Saksağan nedir, Saksağan ne demek

Saksağan; bir hayvan bilimi terimidir.

  • Kargagillerden, karnı beyaz, kanatları ve kuyruğu kül rengi diğer yerleri parlak, kara, uzun kuyruklu kuş, alacakarga, alakarga (Pica pica)

Biyoloji'deki anlamı:

Kuşlar (Aves) sınıfının, ötücü kuşlar (Passeriformes) takımının, kargagiller (Corvidae) familyasından, 43 cm kadar uzunlukta, karnı ve omuzları beyaz, diğer bölgeleri parlak kara olan, Palearktik bölge, Kuzey Amerika ve Türkiye'de fundalık ve bahçelerde yaşayan yerli bir tür.

Zooloji alanındaki anlamı:

(Pica pica): Ötücü-kuşlar (Passeriformes) takımının kargagiller (Corvidae) familyasından bir kuş türü. Uzunluğu 43 em. Karnı ve omuzları beyaz, öteki bölgeleri parlak karadır. Palearktik bölge ve Kuzey Amerikada fundalık ve bahçelerde yaşar.

İngilizce'de Saksağan ne demek? Saksağan ingilizcesi nedir?:

magpie

Fransızca'da Saksağan ne demek?:

pie commune

Gezilecek görülecek bir yer, şehir olarak tanımı:

Edirne ili, Lalapaşa belediyesi, merkez bucağına bağlı bir yer.

Saksağan hakkında bilgiler

Saksağan (Pica), kargagiller (Corvidae) familyasından uzun kuyruklu kuş türlerini kapsayan bir cins ve Urocissa, Cissa, Cyanopica, cinslerini oluşturan kuş türlerinin ortak adı.

Uzun kuyruklu, karın ve omuz tüyleri ile el uçma tüylerinin iç tarafları beyaz olan kuşlardır. Diğer vücut tüyleri siyah ve metalik parlaklık gösterir. Metalik yeşil olan kuyruk tüylerinin uçları parlak mavi, ayaklar ve gaga siyahtır. Boyları yaklaşık 46 cm. dir. Böcekler, kuş yumurtaları, solucanlar ve leşler ile beslenirler. Yerli kuşlardır. Doğuda yaşayanların bir kısmı gezicidir. 6-8 arası yumurta yumurtlarlar. Kuluçka süreleri 12 gündür. Yavrunun uçma süresi 16 gündür. Ötüşleri "şak-şak" şeklindedir. Ağaç, dal parçaları ve kökleri üst üste koyarak yaptıkları yuvalarının duvarlarını balçık kullanarak sağlamlaştırırlar. Yuvalarının üstünde bir şapkamsı bir yapı bulunur.

 

Avrupa'dan Asya'ya kadar ve Kuzey Amerika'yı da içine alan bölgelerde görülürler. Palearktik'in büyük bir kısmında, Güney Çin'de ve Hindu Çin'de yaygındırlar. Türkiye'de sürekli görülen yerleşik kuşlardır. Seyrek ağaçlı arazilerde, tarla ve parklarda, meyve bahçelerinde ve fundalıklarda yaşarlar.

Genellikle Asya'nın mavi ve yeşil saksağanlarıyla akraba oldukları bilinse de, yakın zamandaki araştırmalar Avrasya kargalarıya daha yakın akraba olduklarını göstermiştir.

Saksağan ile ilgili Cümleler

  • O bir kuzgun, karga veya bir saksağan değil. O bir ekinkargası.
  • Dam başında saksağan, vur beline kazmayı.
 

Saksağan kısaca anlamı, tanımı:

Kargagiller : Kuşlar sınıfının, ötücü kuşlar takımından, örnek hayvanı karga olan kuşlar familyası.

Beyaz : Beyaz ırktan olan kimse. Ak, kara, siyah karşıtı. Beyaz zehir. Bu renkte olan. Baskıda normal karalıkta görünen harf türü.

Diğer : Başka, özge, öteki, öbür.

Parlak : Göze çarpacak kadar başarılı. Yüzü güzel (oğlan). Parlayan, ışıldayan. Temiz ve ışıklı.

Kuyruklu : Akrep. Kuyruğu olan.

Dam üstünde saksağan vur beline kazmayı : Yersiz ve saçma sözler karşısında söylenen bir söz.

Kanat : Balıklarda yüzgeç. Futbol, hentbol vb. takım oyunlarında hücum hattının sağ ve sol bölümü. Yan, taraf. Kapı, pencere, dolap gibi dikine açılıp kapanan şeylerin kapağı. Meclis, parti vb. topluluklarda düşünce yönünden özellik gösteren taraflardan her biri. Kuşlarda ve böceklerde uçmayı sağlayan organ. Angıç. Bir uçağın havada durmasını sağlayan taşıyıcı aerodinamik güçlerin etkilediği yatay yüzey. Savaş düzenindeki ordunun iki yanından her biri, cenah. Fırıldak biçiminde olan şeylerde kol.

Alacakarga : Saksağan.

Alakarga : Saksağan. Kargagillerden, iri gövdeli, ötücü, tüyleri alacalı bir tür kuş, kestane kargası (Garrulus glandarius).

Familya : Aile. Karı, eş. Birçok ortak özelliği sebebiyle bir araya getirilen cinslerin topluluğu, fasile.

Cins : Tür, çeşit. Soy, kök, asıl. Diğerlerine göre üstün nitelikleri olan. Pek çok ortak özellikleri bulunan türler topluluğu. Garip, tuhaf.

Ortak : Kuma. Birden çok kimse veya nesneyi ilgilendiren, onlara özgü olan, onların katılmasıyla oluşan, müşterek. Birlikte iş yapan, ortaklaşa yararlarla birbirlerine bağlı kimselerden her biri, şerik, hissedar, partner.

Karın : Bazı şeylerde şiş ve içi boş bölüm. İnsan ve hayvanlarda gövdenin kaburga kenarlarından kasıklara kadar olan ön bölgesi. İç, gönül, akıl, kafa. Mide. Döl yatağı. Ahlaki açıdan kabul edilemeyen şeyleri kabullenme. Gelen ve yansımış dalgaların girişimiyle oluşan duraklı dalgalarda en büyük genlikte titreşen noktalar.

Saksağanbeyni : Yoğurt ve pekmez karıştırılarak yapılan yiyecek.

Saksağanlamak : İşten geç dönmek.

Diğer dillerde Saksağan anlamı nedir?

İngilizce'de Saksağan ne demek? : n. magpie, pie

Fransızca'da Saksağan : pie [la], agace [la]

Almanca'da Saksağan : n. Elster

Rusça'da Saksağan : n. сорока (F)