Elbette nedir, Elbette ne demek

Elbette; Dil bilgisi yönünden Türkçe'de zarf olarak kullanılır. kökeni arapça dilinden gelmektedir.

"Elbette" ile ilgili cümle

 • "Bu şato sahibi elbette şatonun her şeyiyle uğraşmak zorundadır." - A. Kabaklı

Elbette hakkında bilgiler

Elbette, Türk şarkıcı Candan Erçetin'in üçüncü stüdyo albümü. 1 Ocak 2000'de Topkapı Müzik tarafından yayımlandı. Pop ve halk müziği tarzında olan albüm, Erçetin'in 1997 çıkışlı Çapkın albümünden sonra satışa sunduğu ilk stüdyo albümüdür. Sekiz şarkının sözlerini tek başına, bir şarkıyı ise Erçetin ile birlikte yazan Mete Özgencil, albümde en çok adı geçen söz yazarıdır. Özgencil ile Erçetin'in çalıştığı son albüm olan Elbette'nin yapımcılığını Rıza Erekli üstlenmiştir, kayıtları İstanbul'daki Erekli & Tunç Stüdyosu'nda yapılmıştır.

13 ana şarkıdan oluşan Elbette diskinin sonunda, bir şarkının gizlenmiş bonus versiyonu yer aldı. Erçetin, ilk albümünde olduğu gibi bu albümünde de Balkan uluslarına ait bestelerden faydalandı. Çapkın albümünü çıkardıktan sonra kendisinin yaşadıkları, Elbette'nin oluşmasını sağladı. Altı tanesi hayatı, yedisi tanesi ise aşkları konu edinen şarkılar, Erçetin'in beğenisi etrafında gelişti ve Erçetin'in beğenisine göre albüme dahil edildi. Müzik eleştirmenleri, albüm için olumlu eleştiriler sundular ve çalışmanın şarkıcının kişiliğiyle bütünleştiğini, dinleyenleri farklı coğrafyalarda gezdirdiğini ifade ettiler. Çıkış şarkısı "Elbette" albümün ilk klibi olarak izleyiciyle buluştu, ikinci klip "Unut Sevme" şarkısına çekildi.

 

Yayımlandıktan sonra iki ayı aşkın süre Türkiye'nin çok satan albümler listesinde bir numarada kalan Elbette, 2000 yılı içinde 1.050.000 kopya satarak yılın en çok satan çalışması oldu. Aralık 2009'da, NTV'nin müzik jürileri tarafından 2000'lerin En İyi Türkçe Albümü olarak gösterildi.

Elbette ile ilgili Cümleler

 • "Bana bir fincan kahve getirir misin?" "Elbette. Memnuniyetle."
 • "Seninle gelebilir miyim?" "Elbette!."
 • Elbette bana güvenebilirsin. Ben hiç daha önce seni yanlış yönlendirdim mi?
 • Elbette ben bekleyeceğim.
 • Bunun hepsi, elbette, son derece şüpheli.
 • Elbette.
 • Elbette anlarım.
 • Elbette ben ona söyledim.
 • Evet, elbette, haklısın.
 • Yarın bir piknik yapacağız, hava müsait olursa, elbette.
 • İstasyona varır varmaz elbette yolu bulacaksın.
 • Elbette, ben ona söyledim.
 • Elbette, ben her zaman kaybederim.
 • Ali elbette çocuklarını sever.

Elbette tanımı, anlamı:

Şüphesiz : Şüphesi olmayan, kuşkusuz. Kuşkusuz.

Kuşku : Bir olguyla ilgili gerçeğin ne olduğunu kestirememekten doğan kararsızlık, kuruntu, işkil, şüphe, acaba, şek. Başkalarının iyi niyet ve amaçlarını kötüye yorarak işkillenme duygusu.

Türk : Türkiye Cumhuriyeti sınırları içinde yaşayan halk ve bu halktan olan kimse. Dünyanın çeşitli bölgelerinde yaşayan, Türkçenin değişik lehçelerini konuşan soy ve bu soydan olan kimse.

 

Şarkıcı : Şarkı söyleyen, şarkı söyleme yeteneği olan veya mesleği şarkı söylemek olan kimse, okuyucu, hanende, muganni, muganniye.

Üçüncü : Üç sayısının sıra sıfatı, sırada ikinciden sonra gelen.

Stüdyo : Sanat çalışmaları için düzenlenmiş oda. Bir odalı daire. Fotoğrafçının çalıştığı oda, alan, fotoğrafçı işliği. Sinema, televizyon ve radyo için film çekilen, ses alınan ve yayın yapılmış olan yer.

Albüm : Fotoğraf, pul vb.ni dizip saklamaya yarayan bir defter türü. Herhangi bir konu ile ilgili kısa açıklamalar verilerek resimler basılmış olan kitap. Uzunçalar.

Her : Önüne geldiği ismin benzerlerini "teker teker hepsi, birer birer hepsi, birer birer tamamı" anlamıyla kapsayacak biçimde genelleştiren söz.

Kuşkusuz : (ku'şkusuz) Elbette, şüphesiz. Kuşkusu olmayan, işkilsiz, şüphesiz.

Elbet : Elbette.

Diğer dillerde Elbette anlamı nedir?

İngilizce'de Elbette ne demek? : adv. absolutely, certainly, definitely, precisely, no wonder, doubtless, assuredly, without fail, by all means, naturally, quite, sure, sure enough, surely, of course

interj. of course, you bet, quite so!

Fransızca'da Elbette : sans faute, assurément, certainement, bien entendu, bien sûr, certes, évidemment, parfaitement

Almanca'da Elbette : adv. allerdings, begreiflicherweise, freilich, gewiss

Rusça'da Elbette : adv. конечно, естественно