Yeşil nedir, Yeşil ne demek

"Yeşil" ile ilgili cümle

 • "Memleket isterim / Gök mavi, dal yeşil / Tarla sarı olsun / Kuşların, çiçeklerin diyarı olsun" - C. S. Tarancı
 • "Tek başına dolaştığın derin, yeşil ormanlarda / Yaprakları kurutacak sonbaharı düşündün mü?" - E. B. Koryürek
 • "Yeşil kayısı."
 • "Yeşilfasulye."

Yerel Türkçe anlamı:

Koyu al (at rengi için).

Yeşil başlı yabanördeği

Genç, gür.

Yeşil isminin anlamı, Yeşil ne demek:

Erkek ismi olarak; San ile mavinin karışımından oluşan, çoğu bitki yapraklarında görülen renk. Genç, taze. Kız ismi olarak; Sarı ile mavinin karışmasından oluşan, çoğu bitki yapraklarında görülen renk. Genç, taze.

Yeşil hakkında bilgiler

Yeşil renk elektromanyetik tayf'ın insan gözüyle görülebilen renklerinden biridir. Turuncu ve mor ile birlikte ara renklerden biridir. Dalgaboyu 550 nanometre kadardır.

Bitkilerin yaprakları klorofil maddesi yüzünden yeşildir. Yeşil renk, çevreci hareketler tarafından da kullanılmaktadır.

Yeşil renginin hex değeri "#00FF00", RGB değeri "0, 255, 0", ve CMYK değeri "100, 0, 100, 0" dır.

Yeşil Türkçe bir sözcüktür. "Taze, diri" anlamındaki "yaş"tan (yaş meyve ve sebzelerin rengi) önce yaşıl sonra yeşil olarak bugüne ulaşmıştır.

 

Yeşil ile ilgili Cümleler

 • Bu yeşil yapraklar güz aylarında kızarır veya sararırlar.
 • Yeşil Alice'in üstünde iyi görünüyor.
 • Ben yeşil renkten hoşlanırım.
 • Yeşil biberleri hiç sevmedim.
 • Bir yeşil gömleğim var.
 • Yeşil biberi çok severim.
 • Yeşil arabada komutan yalnız mıydı? Komutanın yanında kim vardı? O ne zaman dönüyor?
 • Bu yeşil yapraklar sonbaharda kızarır veya sararır.
 • Ali kırmızı yeşil renk körü.
 • Yeşil, benim en sevdiğim renktir.
 • Yeşil Alice'e uyuyor.
 • Yeşil Alice'e yakışır.
 • Dünyadaki en yeşil şehirlerden biri.
 • Bu yeşil bir defter.

Yeşil anlamı, tanımı:

Bitki : Bulunduğu yere kök vb. organlarıyla tutunan, çoğunlukla fotosentez sonucu yaşam için gerekli bileşenleri oluşturan, birçoğu spor veya tohum aracılığıyla döl vererek çoğalan bir veya çok yıllık, otsu, odunsu canlıların genel adı, nebat.

Yaprak : Kitap, defter vb. şeylerde ön ve arka yüzü oluşturan kâğıtlardan her biri, varak. Eni 50, boyu 75 santimetre olan bayrak ölçüsü. Börek, baklava vb. şeylerde yufka. Kat kat ayrılabilen şeylerde kat. Bitkilerde solunum, karbon özümlenmesi, terleme vb. olayların oluştuğu, çoğu klorofilli, yeşil ve türlü biçimdeki bölümler. Birkaç parça eklenerek yapılmış olan şeylerde her parça. Sarma yapılmış olan asma yaprağı.

Renk : Nitelik. Cisimler tarafından yansılanan ışığın gözde oluşturduğu duyum. Çeşitlilik.

Yeşil alan : Şehir içinde park, bahçe vb. yerlere ayrılmış bölüm.

Yeşilbağa : Yeşil renkli bir tür küçük kurbağa, yaprak kurbağası.

 

Yeşilbaş : Ördekgillerden, tüyleri mavi, beyaz, kara, kahverengi, erkeğinin başı yeşil renkli bir tür yaban ördeği (Anas platyrhynchos).

Yeşilbiber : Yeşil renkli, taze, sivri veya dolma biber.

Yeşilçekirge : Böcekler sınıfının düz kanatlılar takımından, uzun ince duyargalı, 5-6 santimetre uzunluğunda, yeşil renkte bir tür böcek.

Yeşil dalga : Trafikte belirli bir hızda gidilmesi durumunda sürekli olarak yeşil ışığa denk gelme.

Yeşilfasulye : Taze fasulye.

Yeşil ışık : Trafikte yolun geçişe açık olduğunu gösteren ışık.

Yeşil kart : Hiçbir sosyal güvencesi olmayan yoksul vatandaşlara devletin sağlık hizmetlerinden ücretsiz yararlanmaları için verilen kart.

Yeşil kuşak : Ormanlık ve yeşillik alan.

Yeşil oy : Çekimser davranıldığını gösteren oy.

Yeşil pasaport : Dördüncü dereceden itibaren devlet memurlarına, eş ve çocuklarına verilen hususi pasaport.

Yeşil saat : Görüşme yapılabilecek zaman dilimi.

Yeşil saha : Futbol oynanan alan.

Yeşil salata : Küçük küçük doğranan marul, kıvırcık, aysberg, taze soğan, nane, tere ve salatalığa yağ ve limon karışımı eklenerek yapılmış olan salata, yayla salatası.

Yeşilsazan : Tatlısu kayası.

Yeşilsoğan : Taze soğan.

Yeşil yakalı : Ekonominin çevreyle ilgili kesimlerinde çalışan işçi.

Yeşilzeytin : Zeytinin salamura edilmiş yeşil renkli türü.

Acı yeşil : Bu renkte olan. Çarpıcı, göz alıcı yeşil.

Açık yeşil : Yeşilin bir veya birkaç ton açığı. Bu renkte olan.

Koyu yeşil : Bu renkte olan. Karaya yakın yeşil, yeşilin bir veya birkaç ton koyusu.

Çağla yeşili : Bu renkte olan. Olmamış, ham olan yeşil meyvenin rengi.

Çam yeşili : Bu renkte olan. Yeşilin çam yapraklarına benzer bir tonu.

Küf yeşili : Açık yeşil renk. Bu renkte olan.

Mercan yeşili : Bu renkte olan. Mercan renginde olan yeşil renk.

Orman yeşili : Koyu yeşil renk. Bu renkte olan.

Safra yeşili : Siyaha çalan yeşil renk. Bu renkte olan.

Tavus yeşili : Bu renkte olan. Tavusun kuyruğunda görülen yeşil, zümrüt yeşili.

Turkuaz yeşili : Turkuaz. Bu renkte olan.

Zümrüt yeşili : Koyu yeşil. Bu renkte olan.

Yeşil ışık yakmak : Uygun olabileceğini, izin verilebileceğini belli etmek.

Yeşilhisar : Kayseri iline bağlı ilçelerden biri.

Yeşilimsi : Rengi yeşili andıran, yeşile benzeyen, yeşilimtırak.

Yeşilimtırak : Yeşilimsi.

Yeşillenme : Yeşillenmek işi.

Yeşillenmek : Birine karşı duyduğu cinsel isteği kendisine sezdirmek, sarkıntılık etmek. Yeşil duruma gelmek, yeşil olmak, yeşermek. Başkasının malında gözü olmak, elde etmeye çalışmak.

Yeşilli : Mardin iline bağlı ilçelerden biri. Yeşil giysi giymiş. Yeşili olan.

Yeşillik : Yeşil bitkileri çok olan yer. Yeşil olma durumu. Marul, maydanoz, tere, roka vb. çiğ yenen, salata malzemesi olan sebzelerin genel adı. Yeşil ot.

Yeşilova : Burdur iline bağlı ilçelerden biri.

Yeşilyurt : Malatya iline bağlı ilçelerden biri. Tokat iline bağlı ilçelerden biri.

Her boyayı boyadı bir fıstıki yeşil kaldı : Yapılması gereken bir şey varken, önemsiz, zorunlu olmayan şeylerle ilgilenildiğinde söylenen bir söz.

Mavi : Yeşil ile menekşe rengi arasında bir renk, bulutsuz gökyüzünün rengi. Bu renkte olan.

Karışma : Karışmak işi. Engelleme, araya girme, müdahale. Düzeni bozulma.

Ortay : Bir uzayı, bir yüzeyi eşit iki parçaya bölen (düzlem, çizgi). Bir düzlem şeklin aynı yöndeki paralel bütün kirişlerini eşit parçalara bölen (çizgi).

Kuruma : Boyanın çözücüsünün buharlaşması veya bağlayıcısının kimyasal tepkime gibi çeşitli yollarla sert bir film oluşması. Kurumak işi.

Taze : Genç kadın. Bozulmamış, bayatlamamış olan. Kuru olmayan, körpe, kuru karşıtı. Dinç, yıpranmamış, yorulmamış. Yeni, zamanı geçmemiş.

Karşıt : Nitelik ve durumları birbirine büsbütün aykırı olan, zıt, kontrast.

Olmamış : Olgunlaşmamış, ham.

Elektromanyetik : Elektromanyetizması bulunan veya bununla ilgisi olan.

Bu : En yakında bulunan bir varlığı veya biraz önce anılan bir şeyi işaret yolu ile belirtmek için kullanılan bir söz. Yerde, zamanda veya söz zincirinde en yakın olanı gösteren bir söz.

Kuru : Heyecanı, tadı olmayan, tekdüze. Canlılığını yitirmiş (bitki). Daha sonra kullanılmak için kurutulmuş, taze ve yeşil karşıtı. Etkisi ve sonucu olmayan. Akıcı olmayan, duygudan yoksun. Suyu, nemi olmayan, yaş ve nemli karşıtı. Yağış almayan veya üzerinde bitki olmayan. Döşenmemiş, çıplak. Katıksız, yanında başka şey olmayan (yiyecek). Salgısı olmayan. Zayıf, çelimsiz, arık, sıska, kaknem. Kuru fasulye.

Ham : Yenecek kadar olgun olmayan (meyve), olmamış. Kaba, toplum kurallarını bilmeyen, incelmemiş. İdmansız. İşlenmemiş (madde). Gerçekleşme kolaylığı veya imkânı olmayan.

Yeşil ağaç yılanı : Pullu sürüngenler (Squamata) takımının, susatangiller (Dipsadidae) familyasından, kamçı gibi ince ve uzun yapıda, Asya'da yaşayan bir tür. (Dryophis prasinus), Pullu-sürüngenler (Squamata) takımının susatangiller (Dipsadidae) familyasından bir sürüngen türü. Kamçı gibi ince ve uzun olur. Tropik Asyada yaşar.

Yeşil ağaçkakan : Gökkuzgunumsular (Coraciiformes) takımının, ağaçkakangiller (Picidae) familyasından, 32 cm kadar uzunlukta, başı kırmızı, vücut tüyleri yeşil, Avrupa ve Ön Asya'da ovalarda, karışık ormanlarda, park ve bahçelerde yaşayan, Doğu Akdeniz ve Güneydoğu Anadolu bölgesi hariç diğer bölgelerde görülen yerli bir tür. (Picus viridis), Gök-kuzgunumsular (Coraciiformes) takımının ağaçkakangiller (Picidae) familyasından bir kuş türü. Uzunluğu 32 cm. Başı kırmızı, vücut tüyleri yeşildir. Avrupa ve Ön Asyada ovalarda yaşar.

Yeşil arı kuşu : Gökkuzgunumsular (Coraciiformes) takımının, arı kuşugiller (Meropidae) familyasından, step, yarı çöl ve seyrek ağaçlı arazilerde yaşayan, başta arılar olmak üzere böceklerle beslenen, yurdumuzun yalnız Güneydoğu Anadolu bölgesinde yazın kuluçkaya yatan göçmen bir tür. Mavi yanaklı arı kuşu, pas gerdanlı arı kuşu. (Merops viridis), Gök-kuzgunumsular (Coraciiformes) takımının arıkuşugiller (Meropidae) familyasından bir kuş türü. Uzunluğu 24 cm. Tüyleri yeşildir. Afrika, Anadolu ve Hindistanda az ağaçlı açıklık yerlerde yaşar.

Yeşil ayaklı su tavuğu : Bataklık kuşları (Grallae) takımının, su tavuğugiller (Rallidae) familyasından, 31 cm kadar uzunlukta, sırtı yeşil kahverengi, ayakları yeşil, Avrupa, Asya ve Afrika'da küçük su birikintilerinin etrafında yaşayan bir tür.

Yeşil ayaklı sutavuğu : (zooloji)

Yeşil barbus : Doğal olarak Güney Çin ve Honk Kong’da yaşayan, boyları 10 cm olabilen, çok güzel renkli akvaryum balığı, yeşil tekir, pirinç renkli barbus, pirinç renkli tekir.

Yeşil baş ördek : Kuşlar (Aves) sınıfının, kazlar (Anseriformes) takımının, ördekgiller (Anatidae) familyasından, 52 cm kadar uzunlukta, mavi, beyaz, kara, kahverengi karışık tüylü, erkekleri yeşil başlı, yurdumuzun her tarafında, Palearktik bölge ve Kuzey Amerika'da sazlı, durgun sularda yaşayan yerli bir kuş türü. Yaban ördeği.

Yeşil bezler : [Bakınız: anten bezleri] Anten bezleri.

Yeşil bonelya : Kıllı ayaklılar (Chaetopoda) sınıfının, ekiuroyidler (Echiuroidea) takımından, dişileri 5 cm kadar boyda ve yumurta biçiminde, 10 cm kadar uzunlukta ucu çatallı bir hortumu bulunan, erkekleri çok küçük, hortumu, ağzı, anüsü bulunmayan, yumurtadan çıkan larvaları dişiye rastlarsa dişinin hortumu üzerine yerleşerek gelişen ve erkek olan, bir dişiye rastlamadıkları zaman dibe çökerek dişileri meydana getiren, Atlantik Okyanusu'nda ve Akdeniz'de yaşayan bir halkalı solucan türü. (Bonelia viridis): Kıllı-ayaklılar (Chaetopoda) sınıfının ekiuroyidler (Echiuroidea) takımına giren bir halkalı kurt türü. Dişi 5 cm boyunda ve yumurta biçimin de olup uzun (10 cm) ve ucu çatallı bir hortumu vardır. Erkek çok küçüktür ve hortumu, ağzı, anüsü yoktur. Yumurtadan çıkan larvalar dişiye raslarsa dişinin hortumu üzerine yerleşerek gelişir ve erkek olur. Diğer taraftan, serbest yüzen larvalar bir dişiye raslamadıkları zaman dibe çökerek dişileri meydana getirirler. Atlantik Okyanusunda ve Akdenizde yaşarlar.

Yeşil çamur : Karadan gelme, büyük orantıda glokoniyi kapsayan deniz tortulu.

Diğer dillerde Yeşil anlamı nedir?

İngilizce'de Yeşil ne demek? : [Yeşil River] adj. green, verdant

n. green

Fransızca'da Yeşil : vert/e

Almanca'da Yeşil : n. Grün

adj. frisch, grün

Rusça'da Yeşil : n. зелень (F)

adj. зеленый, свежий