Ruzname nedir, Ruzname ne demek

Ruzname; kökeni farsça dilinden gelmektedir.

  • Günlük olayların yazıldığı defter.
  • Gündem
  • Olayların zaman sırasına göre yazılmış bulunduğu defter.

"Ruzname" ile ilgili cümle örnekleri

  • "Bugün elimde bir ruznamem olsaydı belki hakikati anlayabilecektim." - Ö. Seyfettin

Tarih'teki anlamı:

[Bakınız: ruznamçe]

Hukuki terim anlamı:

gündem.

Ruzname tanımı, anlamı:

Ruzname tutmak : Günlük olayları bir deftere yazıp toplamak.

Günlük : O günkü, o günle ilgili. Günü gününe tutulan hatıra, günce, muhtıra. Günü gününe tutulan anı yazısı veya bu yazıları içine alan eser, günce. Her gün yapılan, her gün yayımlanan, her gün çıkan. Tütsü için kullanılan bir tür ağaç sakızı. Üzerinden gün geçmiş veya geçecek.

Olay : Ortaya çıkan, oluşan durum, ilgi çeken veya çekebilecek nitelikte olan her türlü iş, hadise, vaka. Önemli tarihsel olgu, fenomen.

Defter : Genellikle hafif bir kapak içerisinde, yazı yazmak için bir araya tutturulmuş kâğıt yaprakları. Vergi, gelir ve nüfus bilgilerinin kayıtlarının tutulduğu resmî belge.

Gündem : Yaşanan günlük olaylar. Toplantılarda görüşülecek konuların bütünü, ruzname.

Zaman : Olayların oluş ve akış sırasını belirleyen, düzenli ve dönemli gök olaylarını birim olarak kullanan sanal bir kavram. Fiillerin belirttikleri geçmiş zaman, şimdiki zaman, gelecek zaman, geniş zaman kavramı. Bir işe ayrılmış veya bir iş için alışılmış saatler, vakit. Dönem, devir. Çağ, mevsim. Yer kabuğunun geçirdiği gelişimde belirlenen ve fosillere göre dörde ayrılan geniş evrelerden her biri. Bu sürenin belirli bir parçası, vakit. Bir işin, bir oluşun içinde geçtiği, geçeceği veya geçmekte olduğu süre, vakit. Belirlenmiş olan an.

 

Ruznameci : Osmanlı devlet dairelerinde, günlük gelir ve giderlerin ya da olayların defterini tutan görevli. [Bakınız: ruznamçeci]

Diğer dillerde Ruzname anlamı nedir?

İngilizce'de Ruzname ne demek? : 1. agenda, order of the day, list of business to be considered. 2. diary, journal.

Rusça'da Ruzname : n. повестка (F), дневник (M)