Uğur böceği nedir, Uğur böceği ne demek

Uğur böceği; bir hayvan bilimi terimidir.

  • Vücudu yarım küre biçiminde, turuncu, kırmızı renkli, üzerinde yedi tane kara nokta bulunan kın kanatlı böcek, gelin böceği, hanım böceği, uçuç böceği (Coccinella septempunctata)

Biyoloji'deki anlamı:

Böcekler (Insecta) sınıfının, kın kanatlılar (Coleoptera) takımından, 5-7.5 mm kadar uzunlukta, vücudu yarım küre biçiminde, turuncu kırmızı renkli, üzerinde 7 tane kara nokta bulunan bir eklem bacaklı türü Gelin böceği, uçuç böceği.

Zooloji alanındaki anlamı:

(anlamdaş. gelin böceği, Coccinella septempunctata), Böcekler (İnsecta) sınıfının kınkanatlılar (Coleoptera) takımından bir eklembacaklı türü. Uzunluğu. 5-

5 mm. Vücudu yarım küre biçimindedir. Rengi turuncu-kırmızı olup üzerinde 7 tane kara nokta bulunur.

İngilizce'de Uğur böceği ne demek? Uğur böceği ingilizcesi nedir?:

lady bird, lady-bird

Uğur böceği hakkında bilgiler

Uğur böceği, Coccinellidae familyasını oluşturan çok yaygın görülen böcek türlerinin ortak adı.

Büyük bir kısmı renklidir. Üst kanatları kırmızı ya da sarı üzerine siyah noktalı ya da tersi, yani siyah zemin üzerine kırmızı, pembemsi ya da sarı desenlidir. Tropiklerde mavi ve yeşil renklerine de rastlanır.Dut vb. meyvelerin üzerinde bulunurlar. Boyları yaklaşık 0,5 cm olan bu familyaya ait hayvanların yarım küre şeklinde görünen vücutları çok tipiktir. Nadiren hafifçe oval olurlar. Ancak Asya’daki bazı türler 1 cm.’nin üzerine çıkar.

 

Türkiye'de Coccinella septumpunctata, Adalia bipunctata ve Coccinella quinquepunctata en yaygın olanlarıdır.

Tarım zararlısı olan Epilachninae alt familyası hariç, hepsi yararlı böceklerdir. Larvaları ve erginleri yaprak bitlerini ve koşnilleri büyük sayıda yediklerinden biyolojik mücadelede kullanılır. Birkaç türü larva iken yaprak biti, ergin iken öncelikle mantar yerler.

Uğur böceği kısaca anlamı, tanımı:

Yarım : Bütün bir şeyin ayrıldığı iki eşit parçadan her biri. Bir bütünün yarısı olan miktar. Hastalıklı, sakat, sağlıksız. Tam ve istenildiği gibi olmayan, eksik, noksan. Saatte on iki otuz.

Kırmızı : Bu renkte olan. Al, kızıl renk.

Renkli : Kendine özgü, ilginç, çarpıcı nitelikleri olan (kimse). Doğadaki renkleri olduğu gibi görüntüye aktarmayı gözeten film. Beyaz dışında başka rengi veya renkleri olan. Neşeli, canlı, ilgi çekici.

Böcek : Istakoza benzer, uzunluğu 30-40 santimetre kadar olan, sarı renkli, kısa kıskaçlı, yenilen bir deniz hayvanı. Kelebek, kurt ve tırtılın dışında kalan küçük hayvancıklar. Eklem bacaklıların, altı bacaklı, çoğu kanatlı ve vücutları baş, göğüs, karın olarak eklemlerden oluşmuş hayvan sınıfı, haşere.

Uğur : Ön veya yan. Bazı olaylarda görülen ve insana iyilik getirdiğine inanılan belirti veya bazı nesnelerde var olduğuna inanılan iyilik kaynağı. Talih, şans. İyi nitelik, meymenet, kadem. Bu nitelikte olduğuna inanılan şey. Hedef, amaç, erek, gaye, yol.

 

Biçim : Disket vb.nin bilgisayarda kullanılabilir durumu. Yakışık alan şekil, uygun şekil. Herhangi bir şeyin benzeri. Şiirlerin kuruluş ve uyak düzenlerine göre olan dış görünüşü, şekil. Sanat ve edebiyat eserlerinde dış görünüş, form. Yazı ve simgelerin bilgisayarda kullanılmaya elverişli çerçevesi, düzeni, format. Tarz. Bir nesnenin dış çizgileri bakımından niteliği, dıştan görünüşü, şekil, eşkâl. Biçme işi.

Turuncu : Turunç rengi, kızıl sarı renk. Bu renkte olan.

Tane : Bazı bitkilerin tohumu. Çekirdekli küçük meyve. Herhangi bir sayıda olan şey, adet.

Nokta : Sınır, derece, radde. Cümlenin bittiğini anlatmak için sonuna konulan, küçük benek biçimindeki noktalama işareti (.). Nöbetçi bulunan yer. Orta nokta. Bazı harflerin üzerine konulan ufak işaret. Çok küçük boyutlarda işaret, benek. Yer. Hiçbir boyutu olmayan işaret. Konu, konu ile ilgili önemli bölüm. Nöbetçi, gözcü, bekçi.

Kanatlı : Kanadı olan.

Hanım : Toplumsal durumu, varlığı iyi olan, hizmetinde bulunulan kadın. Kız ve kadınlara verilen unvan, bayan. Kadın, eş. Kadınlığın bütün iyi niteliklerini taşıyan.

Familya : Karı, eş. Aile. Birçok ortak özelliği sebebiyle bir araya getirilen cinslerin topluluğu, fasile.

Diğer dillerde Uğur böceği anlamı nedir?

İngilizce'de Uğur böceği ne demek? : n. ladybird, ladybug