Hayat okulu nedir, Hayat okulu ne demek

Hayat okulu; Dil bilgisi yönünden Türkçe'de mecaz olarak kullanılır.

  • Yaşanılan çevre ve zamanda karşılaşılan olayların tümü

"Hayat okulu" ile ilgili cümleler

  • "Mehmet okuma yazma bilmiyordu ama hayat okulu ona birçok şeyler öğretmişti." - B. R. Eyuboğlu

Hayat okulu hakkında bilgiler

Hayat Okulu (İngilizce: School of Life), 2005 yapımı Amerikan TV filmi. Ryan Reynolds ile John Astin'in başrollerini paylaştığı filmin senaryo yazarlığını Jonathan Kahn, yönetmenliğini ise William Dear üstlenmiştir. Film, ABD'de 19 Ekim 2007'de vizyona girmiştir.

Fallbrook Orta Okulu'nda her yıl sonunda öğrencilerin oyuyla geleneksel olarak "Yılın Öğretmeni Ödülü" verilmektedir. Norman Warner, 43 yıl üst üste öğrenciler tarafından "Yılın Öğretmeni Ödülü"nü kazanmıştır; vefat etmesiyle aile geleneğini sürdürme görevi öğretmenlik kariyeri boyunca her zaman babasının gölgesinde kalmış olan biyoloji öğretmeni Matt Warner'a kalmıştır. Matt Warner, aile geleneğini devam ettirip ödülün kendi ailesinde kalmasını çok ister ve bu amaçla çalışmalarına hız verir. Ancak, okula yeni gelen genç tarih öğretmeni Michael D'Angelo, geldiği ilk günden itibaren derslerdeki neşeli tavrı ve alışılageldik öğretme biçimşlerinin dışında çocuklara eğlenceli gelen öğretme tarzıyla kısa sürede hem çocuklar arasında hem de meslektaşları arasında popüler olur. Hatta, rakipleri karşısında iyi basketbol oynayamayan okul takımının da koçluğunu yapmaya başlayıp kaybetmenin önemli olmadığını asıl önemli olanın oyundan zevk almak olduğu fikrini okula benimsetir ve sayı yendiğinde ya da kaçırıldığında bile herkes sevinir. Matt, ilk günden itibaren öğrencileri tarafından "Bay D" olarak çağrılmaya başlanan D'Angelo'yu "Yılın Öğretmeni Ödülü"nü kazanmak için karşısındaki en büyük engel olarak görmeye başlar ve artık onun yanında ödülü kazanmak için hiçbir şansı olmadığına inanır.

 

Orta Okul'da okuyan kendi oğlunun da Bay D'yi övmeye başladığını gören Matt, Bay D'ye karşı takıntılı olmaya başlayıp öğretmenlik mesleğinin ne olduğunu unutarak Bay D'yi izlemeye kadar varan birtakım eylemler gerçekleştirir. Takip etemede son derece amatör olan Matt, davranışını Bay D'ye sezdirse de, Bay D takip edildiğini anladığını belli etmez. Bay D hastaneye girdiğinde onu izleyen Matt, Bay D'nin ileri derecede akciğer kanseri olduğunu ve kemoterapi seanslarına katıldığını öğrenir. Bu duruma çok üzülen Matt, kendini sorgulamaya başlar. Sonra da, Bay D'nin kendi evine gidip karısına bir albüm verdiğini görür. Sonradan albümün Bay D ile öğretmeni Norman Warner arasındaki öğretmen-öğrenci ilişkisiyle ilgili olduğu ve Bay D'nin her zaman öğretmeni Norman gibi olmak istediği ortaya çıkar. Kısa süre sonra Matt, babasının öğrenciye kendini sevdiren yöntemlerini kullanmaya başlar ve Bay D gibi okulun popüler öğretmenlerinden biri olur. Ancak, bir gün Bay D okula gelmez ve okul yönetimince hastalığı anons edilir. Bundan sonra okul derin bir mutsuzluğa gömülür. Matt, onun herkesin ruhunun bir parçası olduğunu öne sürerek herkesin moralini yüksek tutmaya çalışır. Dönemin son basketbol maçında koçluk görevini üstlenir ve sadece oyundan zevk almaya dayalı bir anlayışla her geçen gün kendilerini geliştiren basketbolcular rakip takımla başa baş mücadele eder. Maçın son 30 saniyesinde Bay D salona etkileyici bir giriş yapar ve Matt'le birlikte yaptıkları planla ilk kez bir basketbol maçını kazanırlar.

 

3 yıl sonraya giden filmde, Matt'in 2. çocuğunun doğduğu ve 3. çocuğuna hamile olan karısı Ellie ile mutlu olduğu gösterilir. Babası Norman'ın izinden giden ve Bay D'den de birçok şey öğrenen Matt, mesleğini büyük bir istekle yaptığı ve öğrenciler tarafından sevildiği görülür. Ayrıca, "Yılın Öğretmeni" duvarında okuldaki tek yılında ölümünden sonra "Yılın Öğretmeni" seçilen Michael D'Angelo'nun ismi yazarken sonraki 2 yıldaysa Matt Warner'ın ismi yazmaktadır.

Hayat okulu tanımı, anlamı:

Zaman : Bir işe ayrılmış veya bir iş için alışılmış saatler, vakit. Yer kabuğunun geçirdiği gelişimde belirlenen ve fosillere göre dörde ayrılan geniş evrelerden her biri. Olayların oluş ve akış sırasını belirleyen, düzenli ve dönemli gök olaylarını birim olarak kullanan sanal bir kavram. Dönem, devir. Fiillerin belirttikleri geçmiş zaman, şimdiki zaman, gelecek zaman, geniş zaman kavramı. Bu sürenin belirli bir parçası, vakit. Bir işin, bir oluşun içinde geçtiği, geçeceği veya geçmekte olduğu süre, vakit. Belirlenmiş olan an. Çağ, mevsim.

Hayat : Yaşamayı sağlayan şartların bütünü. Sundurma. Meslek. Balkon. Yaşam. Genellikle köy ve kasaba evlerinde, üstü kapalı, bir veya birkaç yanı açık sofa. Canlılığı gösteren hareket, kaynaşma. Hayat biçimi, içinde yaşanılan şartların bütünü, yaşantı. Yazgı. Bir kimsenin tarihsel biyografisi, hayat öyküsü, hayat hikâyesi. Avlu. Canlı, sağ olma durumu. Geçim şartlarının bütünü.

Okul : Ekol. Bir okuldaki öğrenci ve görevlilerin bütünü. Her türlü eğitim ve öğretimin toplu olarak yapıldığı yer, mektep.

Çevre : Yağlık. Bir birimden önce veya sonra gelen aynı türden birimlerin tümü, bunların oluşturduğu küçük grup, kontekst. Hayatın gelişmesinde etkili olan doğal, toplumsal, kültürel dış faktörlerin bütünlüğü. Bir kimse ile ilişkisi bulunanlar, muhit. Aynı konu ile ilgisi bulunan kimselerin tümü, muhit. Düzlem üzerindeki bir şekli sınırlayan çizgi. Bir şeyin yakını, dolayı, etraf, periferi. Kişinin içinde bulunduğu toplumu oluşturan ortam.

Olay : Önemli tarihsel olgu, fenomen. Ortaya çıkan, oluşan durum, ilgi çeken veya çekebilecek nitelikte olan her türlü iş, hadise, vaka.

Amerikan : Amerikalılara özgü olan.

Film : Camlara yapıştırılarak içerinin görünmesini engelleyen bir tür ince yaprak. Bir oyunun bütününü taşıyan şerit veya şeritlerin bütünü. Sinemalarda gösterilen eser. Fotoğrafçılıkta, radyografide ve sinemacılıkta resim çekmek için kullanılan, selülozdan, saydam, bükülebilir şerit.

Başrol : Bir işte önemli, etkili olma durumu. Tiyatro veya sinemada en önemli rol.

Senaryo : Bir olayı başka bir yöne, bir amaca ulaştırmak için uydurulan yalan. Tiyatro oyunu, piyes, film, dizi film vb. eserlerin sahnelerini ve akışını gösteren yazılı metin.

Yazar : Yazma özelliği olan. Özellikle gazete ve dergilerde herhangi bir konuda yazı yazan kimse, kalem erbabı, muharrir. Bilim, edebiyat, sanat alanlarında kitap yazan veya kitap hazırlayan, bir eseri ortaya koyan ve eserin sahibi olan kimse, kalem erbabı, müellif.