Mavihastalık nedir, Mavihastalık ne demek

Mavihastalık; bir tıp terimidir.

  • Kalbi ikiye ayıran bölmenin bozulması sonucu temiz ve kirli kanın birbirine karışmasıyla ortaya çıkan hastalık

Mavihastalık kısaca anlamı, tanımı:

Mavi : Yeşil ile menekşe rengi arasında bir renk, bulutsuz gökyüzünün rengi. Bu renkte olan.

Bölme : Bölmek işi, ayırma, parçalama, taksim. Cins kavramlarını tür, alt tür kavramlarına ayırma işi. Dört işlemden biri, taksim. Kalın ağaç gövdesinden odun veya tekne yapmak için ayrılan tomruk. Gemilerin içinde, su baskını, yangın vb. durumlarda, ara kapılar kapandığında arızanın veya hasarın yayılmasını önlemek için kullanılan birbirlerinden ayrılmış yerler. Salon, oda, sofa vb. büyük bir yerden ayrılmış daha küçük yer. Büyük bir yeri, alanı küçük oda veya kısımlara ayıran ince duvar veya tahta perde.

Bozulma : Bozulmak işi.

Kirli : Aybaşı durumunda bulunan (kadın). Toplumun değer yargılarına aykırı olan. Leke, toz vb. ile kaplı, pis, murdar, mülevves.

Karışma : Engelleme, araya girme, müdahale. Karışmak işi. Düzeni bozulma.

Ortay : Bir düzlem şeklin aynı yöndeki paralel bütün kirişlerini eşit parçalara bölen (çizgi). Bir uzayı, bir yüzeyi eşit iki parçaya bölen (düzlem, çizgi).

Hastalık : Organizmada birtakım değişikliklerin ortaya çıkmasıyla sağlığın bozulması durumu, rahatsızlık, çor, dert, sayrılık, illet, maraz, maraza, esenlik karşıtı. Ruh sağlığının bozulması durumu. Aşırı düşkünlük, tutku. Bitkilerin yapılarında görülen bozukluk.