Kozmetik nedir, Kozmetik ne demek

Kozmetik; kökeni fransızca dilinden gelmektedir.

  • Cildi ve saçları güzelleştirmeye, canlı tutmaya yarayan her türlü madde

Kimya'daki anlamı:

Deriyi korumak, veya iyileştirmek veya güzel görünmek için hazırlanan malzeme.

İngilizce'de Kozmetik ne demek? Kozmetik ingilizcesi nedir?:

cosmetik

Kozmetik hakkında bilgiler

Kozmetik, bir kimseyi daha çekici hale getirmek ya da görünüm sorunlarını gidermek için kullanılan ürünleri, uygulanan bakım ve tedavileri kapsayan bir kavram. Kozmetiğin bir alt alanı olan makyaj; ruj, maskara ve fondöten gibi yüzü ve çevresini güzelleştirmek veya farklı bir görünüm vermek için uygulanan kozmetik ürünleri ve işlemleri kapsar. Makyaj malzemeleri haricinde saç boyası, saç spreyi, saç jölesi, parfüm, banyo tuzu, vücut yağ ve kremleri gibi pek çok ürün kozmetik sınıfına girer.

Kozmetik kavramı Türkçeye Fransızcadan geçmiştir. Bu kavramın kökeni yunanca kozmos (düzen veya güzelleştirme, çeki düzen verme) kavramına dayanır. Bu kökten Yunanca kosmein (güzelleştirmek, çeki düzen vermek) fiili ve kosmetikos kavramı türemiştir.

Arkeolojik bulgular, tarih öncesi insanların pigmentleri nasıl hazırlayacaklarını ve bulacaklarını, ayrıca bunları yağlı maddeler ile karıştırarak mağara duvarlarını boyamak ve vücudu süslemek için kullanılabilen Kimyasal karışımları üretmeyi bildiklerini göstermektedir. O dönemde vücudu boyama hem bir çeşit süslenme hem de sihirlerden korunma şekli idi. Tarih öncesi pigmentlerin analizi 17 farklı rengin kullanılmış olduğunu göstermektedir. En çok kullanılanlar beyaz kurşun, tebeşir veya jips denen bir maddeden elde edilen beyaz; taş kömürü veya mangandan elde edilen siyah, kırmızı, turuncu ve yeşil olmuştur.

 

Kozmetiğin Asya'da başladığı kuvvetli bir ihtimaldir. Vücuda gösterilen büyük özene alışık ve görevleri kocalarına cezbedici görünmek olan Hindu kadınlar için kozmetik ürünleri ve parfümler gereklilik arz etmiştir. Meşhur Hindu makalelerinde, (Kama Sutra) kadınlara dövme ve dişleri, giysileri, saçı, tırnakları ve vücudu renklendirme sanatını öğrenmeleri tavsiye edilir. Şu an bile birçok Hindu kadını kozmetikleri hala eski yolla kullanır; göz kapakları bazlı bir boya ile boyanır; yüz ve kolları safran tozu ile sarartılır ve ayak tabanları da kına ile kızıllaştırılır.

Kozmetik ile ilgili Cümleler

  • Türkiye'de kozmetik ürünler üretiyor.
  • Küçük kozmetik detaylar hakkında endişelenerek zaman kaybetmektense web sitemiz için içerik yaratarak zamanımızı harcamalıyız.
  • O mağaza artık kozmetik satmıyor.

Kozmetik kısaca anlamı, tanımı:

Madde : Bir cismi oluşturan öge, öz. Sözlük ve ansiklopedilerde tanımlanan, anlatılan kelime, ad veya konulardan her biri. Boşlukta yer kaplayan, bir kütlesi olan her türlü varlık, özdek. Para, mal vb. ile ilgili şey. Yasa, sözleşme, antlaşma vb. metinlerde, her biri başlı başına bir yargı getiren ve çoğu kez rakamla belirtilen bölüm. Kendi içinde bütünlüğü olan anlatım. Molekül. Duyularla algılanabilen nesne.

 

Canlı : Güçlü, etkili. Yaşayıp yer değiştirebilen yaratık, hayvan. Canlı yayın. Hareketli, hayat dolu, dinamik. Canı olan, diri, yaşayan. Hareketli, hayat dolu, dinamik bir biçimde. Dikkat çekici, göz alıcı, parlak (renk), ateş parçası.

Tutma : Tutmak işi. Yanaşma. Destekleme. Bazı takım oyunlarında ayakla veya vücutla karşı takım oyuncusunun hareketine engel olma, markaj.

Türlü : Çeşitli sebzelerle pişirilen yemek. Çok çeşitli özellikleri olan, çeşit çeşit, muhtelif.

Kimse : Herhangi bir kişi, kim olduğu bilinmeyen kişi.

Çekici : Kaza veya arıza yapan, yanlış yere park eden aracı belli bir yere götürmek için kullanılan taşıt. Alımlı.

Getirmek : Gelmesini sağlamak. İletmek, bildirmek. Sebep olmak, ortaya çıkarmak. Erişmek veya eriştiğini sanmak. Sağlamak. İleri sürmek. Bazı kelimelerle birleşik fiil yapar. Bir makama atamak veya seçmek. Bir şeyi yanında veya üstünde bulundurmak.

Görünüm : Bir şeyin dıştan bakıldığında görünen biçimi, görünme durumu, görünüş, manzara, zevahir, vizyon.

Kozmetikli : Kozmetik içeren. Kozmetik kullanılmış. İlgili cümle: "“Onun gençliğinde pudralı yanak, kozmetikli bıyık, briyantinli saçtı güzel sanılan.”" Y. Z. Ortaç.

Kozmetiksiz : Kozmetik içermeyen. Kozmetik kullanılmamış.

Diğer dillerde Kozmetik anlamı nedir?

İngilizce'de Kozmetik ne demek? : adj. cosmetic

Fransızca'da Kozmetik : cosmétique [le]

Almanca'da Kozmetik : n. Kosmetik, Kosmetikum, Schönheitspflege

adj. kosmetisch

Rusça'da Kozmetik : n. косметика (F)

adj. косметический