Bisiklet nedir, Bisiklet ne demek

Bisiklet; kökeni fransızca dilinden gelmektedir.

"Bisiklet" ile ilgili cümle

 • "Baharda iki kardeşe bisikletler alındı." - A. Kutlu

Bisiklet hakkında bilgiler

Bisiklet (Fr. İki Tekerli) ya da popüler olmayan eski adıyla velespit (Fr. Tez Ayak), motorsuz, iki tekerlekli, pedallı, insan gücü ile ilerleyen bir ulaşım aracıdır. Ulaşım ve eğlencenin yanı sıra bisiklet sporunda da kullanılır. Yarış bisikleti, dağ bisikleti, şehir bisikleti, tur bisikleti, motorlu bisiklet, BMX, yatay bisiklet, çift kişilik bisiklet gibi türleri vardır. Vitesli ve vitessiz türleri bulunmaktadır.

Bisikletin icadı konusunda tarihçiler arasında tam bir fikir birliği yoktur ve ileri sürülen tarihler tartışmalıdır. Bisiklet, tek bir mucit tarafından icat edilmemiş, tarih içerisindeki pek çok farklı çabanın bir sonucu olarak ortaya çıkmıştır. Leonardo da Vinci'ye ait olduğu ileri sürülen 1492 tarihli bir bisiklet karalamasının 1960'larda Codex Atlanticus'a eklenmiş sahte bir çizim olduğu anlaşılmıştır. 1790'larda icat edilen vélocifère veya célérifère isimli hızlı at arabası aracı, bisikletin atalarından biri olarak kabul edilmez.

 

Binicisi tarafından itme gücü sağlanan iki tekerlekli ve kanıtları tartışmalı olmayan ilk taşıt, Alman Baron Karl von Drais de Sauerbrun tarafından icat edilmiştir. Drais, 1817 yılında aracı 14 km boyunca kullandı ve 1818 yılında Paris'te sergiledi. Von Drais, aracını Laufmaschine (koşu makinası) olarak adlandırdı, çünkü tahtadan yapılmış aracın sabit bir gidonu vardı, fakat hareketi sağlamak için pedalları yoktu. Binici, ayakları ile yerden güç alıyor, bir denge tahtası binicinin kollarını destekliyordu. Zamanla bu isim yerine draisienne ve velosipede isimleri daha popüler hâle geldi. Von Drais aracının patentini aldı, ancak kısa sürede kopyaları Avusturya, Birleşik Krallık, İtalya ve Amerika Birleşik Devletleri gibi pek çok ülkede türedi.

Londralı Denis Johnson, von Drais'in koşu makinesinden bir adet satın aldı ve İngiltere'de patentini alarak geliştirdi. 300 adet üretip "yaya at arabası" adıyla piyasaya sürdüğü araç, "hobi atı" adıyla ünlendi. Karikatüristler, bu aracı "züppe atı" olarak tanımlıyor ve yoldan geçenler, binicilerle alay ediyorlardı. Hobi atının sadece düzgün yollarda rahatça kullanılabilmesi, emniyet endişelerini gündeme getirdi ve araç, altı ay içerisinde gözden düştü. Drais ve Johnson'ın çabaları, iki tekerlekli bisikletin hareket hâlinde iken dengede kalabileceğini ispatlasa da sonraki 40 yıl boyunca çalışmalar üç ve dört tekerlekli bisikletler üzerinde yoğunlaştı.

 

Bisiklet ile ilgili Cümleler

 • Bu çevrede bisiklet kiralanan bir yer var mı?
 • Bisiklet kaskları, sürücüleri ciddi kafa yaralanmalarından koruyabilir.
 • Bisiklet girişi sınırlı.
 • Bisiklet senindi ama bindim.
 • Bisiklet sürerken çok dikkatli olamazsın.
 • Bisiklet benim.
 • Büyürken Tom'un bisikleti yoktu.
 • En son ne zaman bir bisiklet sürdün?
 • "Ne haber?" "Anahtarım yok." "Ne anahtarı?" "Bisiklet anahtarı."
 • Bisiklet alamayacak kadar fakir değil.
 • O bir bisiklet istiyordu.
 • Köpeğimin adı Belysh. Bu yaz ona pençesini çıkarmasını öğrettim. Her sabah erkenden kalkıp onu besliyorum. Sonra yürüyüşe çıkarız. O beni diğer köpeklerden korur. Ben bisiklet sürmeye gittiğimde, o yanımda koşuyor. Onun bir arkadaşı var, adı Chernyshka. O onunla oynamaktan hoşlanıyor. Belysh çok kibar ve zeki bir köpek.
 • Bisiklet sürebilirim.
 • Bu bisiklet berbat, çok ağır.

Bisiklet tanımı, anlamı:

Pedal : Bir makinede, bir araçta ayak yardımıyla dönmeyi veya hareketi sağlayan düzen, ayaklık.

Aracı : Ara bulucu. İhracatçının ihracattan doğan alacaklarının büyük bir bölümünün malın yüklenmesinden hemen sonra, kalan kısmının ise para, malı alandan tahsil edildiğinde bir aracı banka tarafından ödenmesini sağlayan kredi veya yatırım tekniği. İki şey arasında bağlantı kuran kimse, vasıta. Üretici ile tüketici arasında alım satım konusunda bağlantı kuran ve bundan kazanç sağlayan kimse, mutavassıt, komprador.

Ayak : Yürüyüşün ağırlık veya çabukluk derecesi. Bir doğrunun başka bir doğruyu veya bir düzlemi kestiği nokta. Basamak. Altılı ganyanda yer alan her bir koşu. Bacakların bilekten aşağıda bulunan ve yere basan bölümü. Halk edebiyatında uyak. Göl ayağı. Halk edebiyatında koşuklarda kısa yedekli dizeler. Vücudun belden aşağı bölümü. Yarım arşın veya 30,5 santimetre uzunluğundaki ölçü birimi, kadem, fit, fut. Bacak. Karakucak ve yağlı güreşte pehlivanların ayrıldıkları beş dereceden biri. Futun küpü alınarak hesaplanan değer. Birtakım şeylerin yerden yüksekçe durmasını sağlayan dayak, destek veya bunlardan her biri. Mayalardan önce, makama uygun olarak çalınan veya söylenen beste. Kömür ocaklarında kömürün çıkarıldığı galeri.

Araç : Kişiler veya nesneler arasında bağlantı sağlayan şey, vasıta. Taşıt. Kastamonu iline bağlı ilçelerden biri. Bir iş yapmakta veya sonuçlandırmakta gücünden yararlanılan nesne.

Spor : Çiçeksiz bitkilerde üreme organı. Bir hücreli hayvanların çok özelleşmiş olan üreme hücresi. Bedeni veya zihni geliştirmek amacıyla kişisel veya toplu olarak gerçekleştirilen, bazı kurallara göre uygulanan hareketlerin tümü. Kullanışı rahat, kolay olan.

Bisiklet yaka : Kazak ve süveterlerde bulunan yuvarlak yaka.

Bisiklet yolu : Trafikte bisikletlerin gitmesine ayrılmış, dar yol.

Kondisyon bisikleti : Vücut sağlığını korumak ve geliştirmek amacıyla sabit, tekerleksiz, üzerinde pedalların direnç derecesini ayarlayan bir mekanizmanın bulunduğu araç.

Bisikletçi : Bisiklet sporu yapan kimse, çifttekerci.

Bisikletsiz : Bisikleti olmayan.

Tekerlek : Merkezde bulunan, bir eksenin çevresinde dönebilen çember, teker. Bu biçimde olan.

Binek : Binmeye yarayan otomobil, at vb. Binmeye yarayan.

Çiftteker : Bisiklet.

Derrace : Bisiklet.

Velespit : Bisiklet.

Tekerli : Tekeri olan, tekerlekli.

Popüler : Herkesçe tanınan, bilinen. Halkın arasında yaşayan motiflere, ögelere yer veren, onlardan yararlanan, halkın zevkine uygun, halk tarafından tutulan.

Bisiklet devinimi : Asılmada, sırtüstü yatışta ya da mum duruşunda, bacaklarla havada yapılan bisiklet sürme alıştırması.

Bisikletçilik : Bisikletçinin yaptığı iş, çifttekercilik. Bisiklet satma, onarma işi.

Bisikletli : Bisikleti olan. İlgili cümle: "“Kadın, erkek, çoluk çocuk, atlı, arabalı hatta bisikletli bir sürü!”" Ö. Seyfettin.

Diğer dillerde Bisiklet anlamı nedir?

İngilizce'de Bisiklet ne demek? : n. bicycle, bike, cycle, push bicycle, push bike; velocipede, wheel

Fransızca'da Bisiklet : bicyclette [la]

Almanca'da Bisiklet : n. Fahrrad, Stahlross, Zweirad

Rusça'da Bisiklet : n. велосипед (M)

adj. велосипедный