Periferi nedir, Periferi ne demek

Periferi; Dil bilgisi yönünden Türkçe'de isim olarak kullanılır.

  • Kıyı
  • Çevre.
  • Uç.

Periferi tanımı, anlamı

Perifer : Dış yüzey, kenar, etraf

Peri : Doğaüstü güçleri olduğuna inanılan, hayal ürünü varlık. Çok güzel, alımlı, becerikli kadın.

Periferik : Kenarında, çevresinde, dışında.

Periferik blok : Yerel anestezik çözeltinin periferdeki büyük sinirlerin veya dallarının yanına enjekte edilmesiyle yapılan bir sinir bloku biçimi.

Periferik bölme : İlaçların dağılım kinetiğindeki iki kompartımanlı dışarıya açık modelin, genellikle az kanlanan organların intersititsyel sıvı hacimlerini kapsayan kompartıman kısmı.

Periferik damar gevşetici ilaç : Periferik arter ve arteryollerin daralma ve tıkanmasına bağlı olan yerel dolaşım yetmezliklerinin tedavisinde kullanılan ilaç.

Periferik dolaşım : Büyük kan dolaşımı.

Periferik insülin direnci : İnsülin almaçlarının veya hücre içi aracılarının yetersizliği.

Periferik proteinler : Hücre zarının iç ve dış yüzüne hidrojen bağları veya elektrostatik güçlerle bağlanmış proteinler.

Periferik sinirler : Çevresel sinir sisteminde sinir hücrelerinin aksonlarının uzantıları.

Periferiyal : Periferal.

Sistema nervozum periferikum : Çevresel sinir sistemi. Sinir sisteminin, periferde bulunan tüm sinirleriyle bu sinirler üzerinde bulunan gangliyonları içeren bölümü.

 

Çevre : Bir şeyin yakını, dolayı, etraf, periferi. Bir birimden önce veya sonra gelen aynı türden birimlerin tümü, bunların oluşturduğu küçük grup, kontekst. Kişinin içinde bulunduğu toplumu oluşturan ortam. Hayatın gelişmesinde etkili olan doğal, toplumsal, kültürel dış faktörlerin bütünlüğü. Bir kimse ile ilişkisi bulunanlar, muhit. Yağlık. Düzlem üzerindeki bir şekli sınırlayan çizgi. Aynı konu ile ilgisi bulunan kimselerin tümü, muhit.

Kıyı : Kara ile suyun birleştiği yer. Issız, tenha yer. Kenar, periferi. Sahil.

: Genellikle uzun bir nesnenin incelerek biten son ve sivri noktası. Dış kenar, periferi. Bir şeyin kenarı. Kurşun kalemlerde yazmayı sağlayan kömürden yapılmış olan madde. Bir şeye gereğinden çok fazla bağlanan, önem veren, ekstrem. Bir şeyin başı, tepesi. Türk devletlerinde genellikle sınır boylarındaki eyalet ve sancak. Bir uzaklığın son noktası. Bir şeyin baş veya son noktası.

Diğer dillerde Perifer siyanoz anlamı nedir?

İngilizce'de Perifer siyanoz ne demek ? : peripheral cyanosis