Dülger nedir, Dülger ne demek

Dülger; kökeni farsça dilinden gelmektedir.

  • Yapıların kaba ağaç işlerini yapan kimse

"Dülger" ile ilgili cümle

  • "Rumeli Hisarı'nda Fatih Sultan Mehmet'in duvarcı ve dülgerleri, Bizans üzerine açılacak büyük savaşın namlı hisarını ya bugün yükseltecek ya yarın." - A. İlhan

Yerel Türkçe anlamı:

Balta.

Dülger isminin anlamı, Dülger ne demek:

Erkek ismi olarak; Yapıların tahta işlerini yapan kimse.

Gezilecek görülecek bir yer, şehir olarak tanımı:

Bolu şehrinde, Dörtdivan ilçesinde, merkez bucağına bağlı bir yerleşim yeri.

Dülger hakkında bilgiler

Dülger balığı (Zeus faber), Zeidae familyasından bir balık türü.

Vücudu yassı ve yüksek, ağız derinliği geniş, vücut ve yanaklar ufak pullarla örtülü, genç bireylerin vücutları şeffaf, göğüs yüzgeçleri uzun ve ikinci anal yüzgecin başına kadar uzanır. Vücudun her bir yanında yuvarlak siyah leke bulunur. Rengi başta ve sırtta açık kahverengi, arkaya doğru ve yanda sarımtırak, karında beyazdır, dibe yakın yerlerde bulunur. Büyüklüğü ortalama 25-30 cm dir, maksimum 50 cm olur. Ortalama ağrlığı 300-500 gram civarında dır.

Doğu Atlantik, Batı Pasifik, Akdeniz, Ege Denizi, Marmara Denizi ve Karadeniz'de yaşar.

Dülger anlamı, kısaca tanımı:

 

Dülger balığı : Kemikli balıklar takımından, başı büyük, ağzı geniş, vücudu yassı ve söbe, üstü dikenli pullarla kaplı bir balık, peygamber balığı (Zeus faber).

Dülgerlik : Dülgerin işi.

Ağaç : Tahta, kereste. Meyve verebilen, gövdesi odun veya kereste olmaya elverişli bulunan ve uzun yıllar yaşayabilen bitki. Bu gibi bitkilerin gövdesinden ve dallarından yapılan.

Kimse : Herhangi bir kişi, kim olduğu bilinmeyen kişi.

Familya : Birçok ortak özelliği sebebiyle bir araya getirilen cinslerin topluluğu, fasile. Aile. Karı, eş.

Balık : Omurgalılardan, suda yaşayan, solungaçla nefes alan ve yumurtadan üreyen hayvanların genel adı. Zodyak üzerinde Kova ile Koç arasında yer alan takımyıldızın adı.

Yassı : Yayvan ve düz.

Derin : Ayrıntılı. Dibi yüzeyinden veya ağzından uzak olan. Kendi türünde çok gelişmiş, en ileri durumda olan. Yoğun. Dip. Yüzeyden içeri inen. Uzun süren. İçten gelen.

Geniş : Çok. Bol (elbise). Kolay kolay tasalanmayan, hoşgörülü, rahat. Eni çok olan, enli, vâsi. Kapsamı büyük, dar sınırlar içinde kalmayan, yaygın, makro. Alanı büyük olan, makro, dar karşıtı.

Dülger balığıgiller : Balıklar (Pisces) sınıfının, kemikli balıklar (Teleostei) takımının, dikenli yüzgeçliler (Acanthopterygii) alt takımından, vücutları yandan basık ve yüksek, üzerleri küçük pullarla örtülü, Atlantik ve Pasifik okyanuslarında yaşayan türleri olan bir familya. Kemikli balıklardan, ışın yüzgeçliler (Actinopterygii) alt sınıfından vücutları yandan basık ve yüksek, üzerleri küçük pullarla örtülü, Atlantik ve Pasifik okyanuslarında ve bağlantılı denizlerde yaşayan türleri olan bir familya.

 

Dülger-balığıgiller : (Zeidae), (Lat. zeus = bir tip balık) Omurgalı hayvanlardan balıklar (Pisces) sınıfının kemikli-balıklar (Teleostei) takımının dikenliyüzgeçliler (Acanthopterygii) alt-takımına giren bir familyası. Vücutları yandan basık ve yüksektir. Üzerleri küçük pullarla örtülüdür. Atlantik ve Pasifik Okyanuslarında yaşarlar. Dülger balığı (Zeus faber) türü iyi bilinir (bk.)

Dülgerbalığı : (zooloji)

Dülgerbalığıgiller : (zooloji)

Dülgeri : Balta.

Dülgerler : Konya ili, Aladağ bucağına bağlı bir bölge.

Dülgerli : Artvin şehri, Ortacalar nahiyesine bağlı bir yerleşim yeri. Rize kenti, Kalkandere belediyesi, merkez nahiyesine bağlı bir yer.

Dülgeroğlu : Bilecik kenti, Pazaryeri ilçesi, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim yeri.

Diğer dillerde Dülger anlamı nedir?

İngilizce'de Dülger ne demek? : n. carpenter

Fransızca'da Dülger : charpentier [le]

Almanca'da Dülger : n. Zimmermann

Rusça'da Dülger : n. плотник (M)

adj. плотничий