Sumak nedir, Sumak ne demek

Sumak; bir bitki bilimi terimidir. kökeni arapça dilinden gelmektedir.

  • Antep fıstığıgillerden, sıcak bölgelerde yetişen, kabuğu hekimlikte, yaprakları dericilikte kullanılan bir ağaç (Rhus coriaria).
  • Bu ağacın, ekşilik vermek için dövülerek yemeklere katılan mercimeğe benzeyen meyvesi

Biyoloji'deki anlamı:

Anacardiaceae familyasından, 1-3 m yükseklikte, olgunlukta kırmızı renkli ve ekşi olan meyveleri sumak ekşisi baharatı olarak kullanılan bir tür.

Diğer sözlük anlamları:

Ekşi yemiş veren bir bodur ağaç ve yemişi.

Su kabı, kırba, maşraba.

İngilizce'de Sumak ne demek? Sumak ingilizcesi nedir?:

sumach, tanner's sumach

Gezilecek görülecek bir yer, şehir olarak tanımı:

Tunceli ilinde, Pınarlar bucağına bağlı bir yerleşim bölgesi.

Sumak hakkında bilgiler

Sumak (Rhus), çalı görünümünde bir bitki cinsi.

Sumak bitkisinin meyvesi küre biçiminde, kırmızımsı, ekşi lezzette olur. Uygun yöntemlerle kurutulduktan sonra, sofra tuzuyla karıştırılıp öğütülür ve baharat olarak kullanılan "sumak" elde edilir. Özellikle kokuyu azalttığı için soğan salatalarında tercih edilir.

Türkiye'de Doğu Anadolu Bölgesi dışında her yerde yetişir.

Sumak kısaca anlamı, tanımı:

Bölge : Sınırları idari, ekonomik birliğe, toprak, iklim ve bitki özelliklerinin benzerliğine veya üzerinde yaşayan insanların aynı soydan gelmiş olmalarına göre belirlenen toprak parçası, mıntıka. Vücut yüzeyinde sınırları belli herhangi bir bölüm, nahiye.

 

Meyve : Bitkilerde çiçeğin döllenmesinden sonra yumurtalığın gelişmesiyle oluşan tohumları taşıyan, genellikle yenebilen organ, yemiş. Ürün, sonuç, kâr.

Sıcak : Yakmayacak derecede ısısı olan, yakmayacak kadar ısı veren, soğuk karşıtı. Sıcak yer. Isısı yüksek olan, çok ısınmış. Dostça olan, sevgi dolu. Hamam. Havadaki yüksek ısı.

Hekimlik : Hekim olma durumu.

Yaprak : Kitap, defter vb. şeylerde ön ve arka yüzü oluşturan kâğıtlardan her biri, varak. Eni 50, boyu 75 santimetre olan bayrak ölçüsü. Kat kat ayrılabilen şeylerde kat. Sarma yapılmış olan asma yaprağı. Bitkilerde solunum, karbon özümlenmesi, terleme vb. olayların oluştuğu, çoğu klorofilli, yeşil ve türlü biçimdeki bölümler. Börek, baklava vb. şeylerde yufka. Birkaç parça eklenerek yapılmış olan şeylerde her parça.

Deri : Pazar veya panayır kurulan gün, dernek. İnsan ve hayvan vücudunu kaplayan tüy, kıl veya pulla kaplı tabaka, cilt, ten. İşlenerek kullanılır duruma getirilmiş hayvan postu. Bu tabakadan yapılmış. Toplantı, düğün.

Ağaç : Bu gibi bitkilerin gövdesinden ve dallarından yapılan. Tahta, kereste. Meyve verebilen, gövdesi odun veya kereste olmaya elverişli bulunan ve uzun yıllar yaşayabilen bitki.

Ekşilik : Ekşi olma durumu. Ekşi tat.

Vermek : Düşünce veya bilgi anlatan şeyleri başkalarına iletmek, bildirmek. Bitki ve ağaç, ürün üretmek. Herhangi bir şey ortaya çıkarmak, oluşturmak. Ödemek. Döndürmek, çevirmek, yöneltmek. Herhangi bir duruma yol açmak. Bırakmak veya bağışlamak. Ondan bilmek, atfetmek. Dayamak. Ayırmak, harcamak. Bir şey üzerinde etki yapmak, biçimini değiştirmek. Doğurmak. Hepsini herhangi bir duruma sokmak. Yaymak. Tespit etmek. Üzerinde, elinde veya yakınında olan bir şeyi birisine eriştirmek, iletmek. Cinsel yönden kendisini kullandırmak. Sahip olmasını sağlamak. Kök veya gövdeleri sonuna -ı (-i, -u, -ü) zarf-fiil eki almış fiillere gelerek tezlik bildiren birleşik fiiller oluşturur. Satmak. Kazandırmak, katmak. Kızı, kadını biriyle evlendirmek.

 

Görünüm : Bir şeyin dıştan bakıldığında görünen biçimi, görünme durumu, görünüş, manzara, zevahir, vizyon.

Sumaklı : Kahramanmaraş şehri, Andırın ilçesinde, merkez nahiyesine bağlı bir yer. Kütahya şehrinde, Gediz ilçesi, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim yeri. Şanlıurfa kenti, Böğürtlen nahiyesine bağlı bir bölge. Şanlıurfa şehrinde, Kabahaydar nahiyesine bağlı bir yer. Şanlıurfa şehrinde, Karacadağ nahiyesine bağlı bir yer.

Diğer dillerde Sumak anlamı nedir?

İngilizce'de Sumak ne demek? : n. sumach, sumac

Fransızca'da Sumak : sumac [le]

Almanca'da Sumak : n. Essigbaum