bir genelleme sonucunda elde edilen.

Harman : Herhangi bir şeyin toplu hâlde bulunduğu, işlendiği veya satıldığı yer. Selüloz açılması aşamasından başlayıp kâğıt veya karton sayfasının meydana gelmesine kadar kullanılan bir veya birkaç kâğıt hamuru ile diğer malzemelerin meydana getirdiği sulu süspansiyon. Biçildikten sonra tahıl demetlerinin üzerinden düven geçirilerek tanelerin başaklarından ayrılması işi. Bu işin yapıldığı yer veya mevsim. Birçok çeşitten birer parça alıp yeni birleşim oluşturma işi. Herhangi bir şeyin çok bulunduğu yer.

Yayma : Yaymak işi. Yaymacının sattığı şeylerden oluşan sergi.

Demir : Atom numarası 26, atom ağırlığı 55,847, yoğunluğu 7,8 olan, 1510 °C'de eriyen, mavimtırak esmer renkte, özellikle çelik, döküm ve alaşımlar durumunda sanayide kullanılmaya en elverişli element (simgesi Fe). Çıpa. Bu elementten yapılmış. Bu elementten yapılmış parça. Güçlü, kuvvetli, sert. Ayakkabı topuğuna veya ayakkabı burnuna aşınmayı önlemek için çakılan, özel olarak yapılmış madenden parça.

Çatallı : Çatal durumunda olan. Pürüzlü (ses). Çatalı olan. İki veya daha çok ihtimali olan.

Tarım : Bitkisel ve hayvansal ürünlerin üretilmesi, kalite ve verimlerinin yükseltilmesi, uygun koşullarda korunması, işlenip değerlendirilmesi ve pazarlanması, ziraat.

Aracı : İki şey arasında bağlantı kuran kimse, vasıta. İhracatçının ihracattan doğan alacaklarının büyük bir bölümünün malın yüklenmesinden hemen sonra, kalan kısmının ise para, malı alandan tahsil edildiğinde bir aracı banka tarafından ödenmesini sağlayan kredi veya yatırım tekniği. Ara bulucu. Üretici ile tüketici arasında alım satım konusunda bağlantı kuran ve bundan kazanç sağlayan kimse, mutavassıt, komprador.

 

Dirgende : Çatal.

Dirgenleme : Dirgenlemek işi.

Dirgenler : Antalya ilinde, Kaş belediyesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim yeri.

Dirgenmek : Dayanmak, istinat etmek [Bakınız: dergenmek]

Diğer dillerde Dirgen anlamı nedir?

İngilizce'de Dirgen ne demek? : n. hayfork, pitchfork

Almanca'da Dirgen : Gabel