Kelebek çiçeği nedir, Kelebek çiçeği ne demek

Kelebek çiçeği; bir bitki bilimi terimidir.

  • İki çeneklilerden, aydınlık oda ve salonlarda zengin renkli ve çok dallı bir süs bitkisi

Kelebek çiçeği tanımı, anlamı:

Kelebek : Biçim olarak bu böceklere benzeyen. Geviş getiren hayvanların karaciğerlerinde yerleşip en çok öd yollarını tıkayan bir cins asalak hayvan. Bu hayvanın neden olduğu hastalık. Pul kanatlılardan, vücudu, kanatları ince pullarla ve türlü renklerle örtülü, dört kanatlı, çok sayıda türleri olan böceklere verilen genel ad. Vida, somun vb. nesnelerde kolayca çevrilmeye yarayan bölüm.

Çenekli : Çeneği olan.

Aydınlık : Işık alan. Kolay anlaşılacak derecede açık olan, vazıh. Kötülükten uzak, temiz, saf. Bir yeri aydınlatan güç, ışık. Bir yapının ortasına gelen oda ve öbür bölümlerin ışık alması için damın ortasından zemine kadar açılan boşluk.

Salon : Dükkân, mağaza. Toplantıların, kutlamaların, gösterilerin yapıldığı geniş yer. Bir evde konukları ağırlamakta kullanılan en geniş oda.

Zengin : Yararlı veya kendisinden beklenilen, istenilen nitelikleri çok olan. Çok, bol. Verimli. Gösterişli. Parası, malı çok olan, varlıklı, varsıl, variyetli, fakir, yoksul karşıtı.

Renkli : Beyaz dışında başka rengi veya renkleri olan. Neşeli, canlı, ilgi çekici. Doğadaki renkleri olduğu gibi görüntüye aktarmayı gözeten film. Kendine özgü, ilginç, çarpıcı nitelikleri olan (kimse).

 

Dallı : Üzerinde dal ve çiçek deseni bulunan (kumaş). Dalları olan.

Bitki : Bulunduğu yere kök vb. organlarıyla tutunan, çoğunlukla fotosentez sonucu yaşam için gerekli bileşenleri oluşturan, birçoğu spor veya tohum aracılığıyla döl vererek çoğalan bir veya çok yıllık, otsu, odunsu canlıların genel adı, nebat.