Kolibri nedir, Kolibri ne demek

Kolibri; bir hayvan bilimi terimidir. kökeni fransızca dilinden gelmektedir.

  • Kolibrigillerden, Amerika'da yaşayan, çok renkli, geriye doğru uçma özelliği olan, uzun gagalı, küçük göçmen kuş

Kolibri hakkında bilgiler

Sinek kuşu veya kolibri, sinek kuşugiller (Trochilidae) familyasını oluşturan küçük kuş türlerinin ortak adı. Havada asılı kalıp kanatlarını çok hızlı çırparak durabilmeleriyle tanınırlar. Türüne bağlı olarak saniyede 15 ila 80 kez kanat çırpabilirler.

Havada asılı kalmalarının yanı sıra, geriye doğru ve dikey olarak uçabilirler ve çiçeklerin nektarlarını ince gagalarıyla emerken sabit konumda kalabilirler. Kanatlarını hızlıca çırpmaları, insanın ağzı kapalıyken ses çıkartmaya çalışmasına benzer bir ses sunar. Bu yüzden İngilizce'de "hummingbird" (hımlayan kuş) ismini almıştır.

Sinek kuşları, başta kırmızı çiçeklerinki olmak üzere birçok çiçek özüne ilgi duyarlar. Genelde çiçek nektarlarından beslenirler ve özellikle dar ağızlı çiçeklerin polenlerini taşımakta önemli rol oynarlar. Birçok sinek kuşu özellikle yavrularını beslerken böcek de yer.

Karayip Adaları'nda yaşayan arı sinek kuşu (Mellisuga helenae), 1,8 gram ağırlığıyla dünyanın en küçük kuşu sayılır. Kızıl sinek kuşu gibi daha tipik bir sinek kuşu ise 3 gram ağırlığında ve 10-12 santimetre uzunluğundadır. En büyük sinek kuşu olan dev sinek kuşlarının (Patagona gigas) kiminin ağırlığı 24 gramı bulur.

 

Kolibri anlamı, tanımı:

Küçük : Makam, rütbe, derece bakımından daha aşağı olan kimse. Yaşı daha az olan. Küçük abdest. Kısık, parlak olmayan (ses). Boyutları, benzerlerininkinden daha ufak olan, mikro, büyük karşıtı. Geri aşamada. Niceliği az olan. Değersiz, önemsiz. Niteliği aşağı olan, bayağı.

Koli : İçinde türlü eşya bulunan çeşitli büyüklükte paket. Posta paketi.

Amerika : Dünya üzerinde yer alan bir kıta.

Renkli : Kendine özgü, ilginç, çarpıcı nitelikleri olan (kimse). Neşeli, canlı, ilgi çekici. Doğadaki renkleri olduğu gibi görüntüye aktarmayı gözeten film. Beyaz dışında başka rengi veya renkleri olan.

Gagalı : Gagaburun. Gagası olan.

Göçmen : Sıcak iklimli ülkelere giden (hayvan). Kendi ülkesinden ayrılarak yerleşmek için başka ülkeye giden (kimse, aile veya topluluk), muhacir.

Sinek : Çift kanatlılardan, birtakım uçucu böceklerin genel adı. İskambil kâğıtlarının siyah renkte yoncayı andıranı, ispati.

Familya : Karı, eş. Birçok ortak özelliği sebebiyle bir araya getirilen cinslerin topluluğu, fasile. Aile.

 

Ortak : Kuma. Birden çok kimse veya nesneyi ilgilendiren, onlara özgü olan, onların katılmasıyla oluşan, müşterek. Birlikte iş yapan, ortaklaşa yararlarla birbirlerine bağlı kimselerden her biri, şerik, hissedar, partner.

Kolibrigiller : Omurgalı hayvanlardan, kuşlar sınıfına giren bir familya. Kuşlar (Aves) sınıfının, gökkuzgunumsular (Coraciiformes) takımının, sağanlar (Cypseli) alt takımından, Güney ve Orta Amerika'da yaşayan, uçarken arı gibi vızıltılı bir ses çıkaran, gagaları çiçeklerden nektar emmeyi sağlayacak şekilde çok ince ve çok uzun olan, kuyruk tüylerinden bazıları uzun, fevkalade güzel, parlak renkli, 400 kadar türü bulunan bir familya. Arı kolibri (Mellisuga minima), dev kolibri (Patagona gigas), uzun kuyruklu kolibri (Aithuruts polytmus), kral kolibri (Topaza pella), Meksika yıldızı (Calothorax lucifer), boynuzgaga (Prymacantha popelairii) en iyi bilinen türleridir.

Diğer dillerde Kolibri anlamı nedir?

İngilizce'de Kolibri ne demek? : [Kolibri] n. hummingbird, tiny American bird whose rapidly flapping wings produce a humming sound

n. hummingbird, snowcap

Almanca'da Kolibri : n. Kolibri, Schwirrvogel