Defne nedir, Defne ne demek

Defne; bir bitki bilimi terimidir. kökeni rumca dilinden gelmektedir.

Biyoloji'deki anlamı:

Defnegiller (Lauraceae) familyasından, yaprakları baharat olarak kullanılan, meyvelerinden yağ elde edilen, yapraklarını dökmeyen, sarı çiçekli çalı ya da ağaççıklar. Har, nehtel, tefrün.

Defne isminin anlamı, Defne ne demek:

Kız ismi olarak; Defnegillerden, yaprakları güzel kokulu, kış yaz yeşil kalan bir ağaç.

Bilimsel terim anlamı:

Meyvelerinden çıkarılan yağı, dış-asalaklara, özellikle uyuzböceklerine karşı kullandığımız, yaprağı güzel kokulu ağaç.

İngilizce'de Defne ne demek? Defne ingilizcesi nedir?:

bay, laurel, roman laurel

Fransızca'da Defne ne demek?:

laurier

Osmanlıca Defne ne demek? Defne Osmanlıca'da ne anlama gelir?:

tefne

Defne hakkında bilgiler

Defne, defnegiller (Lauraceae) familyasının Laurus cinsini oluşturan herdem yeşil ağaç veya ağaççık görünümündeki bitki türlerinin ortak adı. Üç türü bilinmektedir.

Fosil kalıntılarından Buzul Çağı'ndan önce Akdeniz ve Kuzey Afrika'da defne türlerinin geniş yayılışa sahip olduğu görülür. Daha sonra Buzul Çağı'nda Akdeniz Havzası'nın donmasıyla bu türlerin daha yumuşak iklimin görüldüğü Güney İspanya, Portekiz ve Macaronesian Adalarına çekilmek zorunda kaldığı kabul edilmektedir. Buzul Çağı'nın sona ermesiyle birlikte Akdeniz defnesi yeniden Akdeniz çevresinde görülmeye başlanmıştır.

 

Defne ile ilgili Cümleler

  • O, bu mezarlığa defnedildi.
  • O kırmızı defne meyvesini seviyor.
  • Sade bir tören eşliğinde kendisini defnettik.

Defne tanımı, anlamı:

Yeşil : Olmamış, ham (meyve). Sarı ile mavinin karışmasından ortaya çıkan, bitki yapraklarının çoğunda görülen renk. Kurumamış, taze (sebze), kuru karşıtı. Bu renkte olan.

Ağaç : Tahta, kereste. Bu gibi bitkilerin gövdesinden ve dallarından yapılan. Meyve verebilen, gövdesi odun veya kereste olmaya elverişli bulunan ve uzun yıllar yaşayabilen bitki.

Defne yağı : Defnenin meyvesinden ve yapraklarından elde edilen, özellikle veteriner hekimlikte kullanılan, kokulu, acı lezzetli bir yağ türü.

Defneyaprağı : Kemikli balıklar takımının, hanigiller familyasından lüferin küçük boylularına verilen özel bir ad (Pomatomus saltatrix).

Defne yaprağı : Çeşitli yiyeceklere güzel koku versin diye katılan yaprak.

Arabistan defnesi : Dulaptal otugillerden, Asya ve Afrika'nın sıcak bölgelerinde yetişen, kabukları hekimlikte kullanılan bir ağaççık (Daphne gnidium).

 

Yaban defnesi : İki çeneklilerden, çiçekleri beyaz, sarı veya pembe renkli, orman ve çayırlarda yetişen bir süs bitkisi (Daphne pontica).

Defnedilme : Defnedilmek işi.

Defnedilmek : Defnetme işi yapılmak.

Defnegiller : Örnek bitkisi defne olan, iki çeneklilerin ayrı taç yapraklılarından, yaprakları kokulu birçok türü içine alan bir bitki familyası.

Defnetme : Defnetmek işi.

Defnetmek : Ölüyü gömmek, toprağa vermek.

Yaprak : Birkaç parça eklenerek yapılmış olan şeylerde her parça. Bitkilerde solunum, karbon özümlenmesi, terleme vb. olayların oluştuğu, çoğu klorofilli, yeşil ve türlü biçimdeki bölümler. Kat kat ayrılabilen şeylerde kat. Sarma yapılmış olan asma yaprağı. Kitap, defter vb. şeylerde ön ve arka yüzü oluşturan kâğıtlardan her biri, varak. Eni 50, boyu 75 santimetre olan bayrak ölçüsü. Börek, baklava vb. şeylerde yufka.

Kokulu : Kokusu olan.

Develik : Defne. Özellikle Güneydoğu Anadolu'daki evlerin alt katında bulunan, develerin korunduğu veya bağlandığı bölüm.

Familya : Karı, eş. Birçok ortak özelliği sebebiyle bir araya getirilen cinslerin topluluğu, fasile. Aile.

Cins : Pek çok ortak özellikleri bulunan türler topluluğu. Garip, tuhaf. Tür, çeşit. Soy, kök, asıl. Diğerlerine göre üstün nitelikleri olan.

Ağaççık : Taflan gibi dalları dibinden başlayarak çatallanan küçük ağaç.

Görünüm : Bir şeyin dıştan bakıldığında görünen biçimi, görünme durumu, görünüş, manzara, zevahir, vizyon.

Defne ağacı : (botanik) Meyveleri terletici ve idrar söktürücü; yağı, dışarıdan antiparaziter ve yerel irkiltici; yaprakları ise baharat olarak kullanılan defnegiller familyasından bir bitki.

Defne bakısı : Ateş üzerinde tutulan kuru defne ağacı dalının çıkardığı seslere dayanılarak geleceği okuma işi. bk. bakı. krş. bitki bakısı.

Defne yaprağı yağı : Sarı renkli parfümeride koku verici olarak kullanılan güzel kokulu bir madde.

Defnediliş : Defnedilme işi.

Defnediş : Defnetme işi.

Diğer dillerde Defne anlamı nedir?

İngilizce'de Defne ne demek? : n. laurel, bay, Daphne

Fransızca'da Defne : laurier [le]

Almanca'da Defne : n. Lorbeer, Lorbeerbaum

Rusça'da Defne : n. лавр (M)