Şarakmana nedir, Şarakmana ne demek

Yerel Türkçe'deki anlamı:

Pekmez kaynatma işleri ve zamanı.

Teknik terim anlamı:

Pekmez kaynatma kazanı. (Gençali, Ulyuğbey Senirkent Isparta).

Şarakmana anlamı, tanımı

Şarak : Eldeki çatlak, yarık

Şarakman : Üzüm çiğnenen tekne. Kastamonu şehri, Tosya ilçesi, merkez bucağına bağlı bir yer.

Senirkent : Isparta iline bağlı ilçelerden biri.

Kaynatma : Kaynatmak işi.

Isparta : Türkiye'nin Akdeniz Bölgesi'nde yer alan illerinden biri.

Gençali : Afyon ilinde, Dinar ilçesi, merkez bucağına bağlı bir yer. Ağrı kenti, Sarısu nahiyesine bağlı bir bölge. Ankara ili, Ayaş ilçesi, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim birimi. Ankara ilinde, Polatlı ilçesi, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim birimi. Bartın şehri, merkez ilçesinde, merkez bucağına bağlı bir yer. Burdur şehrinde, Yeşilova ilçesinde, merkez bucağına bağlı bir yerleşim bölgesi. Bursa ili, Gemlik ilçesinde, merkez bucağına bağlı bir yerleşim yeri. Isparta şehrinde, Senirkent ilçesinde, merkez bucağına bağlı bir yerleşim yeri. İçel şehri, Mut belediyesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim yeri. Sivas ili, Kavak bucağına bağlı bir yerleşim birimi.

Kazanı : Bir olayın gerçekleşme olasılığının çok sayıda bağımsız etkenin zamandaş işleyişi sonucu olduğu ya da salt rastlantıya bağlı kaldığı durum.

 

Pekmez : Genellikle üzüm, dut vb. meyvelerin kaynatılarak koyulaştırılmış biçimi.

Kayna : Kayığın iki yanında bulunan ve kıyıya çekmek için ip takılacak çıkıntılar. Şişe.

Zaman : Bir işin, bir oluşun içinde geçtiği, geçeceği veya geçmekte olduğu süre, vakit. Bir işe ayrılmış veya bir iş için alışılmış saatler, vakit. Çağ, mevsim. Dönem, devir. Bu sürenin belirli bir parçası, vakit. Yer kabuğunun geçirdiği gelişimde belirlenen ve fosillere göre dörde ayrılan geniş evrelerden her biri. Olayların oluş ve akış sırasını belirleyen, düzenli ve dönemli gök olaylarını birim olarak kullanan sanal bir kavram. Belirlenmiş olan an. Fiillerin belirttikleri geçmiş zaman, şimdiki zaman, gelecek zaman, geniş zaman kavramı.

Kazan : Çok miktarda yemek pişirmeye veya bir şey kaynatmaya yarayan büyük, derin kap. Ankara iline bağlı ilçelerden biri. Buhar makinelerinde, kalorifer tesisatında, suyun kaynatıldığı büyük derin kap.

Senir : İki dağ arasındaki sırt.

İşler : Nicem düzeneğinde, bir yöneye uygulanınca başka bir yöney veren matematiksel nesne.

Seni : Yüksek, yüce.

Genç : Yaşı ilerlememiş olan, ihtiyar karşıtı. Yeni gelişmekte olan, kısa bir geçmişi olan. Gençlikteki özelliklerini koruyan, dinç. Gelişmesini tamamlamamış olan (bitki, hayvan). Bingöl iline bağlı ilçelerden biri. Zihin bakımından yeterince gelişmemiş, toy.

 

Kaza : İstem dışı veya umulmayan bir olay dolayısıyla bir kimsenin, bir nesnenin veya bir aracın zarara uğraması. Kadılık görevi. Yargı. Vaktinde kılınmayan namazı veya tutulmayan orucu sonradan yerine getirme. İlçe, kaymakamlık.

Zama : Üzengi kayışı. Çarkta bükülürken iki kazık arasında birbirine eklenerek katlanan kıl ipi katlarından her birinin boy ölçüsü. Enişte. Güvey.

Ispa : Toprak ürünlerinden vergi alan.

İşle : Nakış: İşle ipliğini aldım.

Ve : Türk alfabesinin yirmi yedinci harfinin adı, okunuşu. İki kelime veya iki cümle arasına girerek aralarında bir bağ olduğunu anlatan söz.

Diğer dillerde Şaplar anlamı nedir?

İngilizce'de Şaplar ne demek ? : alum