Anotlama nedir, Anotlama ne demek

Anotlama; Metalürji alanında kullanılan bir kelimedir.

Metalürji'deki terim anlamı:

Alüminyum ve alüminyum alaşımları yüzeylerinin yenim dirençlerini arttırmak için, parçaları anot yaparak ve elektrikle alüminyum oksite çevirme işlemi, anotsal yükseltgenme ve anotsal işlem diye de bilinir.

Anotlama hakkında bilgiler

Anotlama, bir metalin (genellikle alüminyum) yüzeyinin, elektrolizle yükseltgeme yoluyla bir kaplamaya dönüştürülmesi işlemidir. Anotlama, metalin yüzeyinde metal kaplamanın biriktiği elektrolizle kaplanmasının karşıtı olarak düşünülebilir. Anotlama sırasında, kaplama metalin yüzeyinden içeri doğru büyür. Kaplama, alüminyumun dönüşmüş yüzeyi olduğundan, alüminyumla birleştiği söylenir. Anotlama sırasında alüminyum anot olarak, öbür metal ya da karbon katot olarak işlev görür. İçine alüminyumun konulduğu elektrolit, bir asittir (genellikle sülfürik asit ya da kromik asit). Alüminyum yüzeyini alüminyum oksit kaplamasına dönüştürecek pile, bir elektrik akımı uygulanır. Anotlama işleminde ayrıca, renklendirme de eklenebilir. Anotlanmış alüminyum, yapı sanayisinde, ulaşım araçlarında, ışıklandırma tesisatı ve elektrik uygulamalarında yaygın biçimde kullanılır.

Anotlama anlamı, kısaca tanımı

 

Anot : Artı uç

Kromik asitli anotlama : % 3-10 kromik oksit (Cr3O2) çözeltisi kullanılarak yapılan anotlama işlemi.

Okzalik asitli anotlama : % 3 okzalik asit (H2C2O4) çözeltisi kullanarak yapılan anotlama işlemi.

Renk anotlaması : Anotlama işleminden geçmiş bir parçaya, tıkama işleminden önce, örgensel ya da madensel bir renklendirme özdeğine batırarak renk verme işlemi.

Sert anotlama : % 10-15 H2SO4 çözeltisinde ve 0-10°C sıcaklıkta yapılan, genellikle olağandan kalın ve ağır örtü bırakan anotlama işlemi.

Sülfürik asitli anotlama : Sülfirik asit çözeltileri kullanarak yapılan anotlama işlemi.

Anotsal yükseltgenme : [Bakınız: anotlama].

Elektrik akımı : Katı, sıvı ya da uçun durumlanndaki iletkenlerden artı ya da eksi yüklü parçacıklar akışı olarak gözlenen olay. [Bakınız: akım].

Sülfürik asit : Suda çözünerek büyük bir ısı açığa çıkaran, şurup kıvamında, renksiz, kokusuz, 10 °C'de katılaşan bir sıvı, kara boya, zaç yağı.

Anotsal işlem : Bir metali bir elektrolit çözeltisi içinde anot olarak bağlayarak, yüzeyinde bir oksit katmasını oluşturma. [Bakınız: anotlama].

Metal kaplama : Metal yüzeylerin üzerine, metal ya da alaşım kaplama işlemi.

Yükseltgenme : Oksitlenme.

Dönüştürülme : Dönüştürülmek işi.

Renklendirme : Renklendirmek işi. Kimyasal işlemlerle tek renkli pozitif görüntüde değişik renkli sonuçlar elde etme.

Işıklandırma : Aydınlatma.

Yükseltgeme : Oksitleme.

Elektrolit : Elektroliz işlemiyle çözülen madde. Bir elektrolitten akım geçirildiğinde elektrotlarda meydana gelen kimyasal değişme. Hücre içi ve dışı sıvısındaki sodyum, potasyum vb. madensel iyonlar.

Elektroliz : Bir elektrik akımının etkisiyle ortaya çıkan kimyasal ayrışma.

Yükseltgen : Kendi kolayca indirgenirken karşısındaki kimyasal özdeği yükseltgeyebilen özdek. [Bakınız: yükseltgen madde]. Yükseltgeme yapan özdek.

Arttırmak : Artırma işi yapılmak. Yükseltmek.

Diğer dillerde Anotlama anlamı nedir?

İngilizce'de Anotlama ne demek ? : anodizing