Fener balığı nedir, Fener balığı ne demek

Fener balığı; bir hayvan bilimi terimidir.

  • Fener balığıgillerden, vücudunda pek çok ışık verme organı bulunan, tropik denizlerde yaşayan bir balık (Lophius piscatorius)

Biyoloji'deki anlamı:

Kemikli balıklar (Teleostei) takımının, fener balığıgiller (Lophiidae) familyasından, 30-150 cm kadar uzunlukta, denizin dibine kendini gömen ve ağzının çevresindeki ve başının üstündeki uzantılar ile yakınındaki küçük balıkları avlayan, Avrupa kıyılarında yaşayan bir tür.

Su ürünleri alanındaki kelime anlamı:

Kemikli balıklardan, fener balığıgiller (Lophiidae) familyasından, 150 cm kadar uzunlukta olabilen, denizin dibine kendini gömen ve ağzının çevresindeki ve başının üstündeki uzantılarla yakınındaki küçük balıkları avlayan, Avrupa ve ülkemiz denizlerinde yaşayan bir tür.

Zooloji alanındaki anlamı:

(Lophius piscatorius) Kemikli-balıklar (Teleostei) takımının fener-balığıgiller (Lophiidae) familyasından bir balık türü. Uzunluğu 30-150 cm. Denizin dibine kendisini gömer ve çok büyük olan ağzının çevresindeki ve başının üstündeki uzantılar ile yakınındaki küçük balıkları avlar. Avrupa kıyılarında yaşar.

(Myctophum coeruleum): Kemikli-balıklar (Teleostei) takımının fener-balığıgiller (Myctophidae) familyasından bir balık türü. Vücudunun üzerinde sayısız ışık verme organları vardır. Tropik derin denizlerde yaşar.

 

İngilizce'de Fener balığı ne demek? Fener balığı ingilizcesi nedir?:

angler, lanternfish

Fener balığı hakkında bilgiler

Fener balığı (Lophius piscatorius), Lophiidae familyasına ait ilginç bir balık türü. Yüzünün önüne sarkan "feneri" ile denizin derinliklerindeki karanlıkta ışık yaparak ufak balıkları avlar. Türkiye'de Akdeniz, Ege denizi ve Marmara denizinde bulunur. Ayrıca Atlas Okyanusunda da bulunur.

Vücudu çok yassıdır, büyük bir kafası ve çok büyük bir ağzı vardır. Sırtında iki yüzgeci ve dikenleri vardır. Bu dikenlerin birisi diğerlerinden çok daha uzundur ve ağzının önüne kadar sarkar. Bu dikenin ucunda bulunan ve fener balığı ile bir simbiyoz içinde yaşayan bakteriler, ışık üretirler. Fener balığı bu "fener"ini olta olarak kullanır; ışığı merak edip tam ağzına kadar yaklaşan küçük balıklardan beslenir. 300-350 metre derinliklerde yaşarlar.

Fener balığı çok lezzetli bir balıktır, ve eti pişirildikten sonra bile hala beyaz ve sağlam kalır. İspanya'da "Rape" isimi ile, İtalyada ise "coda di Rana Pescatrice veya coda di rospo" isimi ile restoranların kartlarında bulunur.

 

Ortalama 40 ila 60 cm boyunda olurlar. Tutulmuş olan en büyükleri 150 cm dir. Üreme zamanları mart ayından ağustos ayına kadar uzanır.

Fener balığı tanımı, anlamı:

Fener : Askı. Saydam bir maddeden yapılmış veya böyle bir madde ile donatılmış, içinde ışık kaynağı bulunan aydınlatma aracı. Gemilere yol gösteren ışık kulesi.

Işık : Yol gösteren, aydınlatan kimse, düşünce, eser vb. Mutluluk, sevinç veya zekâdan doğan, özellikle yüzde ve gözlerde beliren parıltı. Bir yeri aydınlatmaya yarayan araç. Cisimleri görmeyi, renkleri ayırt etmeyi sağlayan fiziksel enerji, erke, ziya, nur, şavk. Aydınlanmak için kullanılan elektrik. Yüksek derecede ısıtılan cisimlerin veya çeşitli enerji biçimleriyle uyarılan cisimlerin gaz ışı yaydığı gözle görülen ışıma.

Deniz : Çokluk, yoğunluk. Aydaki düzlükler. Geniş alan. Yer kabuğunun çukur bölümlerini kaplayan, birbiriyle bağlantılı, tuzlu su kütlesi. Bu su kütlesinin belirli bir parçası.

Balık : Zodyak üzerinde Kova ile Koç arasında yer alan takımyıldızın adı. Omurgalılardan, suda yaşayan, solungaçla nefes alan ve yumurtadan üreyen hayvanların genel adı.

Fener balığıgiller : Kemikli balıklar takımının, vücutları basık, derileri çıplak, ağızları çok büyük olan, derin denizlerde yaşayan balıklar familyası.

Verme : Vermek işi.

Organ : Vücudun, belirli bir görev yapan ve sınırları kesin olarak belirlenmiş bölümü, uzuv. Bir görevi, bir işi yerine getirmekle yükümlü kuruluş.

Tropik : Dönenceye ait.

Familya : Birçok ortak özelliği sebebiyle bir araya getirilen cinslerin topluluğu, fasile. Aile. Karı, eş.

İlginç : İlgi uyandıran, ilgi ve dikkat çekici olan, enteresan.

Derinlik : Bir cismin en ve boy dışındaki üçüncü boyutu. Bir şeyin dip tarafının yüzeye, ağza olan uzaklığı. Yanaşık veya dağınık düzende bulunan bir birliğin en ileride olan kısmının başından, en geride bulunan kısmının sonuna kadar olan uzaklık. En duyarlı nokta. Borsada az sayıda hisse senedinin el değiştirmesi. Bir konunun veya durumun özü. Karanlık, bilinmeyen dönem. Bulunulan yere göre uzakta olan yer.

Karanlık : Gereğince anlaşılıp bilinemeyen, ne olacağı, sonu belli olmayan (durum). Işıksız. Üzüntü, sıkıntı, perişanlık. Yasalara, töreye uygun olmayan. Karışık. Işık olmama durumu.