Guatr nedir, Guatr ne demek

Guatr; bir tıp terimidir. kökeni fransızca dilinden gelmektedir.

  • Boyundaki troit bezinin aşırı büyümesiyle beliren hastalık, guşa, cedre

Veterinerlik alanındaki anlamları:

Tiroit bezinin tümör veya yangıya ilgili olmaksızın her türlü büyümesi ve bunun sonucu ortaya çıkan klinik hastalık tablosu, struma, tirosel.

İngilizce'de Guatr ne demek? Guatr ingilizcesi nedir?:

goiter, goitre

Guatr hakkında bilgiler

Guatr tiroid bezinin normal dışı olarak büyümesi hastalığıdır.

Guatr anlamı, kısaca tanımı:

Büyüme : Büyümek işi.

Boyun : Gövdenin başla omuz arasında kalan bölgesi. Testi, şişe, güğüm gibi kaplarda dar olan üst kısım. Dağ sırtlarında geçmeye elverişli alçak yer.

Hastalık : Organizmada birtakım değişikliklerin ortaya çıkmasıyla sağlığın bozulması durumu, rahatsızlık, çor, dert, sayrılık, illet, maraz, maraza, esenlik karşıtı. Ruh sağlığının bozulması durumu. Aşırı düşkünlük, tutku. Bitkilerin yapılarında görülen bozukluk.

Guşa : Guatr.

Cedre : Guatr.

Normal : Aşırılığı, eksikliği ve taşkınlığı olmama, ortalama durum. Bir eğrinin bir teğetine değme noktasından çizilen dikme. Kurala uygun, alışılagelen, olağan, düzgülü, aşırılığı olmayan, uygun.

Hasta : Parasız, züğürt. Hastalık, kaza veya yaralanma dolayısıyla fizik veya ruh sağlığı bozulmuş ve tedavi edilmesi gereken kimse, rahatsız. Aşırı düşkün, tutkun. Zihinsel yetenekleri bozulmuş olan.

 

Guatrojen : Guatrojenik.

Guatrojenik : Guatr’a neden olan; guatr yapıcı madde, guatrojen.

Guatrojenik glikozitler : Hardalgiller ailesindeki bitkilerde bulunan tiyosiyanat ve tiyourasil gibi şekerin bir başka maddeyle birleşmesinden meydana gelen ve inorganik iyodun tiroit bezinin folikül epitellerinde birikmesini engelleyerek guatr oluşturan kimyasal maddeler.

Guatrojenik maddeler : Tiroksin hormonunun azalmasına neden olan ve genelde kolza, lahana, soya, bezelye, keten tohumu, yer fıstığında bulunan tiyosiyanat, izo tiyosiyanat, goitrin, nitril gibi zararlı maddeler.

Guatrojenik-kaynaklı guatr : Guatr oluşturucu madddelerin tüketiminden kaynaklanan tiroit bezi büyümesi.

Diğer dillerde Guatr anlamı nedir?

İngilizce'de Guatr ne demek? : n. goiter, goitre [Brit.], struma

Fransızca'da Guatr : goitre [le]

Almanca'da Guatr : n. Kropf

Rusça'da Guatr : n. зоб (M)