Ballıbaba nedir, Ballıbaba ne demek

Ballıbaba; bir bitki bilimi terimidir.

  • Ballıbabagillerden, beyaz çiçekli ve çok yıllık otsu bir bitki, ballık (Lamiumalbum)

Yerel Türkçe anlamı:

Boynuz gibi meyvesi olan ve tanelerinden teşbih de yapılmış olan ağaç.

Biyoloji'deki anlamı:

Ballıbabagiller (Labiatae) familyasından, bir ya da çok yıllık, otsu, beyaz, kırmızı ya da mor çiçekli, Lamium cinsi türlerine verilen genel ad.

İngilizce'de Ballıbaba ne demek? Ballıbaba ingilizcesi nedir?:

deadnettle

Fransızca'da Ballıbaba ne demek?:

lamier

Gezilecek görülecek bir yer, şehir olarak tanımı:

Kütahya ilinde, Aslanapa belediyesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim birimi. Diyarbakır şehrinde, Çınar belediyesi, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim bölgesi.

Ballıbaba hakkında bilgiler

Ballıbaba, ballıbabagiller (Lamiaceae) familyasından Lamium cinsini oluşturan bitki türlerine verilen ad.

Avrupa, Asya ve Kuzey Afrika'da yayılış gösteren türlerin hepsi otsu bitkidir. Bugün birkaç türü anavatanı dışındaki ılıman bölgelerde çok çabuk yayılarak natürülize olmuştur. Bir yıllık ve iki yıllık olan bu otsu bitkiler tohum ve gövdeden gelişen kökler vasıtasıyla hızlıca yayılır. Çiçeklenme, türüne göre Mart-Nisan-Mayıs-Haziran aylarında gerçekleşir.

 

Gövde yaprakları dairesel veya böbreksi yumurtamsı-mızrak biçimde olup yaprak kenarı kaba dişli veya testere dişilidir.

Halka yapısında 4-14 çiçek görülür. Çiçek yaprakları benzerdir. Brahteler ince uzun erken dökülür. Kaliks tüpsü-çan ya da çan biçiminde 5-10 damarlı dış yanı tüylüdür. Boyun hafif eğik veya düzgün, beş dişli biz biçimindedir. Korolla eflatun-kırmızı ya da kırmızımsı, sarımsı, kirli beyaz, iki dudaklı, dış yüzeyi tüylüdür.

Ballıbaba tanımı, anlamı:

Ballı : İçinde bal bulunan. Şanslı.

Beyaz : Baskıda normal karalıkta görünen harf türü. Beyaz ırktan olan kimse. Bu renkte olan. Beyaz zehir. Ak, kara, siyah karşıtı.

Yıllık : Bir yılda verilen ücret. Yapımından veya doğumundan başlayarak üzerinden bir yıl geçmiş olan. Bir yıl için, senelik, senevi. Yılın gün, hafta, ay vb. bölümlerinden başka, bayram, yıl dönümü gibi belli günleri ve birtakım astronomi, meteoroloji, istatistik bilgilerini gösteren kitap biçiminde takvim, almanak. Bir yıl içinde olan. Yılda bir çıkan ve o yılın olaylarını anlatan kitap, bülten, dergi vb. eser, salname. Yılda bir yapılan. Öğretim yılı sonunda hazırlanan, öğrenci, öğretmen ve yöneticilerin özellikleriyle ilgili bilgiler ile eğlendirici konuların yer aldığı kitap.

 

Otsu : Ot gibi olan, gövdesi odunlaşmayan, kısa ömürlü (bitki), otsul.

Bitki : Bulunduğu yere kök vb. organlarıyla tutunan, çoğunlukla fotosentez sonucu yaşam için gerekli bileşenleri oluşturan, birçoğu spor veya tohum aracılığıyla döl vererek çoğalan bir veya çok yıllık, otsu, odunsu canlıların genel adı, nebat.

Ballıbabagiller : Nane, lavanta çiçeği, kekik vb. kokulu bitkileri içine alan ve iki çenekli bitişik taç yapraklılardan oluşan bir familya.

Çiçekli : Çiçeği veya çiçek resimleri olan.

Ballık : Ballıbaba. Bal konulan kap. Bağlarda görülen külleme hastalığı.

Familya : Karı, eş. Birçok ortak özelliği sebebiyle bir araya getirilen cinslerin topluluğu, fasile. Aile.

Cins : Tür, çeşit. Soy, kök, asıl. Diğerlerine göre üstün nitelikleri olan. Pek çok ortak özellikleri bulunan türler topluluğu. Garip, tuhaf.

Avrupa : Dünya üzerinde yer alan kıtalardan biri.

Asya : Dünya üzerinde yer alan kıtalardan biri.

Kuzey : Sağını doğuya, solunu batıya veren kimsenin tam karşısına düşen yön, dört ana yönden biri, şimal, güney karşıtı. Bulunduğu noktaya göre kuzeyde kalan yer. Yıldız.

Diğer dillerde Ballıbaba anlamı nedir?

İngilizce'de Ballıbaba ne demek? : n. dead nettle, nettle, any of numerous plants with stingy hairs that irritate the skin on contact

Almanca'da Ballıbaba : n. Taubnessel