23 Nisan nedir, 23 Nisan ne demek

23 Nisan, Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nın kutlandığı özel ve resmi bir gündür. Bu önemli günde Türkiye Büyük Millet Meclisi açılmıştır.

  • 23 Nisan 1920, aynı zamanda anadoludaki küçük cemiyetlerin bir araya gelerek halk iradesine dayalı planlı ve ortak bir yapı oluşturması ve milli mücadeleye bu şekilde devam edilmesi bakımından da önemli bir tarihtir.
  • Bugün Türkiye, halen TBMM tarafından yönetilmektedir. Ülke hakkındaki en önemli kanunlar ve kararlar bu çatı altında alınmaktadır.
  • 23 Nisan, birçok yerde Milli Egemenlik ve Çocuk Bayramı olarak da anılmaktadır. Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu ve ilk cumhurbaşkanı yüce lider Atatürk tarafından dünyadaki tüm çocuklara armağan edilen bir bayramdır.
  • 23 Nisan tarihi, 1981 yılından itibaren hem Ulusal bir bayram, hem de Çocuk Bayramı olarak kutlanmıştır. Bu tarihten önce aynı tarihte ayrı ayrı kutlanan bayramlar olarak tarihe geçmiştir.

23 Nisan neden kutlanıyor? 23 Nisan ne zaman Çocuk Bayramı oldu?

23 Nisan'ın Çocuk Bayramı oluşu yine TBMM'nin açılışıyla ilişkili olmasına rağmen, tamamen ayrı bir bayram olarak gelişmiş ve 1981 yılına kadar da öyle devam etmiştir. Bu Bayram 23 Nisan 1927'de Himaye-i Etfal Cemiyeti'nin (günümüz Çocuk Esirgeme Kurumu'nun) o günü "Çocuk Bayramı" olarak duyurmasıyla başlamış kabul edilir.

 

Aslında Himaye-i Etfal Cemiyeti'nin 23 Nisan'la ilgili çalışmaları daha önceki yıllarda vardır ve hatta çocuklardan da söz edilmiştir. Kurum, 23 Nisan 1923'te millî bayram için pullar bastırmış ve satmıştır. 23 Nisan 1924'te Hâkimiyet-i Milliye gazetesinde "Bu gün Yavruların Rozet Bayramıdır" ibaresi yer almış, 23 Nisan 1926'da da yine aynı gazetede "23 Nisan Türklerin Çocuk Günüdür" başlıklı bir yazı kaleme alınmış ve bu yazıda cemiyetin bu günü çocuk günü yapmaya çalışarak doğru yolda olduğu ve para kazanan herkesin bu gün cemiyete çocuklar için bağışta bulunması gerektiği vurgulanmıştır.

23 Nisan etkinlikleri

23 Nisan, Türkiye Cumhuriyeti'nde 23 Nisan 1921'de resmî bayram olarak kabul edilmesinden bu yana, değişik adlarla da olsa resmî törenlerle kutlanmıştır. En yalın haliyle bu törenlerde İstiklâl Marşı okunur ve saygı duruşunda bulunulur.

23 Nisan'ın Çocuk Bayramı oluşu

1933 yılındaki 23 Nisan'da, Ulu Önder Atatürk yepyeni bir gelenek başlattı. O sabah bazı çocukları makamında kabul etti ve onlarla özel sohbet etti. Aynı yıl stadyumlarda beden hareketi gösterileri de yapılmaya başlanmıştı. O bayram, Milli Eğitim Bakanı Reşit Galip Bey'in kaleme aldığı Andımız çocuklar tarafından ilk kez okundu. 1933'te artık Çocuk Bayramı devlete de mal olmuştu. Yine de 1935'teki yasa değişikliğinde çocuk bayramında hiç söz edilmedi. Yalnız resmî ismi konmamış olsa da, Milli Hâkimiyet Bayramı'nın yanında "23 Nisan Çocuk Bayramı", devlet ve toplum örgütlerinin ortaklaşa hazırladığı programlarla kutlanmaya devam edildi.

 

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı

Bayramın en son şeklini alışı darbe döneminde yani 1981'de olmuştur. Milli Güvenlik Konseyi, bayramlar ve tatillerle ilgili kanunda yaptığı değişiklikle o güne kadar kanunen adı konmamış bir şekilde kutlanan bayrama "23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı" adını vermiştir.

23 Nisan nedir? 23 Nisan kısaca özet bilgi

Bayram : Millî veya dinî bakımdan önemi olan ve kutlanan gün veya günler. Özel olarak kutlanan gün. Sevinç, neşe.

Cumhur : Halk. Topluluk.

Cumhuriyet : Milletin, egemenliği kendi elinde tuttuğu ve bunu belirli süreler için seçtiği milletvekilleri aracılığıyla kullandığı yönetim biçimi. Cumhuriyet altını.

Nisan : Yılın dördüncü ayı, april.

Bağımsızlık : Bağımsız olma durumu, istiklal.

Egemenlik : Egemen olma durumu. Milletin ve onun tüzel kişiliği olan devletin yetkilerinin hepsi, hükümranlık, hâkimiyet.

Egemen : Yönetimini hiçbir kısıtlama veya denetime bağlı olmaksızın sürdüren, bağımlı olmayan, hükümran, hâkim. Sözünü geçiren, üstünlük kazanan.

Bağımsız : Davranışlarını, tutumunu, girişimlerini herhangi bir gücün etkisinde kalmadan düzenleyebilen, özgür, hür. Müstakil. Bağımsız milletvekili. Herhangi bir kuruluşa, partiye bağlı olmayan kimse.