Egosantrik çevre etiği nedir, Egosantrik çevre etiği ne demek

Egosantrik çevre etiği; Veteriner alanında kullanılan bir kelimedir.

Veterinerlikte sözlük anlamı:

Bireyiçinci çevre etiği.

Egosantrik çevre etiği kısaca anlamı, tanımı

Çevre etiği : İnsaniçinci çevre etiği

Egos : Çift sürerken saban demirinin tarlada açtığı iz, ince yol.

Çevre : Bir şeyin yakını, dolayı, etraf, periferi. Bir birimden önce veya sonra gelen aynı türden birimlerin tümü, bunların oluşturduğu küçük grup, kontekst. Kişinin içinde bulunduğu toplumu oluşturan ortam. Hayatın gelişmesinde etkili olan doğal, toplumsal, kültürel dış faktörlerin bütünlüğü. Bir kimse ile ilişkisi bulunanlar, muhit. Yağlık. Düzlem üzerindeki bir şekli sınırlayan çizgi. Aynı konu ile ilgisi bulunan kimselerin tümü, muhit.

Egosantrik : Beniçincilik yanlısı.

Bireyiçinci çevre etiği : Temel olarak bireyi merkeze alan, en üst düzeyde bireysel yararı savunan ve birey için iyi olanın toplum için de iyi olduğunu ileri süren görüş, egosantrik çevre etiği.

Bireyi : Epeyce, iyice, usule uygun şekilde.

Birey : Kendine özgü nitelikleri yitirmeden bölünemeyen tek varlık, fert. Bir türün kapsamı içine giren somut varlık. Doğa bilgisinde türü oluşturan tek varlıklardan her biri. Toplumları oluşturan ve düşünsel, duygusal, iradeyle ilgili nitelikleri toplum içinde belirlenen insanların her biri, fert. İnsan topluluklarını oluşturan, insanların benzer yanlarını kendinde taşımakla birlikte, kendine özgü ayırıcı özellikleri de bulunan tek can, fert.

 

Bire : Epeyce, iyice, usule uygun şekilde. Birer. Oğlan. Nisan. Bira. Pire. Bire!, Bireh!. Takke. (Cihangazi Bozüyük Bilecik). Hey! ey! be! aman!.

Diğer dillerde Egosantrik çevre etiği anlamı nedir?

İngilizce'de Egosantrik çevre etiği ne demek ? : egocentric environmental ethics