Karın yağı nekrozu nedir, Karın yağı nekrozu ne demek

Karın yağı nekrozu; Veteriner alanında kullanılan bir sözcüktür.

Veterinerlikte sözlük anlamı:

Karın içi yağ nekrozu.

Karın yağı nekrozu anlamı, kısaca tanımı

Karın yağı : İç yağı

Karı : Bir erkeğin evlenmiş olduğu kadın, eş, refika, zevce. Kadın. Yaşlı, ihtiyar.

Karın : İnsan ve hayvanlarda gövdenin kaburga kenarlarından kasıklara kadar olan ön bölgesi. Mide. Döl yatağı. Bazı şeylerde şiş ve içi boş bölüm. Gelen ve yansımış dalgaların girişimiyle oluşan duraklı dalgalarda en büyük genlikte titreşen noktalar. Ahlaki açıdan kabul edilemeyen şeyleri kabullenme. İç, gönül, akıl, kafa.

Nekroz : Canlı maddelerin fiziksel ve kimyasal değişimi.

Yağı : Düşman, hasım.

Karın içi yağ nekrozu : Pankreas nekrozu sonucu açığa çıkan proteolitik ve lipolitik enzimlerin etkisiyle öncelikle pankreas çevresinde daha sonra da karın boşluğu yağ dokularında oluşan enzimatik yerel doku ölümü, intraabdominal yağ nekrozu, karın yağı nekrozu.

Yağ nekrozu : Yağ dokusunun mat, beyazımsı ve tebeşir tozu gibi beyaz çökeltiler oluşturmasıyla belirgin yerel ölümü. Akut pankreas nekrozu sonucu lipazların serbest hâle gelmesiyle veya basınç ve mekanik nedenlerle deri altı yağ dokusunda biçimlenir.

Yağ : Birleşiminde stearik, oleik, palmitik asitlerle gliserin bulunan ve bunların oranlarına göre kıvamları değişen bitkisel veya hayvansal madde. Güzel kokulu bitkilerden çıkarılan uçucu, kokulu ve sıvı madde. Abartılı övgü. Vücudun, atılması gereken amonyak, üre vb. maddelerini içine alarak deriden sızan ve ter kokusunu veren madde. Vazelin, mazot gibi yağları andıran ve sanayide kullanılan bir mineral madde.

 

İçi : Bir memleketin saygı duyulanı, ileri geleni. İçin.

Diğer dillerde Karın yağı nekrozu anlamı nedir?

İngilizce'de Karın yağı nekrozu ne demek ? : abdominal fat necrosis