Ebegümeci nedir, Ebegümeci ne demek

Ebegümeci; bir bitki bilimi terimidir.

  • Ebegümecigillerden, mor renkli çiçekleri ilaç, yaprakları sebze olarak kullanılan, kendiliğinden yetişen çok yıllık bir bitki (Malva siylvestris)

Biyoloji'deki anlamı:

Ebegümecigiller (Malvaceae) familyasından, Malva cinsi türlerine ait tek ya da çok yıllık, yaprakları sebze olarak kullanılan, beyaz ya da pembe çiçekli, otsu bitkilerin genel adı. Kazankarası.

Osmanlıca Ebegümeci ne demek? Ebegümeci Osmanlıca'da ne anlama gelir?:

hubbâz

Gezilecek görülecek bir yer, şehir olarak tanımı:

Zonguldak ilinde, Kozlu bucağına bağlı bir yerleşim yeri.

Ebegümeci kısaca anlamı, tanımı:

Ağaç ebegümeci : Ebegümecigillerden, boyu yüksek bir ot (Lavatere).

Yahudi ebegümeci : Mühliye.

Ebegümecigiller : Ayrı taç yapraklı iki çeneklilerden, örnek bitkisi ebegümeci olan bir bitki familyası.

Renkli : Neşeli, canlı, ilgi çekici. Doğadaki renkleri olduğu gibi görüntüye aktarmayı gözeten film. Kendine özgü, ilginç, çarpıcı nitelikleri olan (kimse). Beyaz dışında başka rengi veya renkleri olan.

Çiçek : Davranışları hafif, toplum kurallarına uymayan kimse. Bir bitkinin, üreme organlarını taşıyan çoğu güzel kokulu, renkli bölümü. Süblimleşme veya çiçeksime yoluyla elde edilen toz. Çiçek açan kır veya bahçe bitkisi. İrinli kabarcıklar dökerek yüzde izler bırakan ateşli, ağır ve bulaşıcı bir hastalık.

 

İlaç : Bir hastalığı iyi etmek veya önlemek için türlü yollarla kullanılan madde, em, deva. Çare, önlem.

Yaprak : Kat kat ayrılabilen şeylerde kat. Börek, baklava vb. şeylerde yufka. Eni 50, boyu 75 santimetre olan bayrak ölçüsü. Kitap, defter vb. şeylerde ön ve arka yüzü oluşturan kâğıtlardan her biri, varak. Sarma yapılmış olan asma yaprağı. Bitkilerde solunum, karbon özümlenmesi, terleme vb. olayların oluştuğu, çoğu klorofilli, yeşil ve türlü biçimdeki bölümler. Birkaç parça eklenerek yapılmış olan şeylerde her parça.

Sebze : Genellikle pişirilerek yenen bitkiler veya bunların taneleri, göveri, göverti, sebzevat, zerzevat.

Yıllık : Bir yılda verilen ücret. Yılda bir çıkan ve o yılın olaylarını anlatan kitap, bülten, dergi vb. eser, salname. Öğretim yılı sonunda hazırlanan, öğrenci, öğretmen ve yöneticilerin özellikleriyle ilgili bilgiler ile eğlendirici konuların yer aldığı kitap. Yapımından veya doğumundan başlayarak üzerinden bir yıl geçmiş olan. Yılın gün, hafta, ay vb. bölümlerinden başka, bayram, yıl dönümü gibi belli günleri ve birtakım astronomi, meteoroloji, istatistik bilgilerini gösteren kitap biçiminde takvim, almanak. Bir yıl için, senelik, senevi. Bir yıl içinde olan. Yılda bir yapılan.

 

Bitki : Bulunduğu yere kök vb. organlarıyla tutunan, çoğunlukla fotosentez sonucu yaşam için gerekli bileşenleri oluşturan, birçoğu spor veya tohum aracılığıyla döl vererek çoğalan bir veya çok yıllık, otsu, odunsu canlıların genel adı, nebat.

Diğer dillerde Ebegümeci anlamı nedir?

İngilizce'de Ebegümeci ne demek? : n. hibiscus, mallow, common mallow

Fransızca'da Ebegümeci : mauve [la]

Almanca'da Ebegümeci : n. Malve

Rusça'da Ebegümeci : n. мальва (F)