Potin nedir, Potin ne demek

Potin; kökeni fransızca dilinden gelmektedir.

  • Koncu ayak bileğini örtecek kadar uzun olan, bağcıklı veya yan tarafı lastikli ayakkabı

"Potin" ile ilgili cümle

  • "Soyunmaya hatta potinlerini çıkarmaya takati yoktu." - S. F. Abasıyanık

Yerel Türkçe anlamı:

İskarpin, erkek ayakkabısı

Potin anlamı, kısaca tanımı:

Ayak : Bacakların bilekten aşağıda bulunan ve yere basan bölümü. Mayalardan önce, makama uygun olarak çalınan veya söylenen beste. Vücudun belden aşağı bölümü. Futun küpü alınarak hesaplanan değer. Karakucak ve yağlı güreşte pehlivanların ayrıldıkları beş dereceden biri. Basamak. Altılı ganyanda yer alan her bir koşu. Bir doğrunun başka bir doğruyu veya bir düzlemi kestiği nokta. Halk edebiyatında uyak. Yarım arşın veya 30,5 santimetre uzunluğundaki ölçü birimi, kadem, fit, fut. Bacak. Halk edebiyatında koşuklarda kısa yedekli dizeler. Göl ayağı. Yürüyüşün ağırlık veya çabukluk derecesi. Birtakım şeylerin yerden yüksekçe durmasını sağlayan dayak, destek veya bunlardan her biri. Kömür ocaklarında kömürün çıkarıldığı galeri.

Bileği : Kesici araçları bilemek için kullanılan alet.

Bağcıklı : Bağı olan, bağı bulunan.

Taraf : İstekleri, düşünceleri karşıt olan iki kişiden veya iki topluluktan her biri. Bir kişinin soyundan gelenlerin hepsi. Yöre, yer. Bir şeyin belli bölümü, kısmı. Ön, arka, sağ, sol, üst, alt vb. yanların her biri. Yön, yan, doğrultu.

 

Lastik : Uzun konçlu çorabın düşmesini önlemek için üst kısmına gelecek biçimde bacağa geçirilen esnek şerit. Esnek, ince kauçuk veya kauçuklu şerit. Ayakkabı üzerine giyilen kauçuktan pabuç. Bir tür esnek örgü. Kauçuktan yapılmış. Kauçuktan yazı silgisi. Taşıtların jantlarına yerleştirilen, elastiki tekerlek bandajı. Korse. Kauçuktan yapılmış ayakkabı.

Ayakkabı : Genellikle sokakta giyilen ve altı kösele, lastik vb. dayanıklı maddelerden yapılmış olan giyecek, başmak, pabuç.

Diğer dillerde Potin anlamı nedir?

İngilizce'de Potin ne demek? : [potin (m) ] n. (Informal) gossip, rumors, rumpus

Fransızca'da Potin : bottine [la], brodequin [le]

Almanca'da Potin : der Stiefel

Rusça'da Potin : n. ботик (M), ботинок (M)