Emlak nedir, Emlak ne demek

Emlak; kökeni arapça dilinden gelmektedir.

  • Ev, arsa, bahçe vb. taşınamayan mal ve mülklerin ortak adı, taşınmazlar, gayrimenkul

"Emlak" ile ilgili cümleler

  • "Eline geçen serveti emlake yatırıyordu." - E. E. Talu

İktisat alanındaki kelime anlamı:

[Bakınız: taşınmaz]

Emlak hakkında bilgiler

Emlâk veya gayrimenkul; bina, arsa, bahçe gibi taşınmaz mal ve mülklerin ortak adı. Emlâk, güvenli bir yatırım aracı olarak görülür. Kur dalgalanmalarından ve ekonomik krizlerden çok fazla etkilenmeyen, uzun vadede genellikle büyüyen bir yatırımdır.

Emlâk alım satımında kullanılan mortgage veya tut-sat yöntemi, emlâkların değerlerinin uluslararası kriterlere göre belirlenmesini sağlar. Böylece değeri belirlenmiş olan bir emlâk, emlâk borsasında alınıp satılabilir hale gelir. Emlâk piyasasının gelişmesi ile daha önce değeri bilinmeyen emlâklar piyasada arz talebe göre değer bulmaya başlar.

Gayrimenkuller bir rant aracı olarak kullanılabilirler. İleride değerleneceği düşünülen arsa veya gayrimenkul, alınarak bekletilmeye başlamaktadır. Hızla gelişen şehir yaşamı, şehrin sınırlarını da büyütmektedir. Hiçbir değeri olmayan boş araziler ise bir anda değerlenmektedir. Toprak değeri çok az olan gayrimenkuller bu sayede çok yüksek bir fiyata satılabilmektedir.

 

Günümüzde hızla gelişen internet sayesinde emlâk sektörü internet piyasasına da girmiştir. Özellikle farklı şehire taşınmak zorunda kalan insanlar, internet sayesinde o bölgedeki emlâk komisyoncuları ile rahatça iletişime geçerek ev veya iş bulma süreçlerini hızlandırmaktadırlar.

Emlak ile ilgili Cümleler

  • Avukatlar ve emlakçılar zengin veya iğrençler.
  • Ali emlakının bir parçasını Mary'ye bıraktı.
  • Ali emlakçı oldu.
  • Bu emlak için birkaç alıcısı var.
  • Ali bir emlakçı.
  • Onlar emlâka üç yüz bin dolar değer koydu.
  • Ali emlak acentesiydi.

Emlaktuel.com - Bir emlak sitesinden daha fazlasıdır...

emlak sitesi emlaktuel.com

Emlaktüel ofisi, gen ve dinamik kadrosu ile İstanbul ve çevresindeki tüm lansmanları sizin için gezer, fiyat ve kampanyalı satışlardan, taksitle ev alma imkanlarından haberdar olur. Herkesten önce size haber verir. Emlaktüel ofisin sizler için hazırladığı haberleri takip ederek, en son konut projelerinde yer alan ekonomik fırsatları kaçırmayın. Ev almak için emlaktüel size yeter. Mutlaka ziyaret edin: Emlak Sitesi.

Emlak kısaca anlamı, tanımı:

Arsa : Üzerine yapı yapılmak için ayrılmış yer.

Bahçe : Osmaniye iline bağlı ilçelerden biri. Sebze, meyve, çiçek veya ağaç yetiştirilen yer.

 

Mülk : Ev, dükkân, arazi vb. taşınmaz mal. Vakıf olmayıp doğrudan doğruya birinin malı olan yer veya yapı. Devletin egemenliği altında bulunan toprakların bütünü, ülke.

Ortak : Birden çok kimse veya nesneyi ilgilendiren, onlara özgü olan, onların katılmasıyla oluşan, müşterek. Birlikte iş yapan, ortaklaşa yararlarla birbirlerine bağlı kimselerden her biri, şerik, hissedar, partner. Kuma.

Taşınmaz : Ev, tarla vb. taşınamayan mülk, gayrimenkul. Taşınamayan.

Gayrimenkul : Taşınmaz.

Emlak bürosu : Emlak alım satımı, kiralanması ile uğraşan iş yeri, emlakçı.

Emlak kredisi : Konut kredisi.

Emlak vergisi : Her yıl belediyelere ödenen ev, dükkân, arsa vb. mülklerin vergisi.

Emlakçı : Emlak bürosu. Emlak alıp satma işiyle geçinen kimse.

Bina : Çatı. Yapı. Arapça fiil çatısını konu edinen bilim veya kitap.

Güvenli : Güven verici, emniyetli, emin.

Yatırım : Yatırma işi. Millî ekonominin veya bir ticaret kuruluşunun üretim ve hizmet gücünü artırıcı nitelikte olan aktif değerlerine yapılmış olan yeni eklemeler, envestisman. Bir çıkar veya kazanç sağlamak için yapılmış olan davranış. Parayı, gelir getirici, taşınır veya taşınmaz bir mala yatırma, mevduat, plasman.

Aracı : İhracatçının ihracattan doğan alacaklarının büyük bir bölümünün malın yüklenmesinden hemen sonra, kalan kısmının ise para, malı alandan tahsil edildiğinde bir aracı banka tarafından ödenmesini sağlayan kredi veya yatırım tekniği. Ara bulucu. Üretici ile tüketici arasında alım satım konusunda bağlantı kuran ve bundan kazanç sağlayan kimse, mutavassıt, komprador. İki şey arasında bağlantı kuran kimse, vasıta.

Dalgalanma : Dalgalanmak işi. Koşu duruşunda, dizlerin hafif bükülmesinden ve kolların gevşek olarak öne yukarı doğru kaldırılmasından sonra, dizlerin gerilerek gövdenin doğrulmasıyla vücudun diz, kalça, bel, sırt, baş ve kollarda geliştirdiği bir dalga hareketi. Pek çok kimsede bir anda yaratılan güçlü heyecan, sansasyon. Mal fiyatlarının türlü sebeplerle inişi veya çıkışı. Bir toplumda uyumsuzluktan doğan karışıklık.

Ekonomik : Ekonomi ile ilgili olan, iktisadi. Kolay kullanılabilen. Az masraflı, hesaplı, iktisadi. En az çabayla en çok verim alınan, kazançlı.

Kriz : Bir organda birdenbire ortaya çıkan fizyolojik bozukluk, akse. Bir şeyin çok kıt bulunması durumu. Çöküntü. Bir kimsenin yaşamında görülen ruhsal bunalım. Bir şeye duyulan ani ve aşırı istek. Bir ülkede veya ülkeler arasında, toplumun veya bir kuruluşun yaşamında görülen güç dönem, bunalım, buhran.

Emlak alım vergisi : Taşınmaz malların alım ve satımı sırasında bir kereye özgü alınan ve matrahı satış bedeli olan vergi türü.

Emlak kredi bankası : Türkiye’de halkın inşaat girişimlerini desteklemek, gerekli kredileri sağlamak ve yetim haklarını korumak amacıyla 1946 yılında kurulmuş, konut ve ticari bankacılık alanlarında etkinliklerde bulunmuş ve 2001 yılında Ziraat Bankasına devredilmiş kamuya ait bir uzmanlık bankası.

Emlak yatırım fonları ve ortaklıkları : Emlâk piyasasında yatırım yaparak katılımcılarına getiri sağlayan ortaklık ve fonlar.

Emlakçılık : Emlakçının yaptığı iş.

Emlakdere : Manisa şehri, Muradiye nahiyesine bağlı bir yerleşim yeri.

Diğer dillerde Emlak anlamı nedir?

İngilizce'de Emlak ne demek? : n. real estate property

n. estate, real estate property, property, realty, demesne, real estate

Fransızca'da Emlak : immeubles [le], biens immobiliers, proriété foncière

Almanca'da Emlak : n. Besitz, Liegenschaft

Rusça'da Emlak : n. недвижимость (F), казна (F)