İmsak nedir, İmsak ne demek

İmsak; kökeni arapça dilinden gelmektedir.

  • Oruca başlama zamanı.
  • Cimrilik.
  • Bir şeyden el çekerek nefsine hâkim olma

"İmsak" ile ilgili cümleler

  • "İmsake beş dakika kaldı."

İmsak hakkında bilgiler

İmsak Ramazan ayında oruç tutacak Müslümanların sahur sonrasında sabah ezanı ile birlikte başlayan yeme ve içmeyi bırakma anlarıdır. Kelime manası, kendini tutmak, bir şeyden el çekmekdir. Takvimlerde, imsak'ın günlere ve illere göre başlama saatleri belirtilir. Geleneksel anlayışta sabah namazı İmsak'tan 15-20 dakika sonradır.

Orucun ne zaman başlayacağı (imsak) farklı görüşlere sebep olan bir konudur. İmsakı sabah namazından önce, sabah namazıyla birlikte, sabahın geç vaktinde ve güneşin doğmasıyla ilişkilendiren görüşler bulunmakta ve orucun başlamasını bu vakitlere göre belirleyen görüşler bulunmaktadır.

İmsakın zıddı iftardır. İmsak vaktinin başlangıcı, tan yerinin ağarmasıyla başlar. Bu vakit, takvimlerde imsak vakti olarak gösterilmektedir. İmsak vaktinden iftar vaktine kadar, ibadet niyetiyle; yemeden, içmeden, cinsî münasebetten ve diğer orucu bozan şeylerden uzak durmak, el çekmek demektir.

Resmi Diyanet Websayfası

İmsak tanımı, anlamı:

Başlama : Başlamak işi.

Zaman : Bir işin, bir oluşun içinde geçtiği, geçeceği veya geçmekte olduğu süre, vakit. Çağ, mevsim. Fiillerin belirttikleri geçmiş zaman, şimdiki zaman, gelecek zaman, geniş zaman kavramı. Bu sürenin belirli bir parçası, vakit. Olayların oluş ve akış sırasını belirleyen, düzenli ve dönemli gök olaylarını birim olarak kullanan sanal bir kavram. Yer kabuğunun geçirdiği gelişimde belirlenen ve fosillere göre dörde ayrılan geniş evrelerden her biri. Dönem, devir. Bir işe ayrılmış veya bir iş için alışılmış saatler, vakit. Belirlenmiş olan an.

 

İmsak etmek : Bir şeyden el çekerek nefsine hâkim olmak.

İmsak vakti : Orucun başlama zamanı.

İmsakiye : Ramazanda imsak vaktini ve namaz vakitlerini gösteren çizelge.

Çekerek : Yozgat iline bağlı ilçelerden biri.

Hakim : Her şeyi bilen (Tanrı). Bilge.

Cimrilik : Cimri olma durumu, eli sıkılık, hisset, imsak, mıhsıçtılık, nekeslik, pintilik, sıkılık.

Ramazan : Ay takviminin dokuzuncu ayı, üç ayların sonuncusu, oruç tutulan ay.

Oruç : Tanrı'ya ibadet amacıyla yeme, içme vb. şeylerden belli bir süre kendini alıkoyma. Çok sevilen veya istenen şeylerden uzak durma.

Tutacak : Sıcak mutfak araçlarını tutmakta kullanılan, birbirine şeritle bağlı bez çifti, tutaç, tutak.

Müslüman : İslam dininin kurallarını yerine getiren kimse. İslam dininden olan kimse, Muhammedî, Müslim, Müselman, mümin. Doğru, haktan ayrılmaz kimse.

Diğer dillerde İmsak anlamı nedir?

Rusça'da İmsak : n. воздержание (N), диета (F), скупость (F)