Kapı perdesi nedir, Kapı perdesi ne demek

  • Rüzgâr ve soğuktan korunmak için kalın kumaştan veya deriden yapılmış örtü, perde

"Kapı perdesi" ile ilgili cümle örnekleri

  • "Ahşap evlerde ne yapılsa ısıtmak, hayatta rüzgâr cereyanlarından korumak mümkün olmadığından odalara kapı perdeleri asılırdı." - R. H. Karay

Kapı perdesi kısaca anlamı, tanımı:

Kapı : Gidere yol açan gereksinim. Sadece bir konuda yoğunlaşmış bilgilerin yer aldığı Genel Ağ sayfası, portal. Gelir, geçim, kısmet sağlayan yer, kaynak veya imkân. Bir yere girip çıkarken geçilen ve açılıp kapanma düzeni olan duvar veya bölme açıklığı. Bu açıklıktaki açılıp kapanan kanat. Osmanlı Devleti'nde resmî görev yeri. Devlet dairesi. Ev gezmesi için gidilen yer. Tavla oyununda iki pul üst üste getirilerek karşı oyuncunun o haneyi kullanmasına engel olunan yer.

Perde : Görüşü, ışığı engellemek, bir şeyi gizlemek için pencereye veya bir açıklığın önüne gerilen örtü. Bir müzik parçasını oluşturan seslerden her birinin kalınlık veya incelik derecesi. Kaz, ördek, martı gibi hayvanların parmaklarını birbirine bitiştiren zar. Seste pes perde. Katarakt. Üzerine bir cismin görüntüsü yansıtılan saydam olmayan yüzey. Bu ses derecelerini sağlamak için çalgılarda bulunup parmaklarla basılan yer. İki yeri birbirinden ayıran bölme. Bir sahne eserinin büyük bölümlerinin her biri. Doğruyu görmeye engel olan şey.

 

Korunmak : Kendini korumak, sığınmak, sakınmak. Koruma işine konu olmak.

Kalın : Enli ve gür (kaş). Gelin olacak kıza erkek tarafından verilen para veya armağan, ağırlık. Cisimlerde uzunluk ve genişlik dışında üçüncü boyutu çok olan (cisim), ince karşıtı. Yoğun, akıcılığı az olan. Etli, dolgun. Mayalı hamurun parçalara ayrılıp tandırda pişirilmesiyle elde edilen ekmek türü. Pes (ses).

Kumaş : Pamuk, yün, ipek vb.nden makinede dokunmuş her türlü dokuma. Varlığı ve kişiliği oluşturan nitelik veya malzeme.

Deri : Toplantı, düğün. İnsan ve hayvan vücudunu kaplayan tüy, kıl veya pulla kaplı tabaka, cilt, ten. İşlenerek kullanılır duruma getirilmiş hayvan postu. Bu tabakadan yapılmış. Pazar veya panayır kurulan gün, dernek.

Örtü : Yapılarda çatı, dam. Örtmek için kullanılan şey, vualet.

Diğer dillerde Kapı perdesi anlamı nedir?

Almanca'da Kapı perdesi : n. Portiere, Türvorhang