Tahin nedir, Tahin ne demek

Tahin; kökeni arapça dilinden gelmektedir.

Tahin hakkında bilgiler

Tahin veya diğer adıyla tahan, susamın ezilerek ve çeşitli işlemlere tabi tutularak akıcı yağ gibi bir hale gelmiş şeklidir.

İyi kalite susam tohumları sıra ile eleme, kabuklarının soyulması ve ayrılması işlemlerinden sonra yıkanarak 150-200 °C'de 2 ile 3 saat arasında kavrulur. Daha sonra oda sıcaklığına inene kadar bekletilir. Ardından ezilmek suretiyle tahin elde edilir.

Tahin kahvaltılarda, unlu mamüllerde tüketildiği gibi içine bal veya pekmez karıştırılarak yüksek besin değerine sahip bir tatlı olarak da tüketilmektedir.

Tahin anlamı, kısaca tanımı:

Susam : Bu bitkinin yağ çıkarılan, öğütülerek tahin elde edilen ve simit vb.nin üzerine serpilen küçük sarımtırak tohumu. Susamgillerden, sıcak bölgelerde yetişen küçük bir bitki (Sesamum indicum). Süsen.

Tahin helvası : Tahinin şekerle karıştırılmasıyla yapılmış olan bir helva türü.

Tahin rengi : Bu renkte olan. Kirli, koyu sarı renk, tahinî.

Tahinli : İçinde tahin bulunan.

Tahinli ekmek : Mayalanmış hamurun 1-2 santimetre kalınlığında açılıp üzerine şekerlendirilmiş tahinin serilmesiyle elde edilen malzemenin fırında pişirilmesiyle yapılmış olan bir ekmek türü.

 

Tahinsiz : İçinde tahin bulunmayan.

Öğüt : Bir kimseye yapması veya yapmaması gereken şeyler için söylenen söz, nasihat.

Sıvı : Bulunduğu kabın biçimini alabilen ve üstü yatay bir düzlem durumuna gelebilen akışkan cisim, mayi, likit.

Durum : Bireyin toplum içindeki ilişkileriyle belirlenen yeri. Bir şeyin içinde bulunduğu koşulların hepsi, vaziyet, hâl, keyfiyet, mevki, pozisyon. Ad soyundan kelimelerin birbirleriyle edatlarla ve fiillerle ilişkilerini belirleyen biçim, hâl. Duruş biçimi, konum, tavır.

Diğer : Başka, özge, öteki, öbür.

İşlem : Ham veya ara malları ve maddeleri fiziksel, kimyasal değişikliklerle daha uygun, kullanılır duruma getirme, muamele. Sayıları karşı karşıya getirip belirli birtakım kurallara uygun olarak birbiri üzerine etkilendirme yöntemi. Bir işi sonuçlandırmak için yapılmış olan iş veya uygulamaların hepsi, muamele, muamelat. Bir amaca ulaşmak için tutulan yol, prosedür. Madde üzerinde her türlü değişim yapma işi, muamele. Nakit veya menkul değerleri kullanarak alım satım, takas, borçlanma vb. piyasa hareketi.

Akıcı : Akma özelliği olan. Kolay anlaşılabilen, okunabilen, anlamca açık (anlatım), selis. Kesintisiz.

Kalite : Nitelik.

Koyu : Aşırı (davranış, düşünce vb.). Yazı karakterinin daha belirgin olarak yazılmış biçimi. Rengi açık olmayan, daha belirgin, açık karşıtı. Derin, hararetli. Yoğunluğundan dolayı güç akan, sulu karşıtı.

Tahini : Tahin rengi. sf. Bu renkte olan.

Diğer dillerde Tahin anlamı nedir?

Almanca'da Tahin : das Sesamöl