Vestibulum bursa omentalis nedir, Vestibulum bursa omentalis ne demek

Vestibulum bursa omentalis; Anatomi, Veteriner alanlarında kullanılan bir kelimedir.

Veterinerlikte sözlük anlamı:

Omentum minus'un, karaciğerle mide arasında bulunan boşluğu.

Vestibulum bursa omentalis kısaca anlamı, tanımı

Bursa omentalis : Omentum kesesi

Vestibulum : Gırtlağa uzanan boşluk, burun boşluğu. Kuşların kloakının arka odası. Sölenterlerde ağzın etrafındaki küçük çöküntü. Yapraklarda stomalara giden çöküntü. Bir kanal veya boşluğun başlangıcındaki genişlik, girişteki genişlik, ön bölüm.

Burs : Bir öğrencinin öğrenimini sürdürebilmesi veya bir kimsenin bilgi ve görgüsünü artırması için belli bir süre devlet veya özel kuruluşlarca ödenen aylık para. Bu amaçla vakfedilmiş paranın veya malın geliri.

Bursa : Türkiye'nin Marmara Bölgesi'nde yer alan illerinden biri.

Omentum minus : Midenin curvatura minor’u ile karaciğer ve onikiparmak bağırsağının başlangıç kısmı arasına gerilmiş olan karın zarı uzantısı.

Karaciğer : Karın boşluğunun sağ üst bölgesinde bulunan, öd salgılayan, şeker depolayan, iri, açık kahverengi organ.

Omentum : İç organlara bağlı ya da serbest olan periton katlanması.

Mide : Omurgalılarda, sindirim sisteminin, yemek borusu ile onikiparmak bağırsağı arasında besinlerin sindirime hazır duruma getirildiği omurgasız hayvanlarda sindirim kanalının bu bölgeye karşılık olan parçası. Karın, karın bölgesi. Yemek yeme isteği.

 

Kara : Yeryüzünün denizle örtülü olmayan bölümü, toprak. Kötü, uğursuz, sıkıntılı. Yüz kızartıcı durum, leke. En koyu renk, siyah, ak, beyaz karşıtı. Esmer. Bu renkte olan. İftira.

Diğer dillerde Vestibulum anlamı nedir?

İngilizce'de Vestibulum ne demek ? : vestibule