Bitki bitleri nedir, Bitki bitleri ne demek

Bitki bitleri; bir hayvan bilimi terimidir.

  • Bitkiler üzerinde yaşayan, kırmız böceği, ağaç biti, çiçek, fidan vb. gibi böceklerin ortak adı

Bilimsel terim anlamı:

Yaprakbitlerini, kabuklubitleri ve unlu bitleri içine alan eşkanatlılar topluluğu.

İngilizce'de Bitki bitleri ne demek? Bitki bitleri ingilizcesi nedir?:

plant lice

Fransızca'da Bitki bitleri ne demek?:

pucérons

Osmanlıca Bitki bitleri ne demek? Bitki bitleri Osmanlıca'da ne anlama gelir?:

nebatat bitleri

Bitki bitleri kısaca anlamı, tanımı:

Bitki : Bulunduğu yere kök vb. organlarıyla tutunan, çoğunlukla fotosentez sonucu yaşam için gerekli bileşenleri oluşturan, birçoğu spor veya tohum aracılığıyla döl vererek çoğalan bir veya çok yıllık, otsu, odunsu canlıların genel adı, nebat.

Bitler : Kanatlılar alt sınıfına giren, ağız yapıları sokup emmeye elverişli, memelilerde yaşayan ve kanla beslenen bir böcek takımı.

Kırmız : Kırmız böceğinden çıkarılan parlak al boya, çiçek boyası.

Ağaç : Bu gibi bitkilerin gövdesinden ve dallarından yapılan. Meyve verebilen, gövdesi odun veya kereste olmaya elverişli bulunan ve uzun yıllar yaşayabilen bitki. Tahta, kereste.

Çiçek : İrinli kabarcıklar dökerek yüzde izler bırakan ateşli, ağır ve bulaşıcı bir hastalık. Çiçek açan kır veya bahçe bitkisi. Süblimleşme veya çiçeksime yoluyla elde edilen toz. Davranışları hafif, toplum kurallarına uymayan kimse. Bir bitkinin, üreme organlarını taşıyan çoğu güzel kokulu, renkli bölümü.

 

Fidan : Başka bir yere dikilmek için bulunduğu yerden çıkarılan taze ağaç, dikme. Yeni yetişen ağaç veya ağaççık.

Böcekler : Vücutları baş, göğüs ve karın olarak üç bölgeye ayrılan, duyargaları birer, kanatları ikişer, ayaklarıyla ağız parçaları üçer çift olan eklem bacaklılar sınıfı, haşerat.

Ortak : Kuma. Birden çok kimse veya nesneyi ilgilendiren, onlara özgü olan, onların katılmasıyla oluşan, müşterek. Birlikte iş yapan, ortaklaşa yararlarla birbirlerine bağlı kimselerden her biri, şerik, hissedar, partner.