Piyoderma nedir, Piyoderma ne demek

Piyoderma; Veteriner alanında kullanılan bir sözcüktür.

Veterinerlikte sözlük anlamı:

Derinin irinli nitelikteki herhangi bir enfeksiyonu, piyodermatitis, piyodermatozis. Püstül, akne ve furunküloz gibi deri lezyonları piyoderma başlığı içinde ele alınır.

Piyoderma tanımı, anlamı

Juvenil piyoderma : Yaş ve kuru formlarda görülen özellikle genç köpeklerde ekseri ikiz yavrularda görülen akut irinli bir deri yangısı

Piyodermatitis : Piyoderma.

Piyodermatozis : Piyoderma.

Yüzeysel bakteriyel piyoderma : Sivilce.

Enfeksiyon : Organizmada hastalığa yol açan mikrop, virüs, parazit vb. etkenlerin genel veya yerel gelişmesi, yayılması.

Nitelik : Bir şeyin nasıl olduğunu belirten, onu başka şeylerden ayıran özellik, vasıf, keyfiyet. Bireyi, nesne veya yaşantının bir yönünü ötekilerden ayırt etmeye yarayan ve ölçülebilen özellik, keyfiyet. Bir şeyin iyi veya kötü olma özelliği, kalite.

Lezyon : Doku bozukluğu.

Başlığ : Kadınların giydikleri altunla süslenmiş başlık. Kurşun kalemlerin başına geçirilen madeni başlık.

İçinde : Süresince, zarfında. ile dolu bir biçimde. Ortamında.

Püstül : İrinle dolu kabarcık veya sivilce.

İrinli : İrin toplamış, cerahatli.

Furun : Fırın.

Başlı : Başı olan.

Nitel : Nitelik bakımından, nitelikle ilgili, kalitatif.

 

Derin : Dibi yüzeyinden veya ağzından uzak olan. Kendi türünde çok gelişmiş, en ileri durumda olan. Yoğun. Dip. Uzun süren. İçten gelen. Ayrıntılı. Yüzeyden içeri inen.

Akne : Yağ bezlerinin deri üzerinde oluşturduğu iltihaplı sivilce.

İrin : Organizmanın herhangi bir yerinde iltihaplanma sonunda ölmüş hücre artıklarından ve bozulmuş akyuvarlardan oluşan, mikroplu veya mikropsuz, genellikle sarımtırak renkte koyuca sıvı, cerahat.

Alın : Yüzün, kaşlarla saçlar arasındaki bölümü. Bir ocakta her türlü ayak, galeri, baca, kuyu ve yolun ilerletilmekte olan yüzeyi. Karşı. Bazı şeylerin önü, ön yüzü.

Diğer dillerde Piyoderma anlamı nedir?

İngilizce'de Piyoderma ne demek ? : pyoderma