Kağıt balığı nedir, Kağıt balığı ne demek

Kağıt balığı; bir hayvan bilimi terimidir.

  • Kâğıt balığıgillerden, gövdesi kâğıt gibi ince ve saydam, üzerinde üç siyah benek bulunan kemikli bir balık (Trachypterus trachypterus)

Biyoloji'deki anlamı:

Kemikli balıklar (Teleostei) takımının, kâğıt balıgıgiller (Trachypteridae) familyasından, 60-90 cm kadar uzunlukta, kağıt gibi ince ve saydam, Marmara ve Akdeniz'de yaşayan bir tür.

Su ürünleri alanındaki kelime anlamı:

Kemikli balıklardan, kâğıt balığıgiller (Trachipteridae) familyasından, 90 cm kadar uzunlukta olabilen, kâğıt gibi ince ve saydam, Marmara ve Akdeniz’de yaşayan bir tür.

Zooloji alanındaki anlamı:

(Trachypterus trachypterus): Kemikli-balıklar (Teleostei) takımının kâğıtbalığıgiller (Trachypteridae) familyasından bir balık türü. Uzunluğu 60-90 cm. Kâğıt gibi ince ve saydamdır. Marmara ve Akdenizde. yaşar.

İngilizce'de Kağıt balığı ne demek? Kağıt balığı ingilizcesi nedir?:

ribbonfish

Kağıt balığı anlamı, tanımı:

Gövde : Ad ve fiil köklerinden yapım ekleriyle türetilmiş kelime. Ağaç ve bitkilerin dallarının dışında kalan ana bölümü. Kesilmiş hayvanın, sakatatı alındıktan sonraki durumu. Hayvanlarda baş, ayak ve kuyruktan geri kalan bölüm. İnsan bedeninde baş, kol ve bacaklar dışında kalan bölüm. Bir şeyin asıl bölümü.

 

İnce : Zayıf. Taneleri ufak, iri karşıtı. Kendi cinsinden olanlara göre dar ve kalınlığı az olan, kalın karşıtı. Düşünce, duygu veya davranış bakımından insanın sevgi ve saygısını kazanan, zarif, kaba karşıtı. Hafif, gücü az. İyiden iyiye, enikonu, ayrıntılı. Ayrıntılı. Aşırı özen gerektiren, kaba karşıtı. Akışkanlığı çok olan, yoğun ve koyu olmayan (sıvılar). Tiz (ses), pes karşıtı.

Saydam : İçinden ışığın geçmesine ve arkasındaki şeylerin görülmesine engel olmayan (cisim), şeffaf, transparan. Açık seçik, belirgin. Üzerindeki resim ve şekilleri beyaz bir zemin üzerine yansıtmak amacıyla tepegöze konan şeffaf, ışığı geçiren kâğıt veya madde, slayt. Asetat. Sayısal ortamda hazırlanmış, yansıtım aygıtında kullanılmaya özgü pozitif görüntü, slayt, diyapozitif.

Siyah : Kara, ak, beyaz karşıtı. Bu renkte olan. Baskıda başka harflerden daha kalın görünen harf türü.

Benek : Herhangi bir şey üzerindeki ufak leke, nokta, puan. Güneş lekeleri yöresinde görülen, parlak taneciklerden ve parlak damarlardan oluşmuş bölüm, fakül.

Kemikli : Çok zayıf, sıska. Kemikleri iyi gelişmiş. Kemiği olan.

 

Balık : Zodyak üzerinde Kova ile Koç arasında yer alan takımyıldızın adı. Omurgalılardan, suda yaşayan, solungaçla nefes alan ve yumurtadan üreyen hayvanların genel adı.

Kağıt balığıgiller : Kemikli balıklardan, örnek hayvanı kâğıt balığı olan, ince gövdeli, gümüşi renkli balık familyası. (Yun. trahys: kaba; pteryx: kanat) Balıklar (Pisces) sınıfının, kemikli balıklar (Teleostei) takımının, dikenli yüzgeçliler (Acanthopterygii) alt takımından, şerit biçiminde uzun ve ince vücutları olan, Kuzey Avrupa denizlerinde yaşayan türleri olan bir familya. Kemikli balıklardan, şerit biçiminde uzun ve ince vücutları olan, Kuzey Avrupa Denizleri’nde ve ülkemizde yaşayan türleri olan bir familya.

Diğer dillerde Kağıt balığı anlamı nedir?

Almanca'da Kağıt balığı : n. Riemenfisch