Hosting nedir, Hosting ne demek

Hosting veya Barındırma, bir web sitesinde yayınlanmak istenen içeriklerin, internete girenler tarafından ulaşılabileceği bir bilgisayarda tutulmasıdır Bu bilgisayar hiç kuşkusuz internet ağına bağlı olmalıdır.

Bir hosting paketinin fiyatını ve performans özelliklerini belirleyen faktörler şunlardır:

Çeşitli hosting türleri şöyledir:

  • Shared Hosting / Paylaşımlı Barındırma: Bu tür sistemlerde tek bir sunucu makine üzerinde, sunucunun bant genişliği ve fiziksel gücü baz alınarak çok sayıda web sitesi dosyaları barındırılabilir. Birden fazla olan bu web sitesi sayısı, 100\'den binlerce siteye kadar çok olabilmektedir. Tüm web siteleri, sunucunun tüm imkanlarını kullanmıyor olabilirler.
  • Co-Location / Sunucu Bulundurma: Bu hizmette hizmeti sunucu bant genişliği ya da trafik, eğer varsa elektrik ücreti eğer talep ediliyorsa kurulum ücreti olarak temin edersiniz, kurulacak yazılım ve lisansların da ücretleri anlaşmaya bağlı olarak sizin karşılamanız gereken ücretlerdir, bunun dışında fiziksel olarak sunucuyu çalışır durumda data centera teslim etmek durumundasınız.
  • Reseller / Bayi: Shared hosting / Ortaklaşa sunucularda da bu hizmet sunulabilir, esasen aldığınız hosting paketi bayi paketi ya da reseller adı altında bulunmakta ve yukarıda yazdığımız paylaşımlı hosting sunucularında kullanılmaktadır, burada tek fark size ait bir limit dahilinde bir den fazla hosting hesabını kendi panelinizden kendi kendinize açabilmenizdir.
  • Dedicated Hosting / Kiralık Sunucu: Bu hizmette talep ettiğiniz sunucu anlaşmanıza bağlı olarak sizin adınıza temin edilir, bazı firmalar bu hizmetin anlaşmasını sözleşme bitiminde sunucunun size ait olacağı tahüdünü verebilirler, normal şartlarda fiziksel makinanın ortalama maliyetini ve buna bağlı olarak bant genişliği ve elektrik ücretini ayrıca ödersiniz. En iyi ve en kaliteli hosting çeşididir.