Jersey nedir, Jersey ne demek

Jersey; bir hayvan bilimi terimidir. kökeni ingilizce dilinden gelmektedir.

  • Sarı ve kahverengiden esmere kadar değişen renkte, et tutmayan, kemikleri belirgin bir kültür ırkı sığırı

Jersey hakkında bilgiler

Jersey, Batı Avrupa'da, Fransa'nın kuzeyinde yer alan Manş Adaları'ndan biri. Birleşik Krallığa bağlıdır. Atlas Okyanusu'na 70 km sahil şeridine sahiptir.

Ilıman bir iklime sahiptir. Kışlar fazla sert olmaz, yazları serin geçer.

En yüksek noktası 143 metre yükseklikteki bir tepedir.

91.361 Nüfus'u vardır. Nüfus artış oranı %0,48'dir. Her 1000 kişiden 2,8'i mültecidir.

Jersey anlamı, kısaca tanımı:

Kahverengi : Bu renkte olan. Kavrulmuş kahvenin rengi.

Esmer : Teni ve saçları karaya çalan, koyu buğday rengi olan (kimse), yağız. Kurşuni renk. Siyaha çalan buğday rengi. Bu renkte olan.

Değiş : Değişim. Değme işi.

Renk : Cisimler tarafından yansılanan ışığın gözde oluşturduğu duyum. Nitelik. Çeşitlilik.

Tutma : Yanaşma. Bazı takım oyunlarında ayakla veya vücutla karşı takım oyuncusunun hareketine engel olma, markaj. Destekleme. Tutmak işi.

Kemik : Bu sert organdan yapılmış. İnsanın ve omurgalı hayvanların çatısını oluşturan türlü biçimdeki sert organların genel adı.

Belirgin : Belirmiş durumda olan, göze çarpan, besbelli, açık, bariz, sarih. Açık bir biçimde.

 

Batı : Güneşin 22 Mart'ta ve 23 Eylül'de battığı nokta. Güneşin battığı yöndeki ülkeler bölgesi, Garp, Doğu karşıtı. Siyasal anlamda Avrupa ve Kuzey Amerika. Yeryüzündeki başlıca dört yönden güneşin battığı yön, gün batısı, günindi, garp, mağrip, doğu karşıtı. Bulunulan yere göre güneşin battığı yönde olan bölge, garp.

Jersey giant tavuğu : Siyah ve beyaz olmak üzere iki varyetesi bulunan, deri rengi sarı, yumurta kabuğu rengi ise kahverengi, 1870’lerde New Jersey’de et amacıyla geliştirilmiş iri yapılı, Orpington, Java ve Langshan ırklarının melezlenmesiyle elde edilmiş, kuluçka yetenekleri iyi, et verimleri ise 6 aylık yaştan önce iyi düzeye ulaşmayan tavuk ırkı.

Jersey sığırı : İngiltere ve Fransa arasındaki Jersey kanal adasından köken alan, dünyanın pek çok ülkesine yayılmış, ülkemizde Karadeniz bölgesinde bulunan ve 6 yüzyıldır saf olarak yetiştirilen, sütçü sığır ırkları arasında en küçük yapılı ve yemi en ekonomik biçimde süte çevirenlerden birisi olan, rengi açık kahverengiden siyaha kadar değişen, genellikle geyik renginde, baş, boyun ve omuz bölgesindeki kılları daha koyu renkli, burnu ve mermesi siyah renkli ve etrafı beyaz bir halkayla çevrili, zarif ve estetik yapısıyla ve seçkin meme yapısı ve bağlantılarıyla sütçü tipin en güzel örneklerini sergileyen, duyarlı ve asabi mizaçlı, sıcağa dayanıklı, uyum yeteneği yüksek, sütçü ırklar arasında süt yağ oranının yüksekliğiyle dikkat çeken, döl verimi orta düzeyde, et verimi yetersiz, Bos taurus brachiceros grubu sütçü sığır ırkı.

 

Diğer dillerde Jersey anlamı nedir?

İngilizce'de Jersey ne demek? : n. British island in the English Channel; New Jersey (Informal)

n. Jersey, British island in the English Channel; (Informal) New Jersey

n. jersey, machine knitted fabric; close-fitting article of clothing made from a knitted fabric (sweater, skirt, etc.)