Area nedir, Area ne demek

Area; Anatomi, Veteriner alanlarında kullanılan bir sözcüktür.

Veterinerlikte sözlük anlamı:

Alan, yer, saha.

Area anlamı, kısaca tanımı

Area koklea : Fundus meatus acustici interni'de görülen dört delikten nazo-ventralde bulunan ve n. cochlearis’in geçmesine yarayan delik

Area kribroza : Kalbursu alan.

Area kribroza sklera : Göz küresinin polus posterior'unun biraz yan ve altında, n. opticus'un lif demetleri tarafından delinen sklera bölgesi.

Area nervi fasyalis : Fundus meatus acustici interni'de nazo-dorsal olarak bulunan ve n. facialis'in geçmesine yarayan delik.

Area nuda : Karaciğerin facies diaphragmatica’sının peritonla örtülmeyen kısmı.

Area sentralis rotunda : Hayvanlarda, insanlardaki macula lutea'nın karşılığı olan, n. opticus'un girdiği yerin yanında değişen bir uzaklıkta bulunan ve binoküler (iki gözle) görmeye yarayan çizgi hâlindeki bölge.

Area sentralis sitriyaformis : Evcil memeli hayvanlarda area centralis rotunda'nın nazalinde bulunan, monoküler görmeye yarayan çizgi hâlindeki bölge.

Area vestibularis inferiyor : Fundus meatus acustici interni'de arka alt olarak bulunan ve n. vestibularis'in bir kolu olan n. saccularis’in geçmesine yarayan delik.

Area vestibularis superiyor : Fundus meatus acustici interni'de kaudo-dorsal olarak bulunan ve n. vestibularis'in bir kolu olan n. ampullaris anterior ve lateralis’in geçmesine yarayan delik.

 

Poros area : Kimi kene ve uyuz böceklerinde basis capituli üzerinde bulunan çukurluklar.

Alan : Düz, açık ve geniş yer, meydan, saha. Eski Roma'da açık hava gösterisi yapılmış olan geniş yer. Yarışmaların, karşılaşmaların ve oyunların yapıldığı yer, saha. Orman içinde düz ve ağaçsız yer, düzlük, kayran. Yüz ölçümü. Bir çalışma çevresi. Bir alıcı merceğinin net bir görüntü sağlayabildiği derinlik ve genişliğin bütünü. İçinde birtakım kuvvet çizgilerinin yayılmış bulunduğu varsayılan uzay parçası.

Saha : Alan. Takım oyunlarında karşılaşmaların yapıldığı yer.

Yer : Bir şeyin, bir kimsenin kapladığı veya kaplayabileceği boşluk, mahal, mekân. Yerküre. Gezinilen, ayakla basılan taban. Önem. Ekime elverişli toprak parçası, arazi. Görev, makam. Durum, konum, vaziyet. Ülke. Durum, konum. İz. Üzerine yapı kurulmaya elverişli arazi, arsa. Otel, motel vb.nde kalınacak oda. Bulunulan, yaşanılan, oturulan bölge. Bir olayın geçtiği veya geçeceği bölüm, alan, mahal.

Diğer dillerde Area anlamı nedir?

İngilizce'de Area ne demek ? : area