Şiraze nedir, Şiraze ne demek

Şiraze; kökeni farsça dilinden gelmektedir.

  • Ciltçilikte, kitap yapraklarını düzgün tutmaya yarayan ince örülmüş şerit.
  • Pehlivan kispetinin paçası

Bilimsel terim anlamı:

Ciltçilikte kitabın yapraklarını düzgün tutan bağ, örgü.

Şiraze kısaca anlamı, tanımı:

Şirazeden çıkmak : Kitabın sırt bölümünde bulunan dikişin bozulması sebebiyle sayfalar dağılmak. akıl dengesini kaybetmek.

Şirazesi bozuk : Akli dengesi yerinde olmayan (kimse).

İş şirazesinden çıkmak : Düzenini kaybetmek, çığırından çıkmak.

Ciltçilik : Ciltçinin yaptığı iş, mücellitlik.

Kitap : Herhangi bir konuda yazılmış eser. Kutsal kitap. Ciltli ve ciltsiz olarak bir araya getirilmiş, basılı veya yazılı kâğıt yaprakların bütünü.

Yaprak : Kat kat ayrılabilen şeylerde kat. Birkaç parça eklenerek yapılmış olan şeylerde her parça. Börek, baklava vb. şeylerde yufka. Eni 50, boyu 75 santimetre olan bayrak ölçüsü. Sarma yapılmış olan asma yaprağı. Kitap, defter vb. şeylerde ön ve arka yüzü oluşturan kâğıtlardan her biri, varak. Bitkilerde solunum, karbon özümlenmesi, terleme vb. olayların oluştuğu, çoğu klorofilli, yeşil ve türlü biçimdeki bölümler.

Düzgü : Norm.

Tutma : Yanaşma. Tutmak işi. Bazı takım oyunlarında ayakla veya vücutla karşı takım oyuncusunun hareketine engel olma, markaj. Destekleme.

 

İnce : Aşırı özen gerektiren, kaba karşıtı. Zayıf. İyiden iyiye, enikonu, ayrıntılı. Ayrıntılı. Taneleri ufak, iri karşıtı. Düşünce, duygu veya davranış bakımından insanın sevgi ve saygısını kazanan, zarif, kaba karşıtı. Hafif, gücü az. Akışkanlığı çok olan, yoğun ve koyu olmayan (sıvılar). Tiz (ses), pes karşıtı. Kendi cinsinden olanlara göre dar ve kalınlığı az olan, kalın karşıtı.

Şerit : Dar, uzun dokuma veya kumaş parçası. Dar, uzun kıyı parçası. Herhangi bir maddenin dar, düz, ince ve uzun parçası. Bir kara yolunda trafik çizgileri ile ayrılmış bölümlerden her biri. Şeritgillerden, vücudu yassı, birbirine kenetlenmiş boğumları bulunan ve bazısı metrelerce boyda olan bir bağırsak asalağı, tenya, sığır tenyası, sığır şeridi, abdestbozan.

Pehlivan : Boylu boslu ve güçlü kimse. Güreşçi.

Diğer dillerde Şiraze anlamı nedir?

Almanca'da Şiraze : n. Kapitalband